E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

UEVF 2013'te Sorunlar Tartışıldı, Çözümler Sergilendi

UEVF 2013'te Sorunlar Tartışıldı, Çözümler Sergilendi

6 Şubat 2013 Çarşamba | GÜNCEL
205. Sayı (Ocak 2013)
382 kez okundu

Forum ve Fuar Enerji Verimliliğini Zirveye Taşıdı

Sektörel Fuarcılık tarafından düzenlenen UEVF 2013 – 4. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından 10 Ocak 2013 Perşembe günü WOW Convention Center'da yapılan törenle açıldı. 

"Verimli Kullanırsan, Enerji Gelecektir" teması altında gerçekleşen UEVF 2013 kapsamında yapılan oturumlarda Türkiye'de enerji verimliliği tüm yönleriyle mercek altına alındı. Oturumların yanı sıra 120'yi aşkın firma enerji verimli teknolojilerini sergileme fırsatı elde etti. Amacı toplumdaki enerji kültürü ve verimlilik bilincinin artırılmasını sağlamak olan UEVF'yi iki gün boyunca yaklaşık 5 bin kişi ziyaret etti.

Toplumdaki enerji kültürü ve verimlilik bilincinin geliştirilmesi amacıyla her yıl Ocak ayının ikinci haftası kutlanan Enerji Verimliliği Haftası'nın en kapsamlı organizasyonu olan UEVF -  Ulusal Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı, bu yıl dördüncü kez kapılarını ziyaretçilerine açtı. 10-11 Ocak tarihleri arasında İstanbul Wow Convention Center'da düzenlenen 4. Ulusal Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı, enerji verimliliği alanında uzman binlerce kamu ve özel sektör temsilcisini bir araya getirdi.

Bu yıl "Verimli Kullanırsan, Enerji Gelecektir" teması altında gerçekleştirilen UEVF 2013 - 4. Ulusal Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM Sanayi, Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit Fındıklı, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Palaz ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Yusuf Yazar ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Soğancı'nın katılımıyla 10 Ocak 2013 tarihinde açıldı. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, UEVF 2013 açılışında yaptığı konuşmada, enerji verimliliği ile ilgili hemen hemen herhangi bir bilgi eksikliğinin olmadığı bir ortamda yaşadığımızı, ancak uygulama noktasında birçok eksiğimizin bulunduğunu ifade ederek, "daha kat edecek çok yolumuz, yapılacak çok işimiz var" dedi.

Ekonomik güvenlik ile enerji güvenliğinin artık üst üste örtüştüğü ve beraber anıldığı bir ortamda bulunulduğunu ifade eden Yıldız, "Dünyadaki teknolojik gelişme arttıkça enerji verimliliği ile ilgili konular daha öne çıkıyor. Enerji verimliliği ve tasarrufu Türkiye'nin en büyük 6. yakıtı. Hatta bir müddet sonra birinci yakıtı haline gelecek. Gelirlerimizi artırmak ve arz güvenliğini daha yüksek seviyelere getirmek ile ilgili çalışmalarımız devam ederken, giderlerimizi azaltmaya dönük çalışmalarımız da sürüyor" diye konuştu.

Yıldız konuşmasının devamında, "Her bin dolarlık gayri safi yurt içi hasıla oluşturmak için Türkiye'nin 290 litre eşdeğer petrol harcadığı bir ortamda,Japonya'nın 100 litre bölü eşdeğer petrol civarında harcadığı bir ortama doğru gitmemiz lazım. Bu yalnızca enerji sektörüyle alakalı değil, aynı zamanda yüksek katma değerli ürünlerin üretilmesiyle beraber olabilecek bir konu" dedi.   

"Kayıp Kaçak oranında AB üyesi ülkelerden daha iyi duruma geleceğiz"

Bakan Taner Yıldız, enerji kaynaklarını çok daha verimli hale getirmek gerektiğini vurgulayarak, "Politika ve stratejilerimizin başında yenilenebilir enerji kaynakları ve yerli kaynakların arttırılması ile enerji tasarrufunun da yüksek seviyelere çıkartılması temel hedeflerimiz arasında'' diye konuştu. 

