E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
SUMAK POMPA
ALDAĞ
KARYER ISI DEĞİŞTİRİCİLERİ
ECOSTAR
NIBE TÜRKİYE
ETNA
KONUK ISI
MİRA ISI

Friterm Ar-Ge Merkezi Yöneticisi Dr. Hüseyin Onbaşıoğlu: "Tamamen Kendimize Ait Özgün Yazılımlarımızla Ar-Ge'de Fark Yaratıyoruz"

Friterm Ar-Ge Merkezi Yöneticisi Dr. Hüseyin Onbaşıoğlu: "Tamamen Kendimize Ait Özgün  Yazılımlarımızla Ar-Ge'de Fark Yaratıyoruz"

6 Aralık 2017 Çarşamba / 14:35 | SÖYLEŞİ
264. Sayı (Aralık 2017)
20 kez okundu

İklimlendirme sektörünün öncü ve köklü firmalarından Friterm; Ar-Ge bölüm çalışmalarını, yüksek performans, düşük maliyet ve minimum çevresel etki anlamında en efektif tasarımların elde edilebilmesi amacıyla çok yönlü olarak sürdürüyor. Tamamen kendisine ait ve özgün ürün tasarım ve seçim yazılımları ile Ar-Ge’de fark yaratan Friterm’in bu çalışmalarını Friterm Ar-Ge Merkezi Yöneticisi Dr. Hüseyin Onbaşıoğlu’ndan dinledik.

FRİTERM HAKKINDA KISACA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Friterm 1979 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Ticari soğutma, endüstriyel soğutma ve klima sektöründe projelendirme, imalat, taahhüt ve satış işleri yaparak tecrübe ve bilgi birikimi oluşturmuştur. Süreç içinde kanatlı borulu ısı eşanjörlerinde uzmanlaşmayı tercih ederek; iklimlendirme sektörüne yönelik hava soğutmalı kondenserler, soğuk oda evaporatörleri, kuru soğutucular, su/glikollü hava ısıtıcı ve soğutucular, buharlı ısıtıcılar, yağ soğutucuları ile ısı geri kazanım bataryalarının üretimine odaklanmıştır.

2000’li yılların başlarından itibaren faaliyet alanına enerji sektörünü de katarak ürün yelpazesini genişletmiş olup; sektör için LT/HT radyatörler, türbin giriş havası soğutma ve ısıtma üniteleri, yağ soğutucular, hava soğutmalı ORC kondenserler ve buhar kondenserlerini özgün yazılımı ile tasarlamakta ve üretmektedir.

Bu ürünlere 2010 yılında CO2 Gas Cooler, Unit Cooler; 2012 yılında paslanmaz çelik borulu üretime geçilmesi ile birlikte amonyak evaporatör ve kondenserleri eklenmiştir. 2014-2015 yılları aynı zamanda enerji verimli, kullanıcı dostu, yüksek performanslı yeni nesil evaporatör ve kondenserlere geçiş yılı olmuştur.

Friterm, İstanbul Tuzla’ da 19.000 m2 kapalı alana sahip iki üretim tesisi ve Dilovasında ise 36.000 m2 kapalı alanlarla 246 yetkin personeli, modern makina ve donanımı ile sektörün hizmetindedir.

FRİTERM AR-GE MERKEZİ YAPILANMASI HAKKINDA BİLGİ ALABİLİR MİYİZ? BU BİRİMİNİZDE YAPTIĞINIZ ÇALIŞMALARDAN BAHSEDEREK, AR-GE’DE NASIL FARK YARATIYORSUNUZ ANLATIR MISINIZ?

4 Ekim’den itibaren Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan “Ar-Ge Merkezi” onayı aldık. Şu anda Friterm Ar-Ge departmanı 21 kişi olarak bakanlıktan onaylı bir Ar-Ge merkezi olmuştur. Burada 4 alt birimimiz bulunuyor.

Bunlardan bir tanesi ve en önemsediğimiz yazılım birimi. Bu birimimiz hem yurtiçinde hem yurtdışında sektörde bizi önde tutan bize ait özgün yazılımlarımızı geliştiriyor. Dışardan yazılım alıp, onun üzerinden hesap ve tasarım yapmıyoruz. Diğer birimlerimiz termal tasarım birimi, konstrüksiyon birimi ve son olarak da laboratuvar birimi.