Geçen hafta Afşin-Elbistan bölgesindeki yerli kömürle alakalı 12 milyar dolarlık bir anlaşma yaptıklarını hatırlatan Yıldız, ''Yarın 1,5 milyar dolarlık yine kaynaklarımızın değerlendirilmesine dönük bir finansman anlaşması yapacağız. Her geçen gün bu sektöre yatırılacak paranın daha da arttığını görüyoruz. Dağıtım şirketlerinin özelleşmesiyle beraber özel sektör dinamizmini buraya yerleştireceğiz. 2015 sonuna kadar Türkiye, artık kayıp kaçak oranlarıyla AB üyesi ülkelerin ortalamasından daha düşük bir seviyeye gelecek'' şeklinde konuştu.

Yıldız, Van ve Dicle bölgeleri hariç tutulduğunda Türkiye'deki kayıp kaçak oranının yüzde 9.4'ler civarında olduğunu belirterek, ‘Bu oran  AB ülkeleri ortalamasından daha düşük bir oran. Ama o iki bölgede mutlaka daha doğru şeyler yapmamız, bu konuda gayretlerimizi artırmamız lazım'' dedi. 

"Türkiye'nin her yıl 15 milyar liralık yapabileceği bir tasarruf var"

Türkiye'nin ölçülebilir  bütün sektörleri itibariyle her yıl  15 milyar liralık yapabileceği bir tasarruf olduğunu belirten Yıldız, söyle konuştu: "Türkiye'deki elektrik faturalarının toplamının 60 milyar lira olduğu dikkate alınırsa bu çok önemli bir tasarruf. Yalnıza elektrikte değil, enerjinin bütün dallarında yapılacak tasarruflar 2023'e kadar Türkiye'nin yüzde 20'ler civarında bir tasarruf  yapacağını gösteriyor. Ve iki tane Keban Barajı'nı her yıl yapmış olacağız''

"Amorti süreleri kısalıyor, sanayicinin bunu avantaja dönüştürmesi gerekir"

Yıldız, toplumda bir duyarlılık oluşturmak ve dikkat çekmek istediklerini ifade ederek "Bunun bir kültür olarak yerleşmesini sağlamamız lazım. Kamu binalarından 150 adedine 50 milyon dolar civarında para harcadığımızda kendisini 3 buçuk yılda amorti ediyor. Özel sektörden örnek vermek gerekirse, Kayseri'de bir çimento fabrikamızda yalnızca atık ısı geri kazanımı ile beraber 1,8 milyon liralık yatırım, kendisine 1 yılda geri döndü. Su pompalarıyla ilgili yapılan yatırımlar artık kendini 11 ayda amorti ediyor. Rafinerilerimizde yeni yatırım yapmadan sadece kazan suyu sıcaklığı düşürülerek 1 yılda 21,5 milyon liralık bir tasarruf sağlanıyor. Her bir yaptığımız tasarrufu damla damla göl olacak şekilde büyük bir noktaya doğru gidiyoruz." 

"Elektrik santrallerindeki rehabilitasyonlarla 43 milyar kilovat saatlik tasarruf"

"Şu ana kadar bu konuyla ilgili çalışmaların çoğu tamamlandı. Ama bunlar yeterli değil. Şu ana kadar yapılanları küçümsemeden yeni adımları atmamız lazım. Kamudaki elektrik santrallerinde son 7 yılda yapılan rehabilitasyonlarda 43 milyar kilovat saatlik bir enerji tasarrufu elde ettik. 2012'de 241 milyar kilovat saat ile kapattığımız düşünürsek 200 milyar kilovat saat üzerindeki rakam bizim tasarruftan elde ettiğimiz rakamla finanse edilen konulardır. Önümüzdeki dönemde planladığımız rehabilitasyonlarla yaklaşık 400 milyon lira civarında harcayacağımız para ile kendisini 3 yılda amorti eden sistemleri Türkiye'ye kazandırmış olacağız."

Yıldız, konuşmasının devamında, "Attığımız bu küçük adımlar, Türkiye için büyük bir adım olacaktır. Evlerimizde yapılan tasarrufları lütfen küçümsemeyin ve bunu bir kültür olarak yerleşmesine destek olun" çağrısında bulundu ve konuşmasını şöyle sürdürdü: "Çevreye rağmen değil çevreyle birlikte yapacak çok işimiz var. Nimet ile külfetin bir bedeli var, karşılıklı bu bedeli çok iyi paylaşabilmemiz lazım. Eğer biz 16 milyon aracı kendi konforumuz için kullanabiliyorsak, bu araçları kullanmak için ithal ettiğimiz petrol ürünlerini de tasarruflu kullanmamız lazım."  