Aslında esas olan termal tasarım birimidir. Çünkü biz ısı değiştiricisi yapıyoruz; bunun dışında başka bir ürün ile ilgilenmiyoruz. Termal tasarım birimi bir ısıtma soğutma ihtiyacında hangi akışkan kullanılacaksa ve dışarda da hangi hava şartları varsa; ona göre ısı değiştiricinin termal olarak tasarımını geliştirir. Bunu yaparken de bizim kendi yazılım altyapımızı kullanır. Termal tasarım yaparken kullandığımız yazılım aracımızı da kendimizin üretiyor olması önemli. Böylece dışarıya bağımlılığımız kalmıyor.

Temelde iki farklı yazılımımız var. Bunlardan bir tanesi standart ve özel ürünlerin tasarımı için geliştirilmiş olan FRTCoils® olarak isimlendirilen yazılımımız. Diğeri de standart ürünlerin istenilen çalışma şartlarındaki kapasitelerine ve diğer karakteristiklerine göre seçimini olanaklı kılan Ürün Seçim Programı FPS 6.1 yazılımı.

FRTCoils® yazılımı tamamen bizim kendi içimizde tasarımcılarımızın ve ilave olarak satış bölümünün müşterilerin özel istekleri için kullandığı yazılımdır. Bir de müşterilerimizin kullanımına sunduğumuz versiyonu var; sadece hesap yapılabilen kısmını veriyoruz ve kendi programlarına entegre ediyorlar. Bu yazılımlarımızı kullanan yurtdışı müşterilerimiz de bulunuyor. Yazılım konusunda dünyadaki rakiplerimiz ile yarışıyoruz hatta bazı konularda onlardan daha da iyi olduğumuzu söyleyebilirim.

Yazılımda sürekli güncellemeler yapıyor, yeni özellikler kazandırıyoruz. Örneğin bir sonraki güncellemede kuru soğutucuların verimliliğini, yıllık enerji tüketimlerinin mevsimlere göre değişimini vs. hesaplayabileceksiniz. “Elektronik kontrollü fan kullanıldığı takdirde sağlanabilecek elektrik tasarrufunun görülebileceği analizler yapabileceksiniz.

Yazılım çalışmaları sonucu geliştirilen hesaplama altyapısı sayesinde ürünlerin termal tasarım ve boyutlandırılması gerçekleştirilmekte, ardından konstruktif tasarımı tamamlanmakta ve tasarımı tamamlanmış ürün prototip üretimi gerçekleştirilerek son haline getirilmektedir. Yeni tasarlanan ürünlerin yapısal doğrulaması yanında performans doğrulaması EN328 standardına uygun hazırlanmış laboratuvar şartlarında gerçekleştirilmektedir.

Örneğin yazılım çalışmaları ile eşanjör tasarlandı; bu bir evaporatör veya kuru soğutucu ise yani dışında sacdan bir iskeleti, kaseti olacaksa bunu konstrüksiyon birimi yapıyor. Eğer kondenser ise üzerinde fan olması lazım ve konstrüksiyon hava akışının en iyi geçişi sağlayacağı şekilde yapısal tasarımı gerçekleştiriliyor. Ancak tasarımdan sonra iki tür analiz de yapıyor. Birincisi mukavemet analizi: En düşük maliyetle, en iyi konstrüksiyonu üretebilmek amacıyla. Bunun dışında hava akış analizlerini yapıyoruz. Böylece hava nerden geliyor, fan, davlumbaz, batarya arasındaki mesafe ne olmalı, yanlarda kapakların yapısı nasıl olmalı ki hava en verimli şekilde, basınç kaybı en az olacak şekilde aksın. Bütün sistemin verimliliğini böylece görebiliyoruz. Yazılım yanında bu analizleri de yapabiliyor olmak en güçlü yanlarımızdan birisi.

Laboratuvarımızda da performans testleri yapabiliyoruz. Laboratuvarın asıl amacı yazılım çalışmalarını desteklemek. Yazılımımız hesaplıyor; “Şu hava şartlarında, şu akışkan debisinde; giriş çıkış sıcaklığında şu kadar ısı transferini sağlayacak batarya, eşanjör budur” diye yazılım ile tasarımı yapıyoruz. Bunu ürettik ve gerçekten bu performansı veriyor mu diye laboratuvara alıp, bu ürünün performansını ölçüyoruz. Yazılımı böylece doğrulamış oluyoruz.

FRTCoils®’in bir özelliği de var. Isıtıcı ve soğutucu bataryalar EUROVENT’te de test edilip onaylandığından bu yazılım aslında ısıtıcı ve soğutucu bataryalar için EUROVENT’ten sertifikalıdır. Kuru soğutucu, kondenser ve evaporatörler için de EUROVENT’ten sertifikalandırma çalışmalarımız devam ediyor. Böylece bağımsız bir kuruluşun sertifikasını aldığınız için beyan ettiğiniz tüm değerler onaylı olacak.

YURTDIŞI PAZARLARINDA YENİ HEDEF NOKTALARINIZ VAR MI?

Avrupa’ya ürün gönderiyoruz, lokomotif pazarımız burası. Son zamanlarda Hindistan pazarına da yöneldik. Hindistan’da bir adet ofisimiz bulunuyor. Dubai’de TOBB’un desteklediği ofiste bir elemanımız var. Bir de İran’da var. Rusya da önemli bir pazar bizim için. Bu pazarları geliştirmek için çaba sarf ediyoruz. Bunları yaparken de hem yazılım altyapı gücümüze hem de mühendisliğimize güveniyoruz.

FRİTERM EĞİTİM ÇALIŞMALARINDAN DA BAHSEDER MİSİNİZ? ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ KONUSUNDA NELER YAPIYORSUNUZ?

Her yıl staj amacıyla firmamıza başvuran birçok öğrenci için Friterm Akademi yönetiminde özel bir staj programı hazırlanarak stajyerlerin Friterm ‘de geçirdikleri sürede çok yönlü ve verimli bir işyeri deneyimi kazanmaları sağlanıyor. Bunun dışında çeşitli üniversitelerden öğrenciler tez hazırlamak için buraya geliyorlar. Bizim projelerin bir kısmını bitirme ödevi olarak öğrencilere veriyoruz. Bunun dışında üniversiteler ile daha yakın ilişki kurup, ortak TUBİTAK projeleri gerçekleştiriyoruz. Halen Yıldız Teknik Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi ile ortak proje çalışmalarımız bulunuyor.

Diğer taraftan İngiltere’de bir Üniversite ile ortak proje yapma olanaklarını araştırıyoruz.

Tüm bunların yanında havacılık sektörüne de girmeye çalışıyoruz. Uçak kliması konusunda çalışmalarımız var. Burada dahil olabileceğimiz iki konu var. Birisi uçakların klima sistemleri. İkincisi savunma sanayindeki uçakların elektronik harp sistemlerinin elektronik soğutması.

Esas hedefimiz firmamızın hizmet ettiği sektörlerde teknik olarak kendimizi daha da güçlendirmek; ikincisi o sektörlerde yeni teknolojileri adapte etmek, artı başka hizmet edebileceğimiz yeni sektörlere giriş sağlamak ve böylece ülkemizde var olmayan teknolojileri ülkemizde üretebilir hale gelmek.

Kendi içimizde eğitimler düzenliyoruz. Burada çalışan arkadaşlarımızı doktora ve yüksek lisans yapmaları için teşvik ediyoruz, dışarıdan eğitimler de alıyoruz. Fritem’in bir akademisi var. Bu sayede her türlü eğitimi Friterm içinde organize edebiliyoruz. Bazen de müşteri eğitimleri düzenliyoruz. İlgili bayilerimizi veya müşterilerimizi davet ederek ürünlerdeki yeni gelişmeleri anlatıyoruz.


 


İlginizi çekebilir...

Baymak Ürün Grup Müdürü Rıdvan Öksüz: 'Kombi Pazarında Yaşanacak Düşüş Bir Geçiş Süreci Olacak'

Enerji Verimliliği Direktifi ve yoğuşmalı kombi pazarındaki beklentiler konusunda dergimize değerlendirmelerde bulunan Baymak Ürün Müdürü Rıdvan Öksüz...
7 Kasım 2018 Çarşamba / 13:47

"Niteliksiz Ürünler Sektördeki En Büyük Sorun"

FETAŞ Üretim ve Dış Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mert Taş, yangın sektöründeki faaliyetleri ve gelecek hedeflerine yönelik dergimizin so...
7 Kasım 2018 Çarşamba / 13:44

Danfoss İş Geliştirme ve İran, Azerbaycan Satış Müdürü Murat Erdoğan: 'Enerjide Alternatif Çözüm: Bölgesel Isıtma'

Bölgesel ısıtma sistemleri üzerine sohbet gerçekleştirdiğimiz Danfoss İş Geliştirme ve İran, Azerbaycan Satış Müdürü Murat Erdoğan ülkemizin bu konuda...
4 Ekim 2018 Perşembe / 09:30

©2018 Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | 17.12.2018 / 16:02:14