TBMM Sanayi, Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit Fındıklı açılışta yaptığı konuşmada enerjinin yüzde 35'inin binalarda, yüzde 32'sinin sanayide, yüzde 20'sinin ise ulaşımda kullanıldığını söyledi. Bu alanların her birinde ciddi tasarruf potansiyeli olduğunu aktaran Fındıklı, Türkiye'deki enerji tüketiminin AB ile OECD ortalamalarının üzerinde olduğunu ifade etti.

Almanya'da metrekare başına en fazla 60 kilovatsaat elektrik tüketilirken, Türkiye'de bu rakamın 350 kilovatsaat olduğunu vurgulayan Fındıklı, bu rakamın 120 kilovata düşürülmeye çalışıldığını dile getirdi.

"Yalıtımsızlık, 4 Keban Barajı'nın ürettiğini israf ediyor"

Binalarda yalıtım olmamasından dolayı her yıl yaklaşık 13,5 milyar liranın israf edildiğine dikkati çeken Fındıklı, sözlerine şöyle devam etti: "Bu, her yıl 4 Keban Barajı'nın ürettiği elektriğe eş değer. Halbuki mevcut binalarda yalıtım masrafı 100 metrekare başına 3 bin lira. Yeni binalarda ise toplam maliyetin en fazla yüzde 5'ine tekabül ediyor. Dünyada aydınlatmada yüzde 40 verimlilik sağlansa, elektrik maliyeti yılda 120 milyar avro, karbon salımını yılda 630 milyon ton azalıyor. Bir adet verimli lambanın yılda azalttığı karbon salımı bir ağacın absorbe edeceğinden daha fazla. Türkiye'nin aydınlatma sistemlerinde yapacağı yüzde 20'lik bir değişiklikle yılda sağlanacak 5,6 milyar kilovatsaat tasarruf Afşin Elbistan Termik Santrali ya da Keban Hidroelektrik Santrali'nin bir yıllık üretimine eşdeğer."

"İsraf, haramdır"

Fındıklı, verimlilik yolunda hızlı ilerlemeyi engelleyen ciddi bir ideoloji sorunu olduğunu söyledi. Enerji kaynakları sorumsuzca tüketilirken, 2 milyara yakın nüfusun bu kaynaklardan faydalanamadığını belirten Fındıklı, tüm kadim dinlerin yere düşen ekmeği yerden alıp yüksek bir yere koyacağını, bu felsefenin enerji sarfiyatında da aynı şekilde olması gerektiğini dile getirdi. Fındıklı, enerjiyi kullananların nasıl olsa parasını ödüyorum diyerek enerjiyi sorumsuzca kullanmaması gerektiğini söyleyerek, "Kaloriferi sonuna kadar yakıp pencereyi açmak sorumsuzca bir davranış olur. İsterseniz emeğe saygı isterseniz bir nimet olarak kabul edin, her türlü israf haramdır diye bakın." dedi.

Bu konunun sadece kamuya yüklenemeyeceğini aktaran Fındıklı, kamunun sadece yol gösterici olabileceğinin altını çizdi.

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya ise dünyada doğal afetler dışında çevre tahribatlarının temelinde kalkınma olduğunu, kalkınmanın temelinin ise enerji verimliliği olduğunu söyledi.

Eskiden kişi başına tüketilen enerji ve su ne kadar fazla ise o ülkenin ya da o insanların müreffeh ve zengin olarak görüldüğünü belirten Kaya, bunların artık geride kaldığını ifade etti.

"Sigara benzeri kampanya, enerji verimliliğinde yapılmalı"

Asıl olanın kişi başına enerji tüketimini artırmanın değil, bir birim enerji ile çevreye zarar vermeden en fazla üretimi gerçekleştirmek olduğunu aktaran Kaya, Türkiye'nin sigara ile mücadelede çok önemli bir kampanya yaptığını, bir benzerinin de enerjide yapılması gerektiğini dile getirdi.

En pahalı enerjinin ne kömür, ne de nükleer olmadığını vurgulayan Kaya, "En pahalı enerji aslında israf edilen enerjidir. En ucuz enerji yerli kaynaklar ya da yenilenebilir enerji olarak değil, tasarruf edilen enerji olarak tanımlamak bence çok doğru olacaktır" dedi.

Kaya konuşmasının devamında, "Rüzgar enerjisine karşı olanlar kuşları rahatsız ediyor ve çok gürültü yapıyor diyorlar. Hidroelektrik santrallerine karşı olanlar doğayı tahrip ediyor diyorlar. Nükleer enerjiyi istemeyenler atıklarından endişe ediyor. Peki ne yapacağız? Hem evimizde elektrik olsun diyorsak hem de çevremiz temiz kalsın istiyorsak enerjimizi verimli kullanacağız" dedi.

Kentsel dönüşüm kapsamında Türkiye'de 6,5 milyon konutun yenileneceğini anımsatan Kaya, bunun müthiş bir fırsat olduğunu, her mahallenin, sokağın çevreye duyarlı bir şekilde yapılması gerektiğini dile getirdi.

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Yusuf Yazar törende yaptığı konuşmada, gelişmekte olan ülkelerde önüne geçilemez bir enerji talebi artışı olduğunu, Türkiye'nin de dünyada enerji talebinin en hızlı arttığı ülkelerden biri konumunda bulunduğunu ifade etti.

"Yıllık 10 milyar tutarında tasarruf potansiyelimiz var"

Türkiye'nin enerji portföyünün bugünkü durumunun enerji güvenliği ve dışa bağımlılık keyfiyetleri bakımından üzerinde durulmayı ve tedbirler almayı gerektirdiğine işaret eden Yazar, "Bu yöndeki doğru politikanın iki maddesi var. Birincisi, sera gazı üretmeyen ya da daha az üreten enerji kaynağı ile teknolojilere yönelmek. İkincisi de enerji verimliliğini artırmak ve genel anlamda enerjiyi israf etmemek. Bugünkü enerji tüketimimize göre yıllık tasarruf tutarımızın en az 8-10 milyar dolar dolayında olduğu bir potansiyelden söz ediyoruz. Geç kaldığımız her yıl bu potansiyel imkanımızı kaybediyoruz" dedi.

Enerji Verimliliği Strateji Belgesi'nin yayınlanmasının önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Yazar, son birkaç yıl içerisinde finans piyasasında enerji verimliliği projelerine olan ilgide belirgin bir artış olduğunu söyledi.

Lisansız üretim uygulamasıyla elektrik üretimi için PV panellerin kullanımının da mümkün hale geldiğini aktaran Yazar, "Yerli PV panel üretiminin de söz konusu olduğu düşünüldüğünde güneş enerjisinden enerji verimiliğini artırma projelerinde yararlanma daha bir önem kazanıyor. Sayın Bakanımızın desteğiyle sokak ve yol aydınlatmasında LED dönüşümü ve otomatik sayaç okuma sisteminin kurulumu için çalışmalarımız devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkan Yardımcısı Vekili Dr. Hasan Palaz da enerjinin hem büyümeyle yakın ilişkisi hem de ekonomik ve stratejik boyutu ile katma değeri çok yüksek ve gelişmeyle doğrudan bağlantılı bir alan olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin son 10 yılda doğalgaz ve elektrik talebinin Çin'den sonra en fazla arttığı ikinci ülke olduğuna işaret eden Palaz, "2023 hedeflerimiz ve son yıllarda sanayimizin gelişme hızı düşünüldüğünde, enerji talebimiz artmaya devam edecek. Yani enerjide ciddi yatırım gereksinimleri doğacak. 2011 yılı sonu itibariyle cari açığımız 77 milyar dolar iken, enerji ithalat faturamız 54 milyar dolardı. Yani cari açığın yüzde 70'i enerji ithalatından kaynaklanıyordu. Dolayısıyla, cari açığımızı azaltma hedefimiz, enerjide dışa bağımlılığımızı azaltacak ve de verimliliğimizi artıracak adımlarla doğrudan bağlantılı" diye konuştu.

OECD verilerine göre toplam birincil enerji arzı içindeki enerji üretimi anlamına gelen öz yeterliliğe bakıldığında OECD ortalaması yüzde 72 iken, Türkiye'de bu oranın yüzde 31 olduğunun bilgisini veren Palaz, enerji verimliliğinin de bu veriler ışığında önem kazandığını ifade etti.

Palaz, Türkiye'nin enerji alanındaki hedeflerine ulaşmasının yolunun sanayinin, üniversitelerin ve kamu kurumlarının enerji alanında, özellikle de enerjide verimlilik gibi kritik alt alanlarda Ar-Ge ve yatırım yapmasından geçtiğini söyledi.

TÜBİTAK olarak enerji verimliliği alanındaki projelerine ve çalışmalarının ikinci ayağını oluşturan Ar-Ge desteklerine değinen Palaz, "Enerji gibi öncelikli alanlardaki Ar-Ge projelerini tetiklemek için hedef odaklı Ar-Ge projeleri için destek programları oluşturduk. Mevcut programları da ciddi ölçüde revize ettik. Enerji verimliliğini de içeren alt teknoloji alanlarında toplam 12 çağrıya çıktık. Bu çağrılarda geliştirilecek projeler ile Türkiye artık taşınabilir yeni nesil piller, güneş enerjisinin elektriksel ve ısıl dönüşümünü sağlayan sistemler ya da kömüre dayalı termik santraller için alt sistemler geliştirebiliyor olacak" şeklinde konuştu.

Mehmet Soğancı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Başkanı Mehmet Soğancı ise enerjinin verimli kullanımının gelecek için bir zorunluluk olduğunun altını çizerek, bunun yollarını bulmakta kamu kurumlarına ve sektöre, özellikle de bu alanda çalışan mühendis ve mimarlara büyük iş düştüğünü söyledi.

2011 sonu itibariyle dünya birincil enerji tüketiminin 12,3 milyar TEP (Ton Eşdeğer Petrol) olduğunun bilgisini veren Soğancı, "Türkiye 118,8 milyon TEP enerji tüketimiyle dünyadaki enerji tüketimi en yüksek 23. ülke konumunda. 2010-2030 arası yıllık artış oranı dünyada yüzde 1,4 olarak belirlenirken ülkemizde yüzde 4 olması bekleniyor. Ülkemizin enerjide yüzde 70'leri aşan bir oranda dışa bağımlı olduğunu da dikkate aldığımızda enerji verimliliği konusu bu ülkenin gerçekten önemli bir olgusu olarak ortaya çıkıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Soğancı, son yıllarda özellikle Bakanlığın da çabalarıyla enerji verimliliği yasal çerçevesiyle ilgili önemli gelişmelerin sağlandığını, ancak ciddi anlamda üretimi ikame edecek ve dış bağımlılığı azaltacak bir enerji tasarrufu ortaya koymak için hala çok radikal karar ve girişimlere ihtiyaç bulunduğunu dile getirdi.

"8,5 milyona ulaşan mevcut bina stokunun yüzde 85'i olarak tahmin edilen önemli bir kısmı enerji verimliği açısından yeterli şartlara sahip değil" diyen Soğancı, enerji verimliliği önlemlerinin daha etkin uygulanabilmesi için teşvik programlarına mutlaka ihtiyaç bulunduğunu belirtti.

Tüm binalarda enerji kimlik belgelerinin tamamlanması için son tarihin 2017 olduğunu, buna karşın mevcut binalara enerji kimlik belgesi düzenlenmesi işinin neredeyse henüz başlamadığını ifade eden Soğancı, "Enerji verimliliğinin gerçekleşmesinin en önemli alanı olan bölgesel ısıtma temel çalışma konusu haline getirilmeli. Enerji verimliği yasasında maalesef belediyelerin adı yok. Oysa belediyeler bu alanda görevlendirilmeli. Bu bilincin yerleştirilmesinde en önemli aygıt yerel yönetimler olacaktır" diye konuştu.

Sanayide Enerji Verimliliği (SEVAP – 13) Ödülleri verildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın enerji politikaları çerçevesinde; enerji verimliliğinin artırılması amacıyla başarılı projelerin duyurulması ve teşvik edilmesi etkin bir politika aracı olarak değerlendiriliyor. Bu düşünceden hareketle endüstriyel işletmelerin uyguladığı enerji verimli ve çevreye duyarlı projelerin ve teknolojilerin ortaya çıkarılması, tanıtılması ve yaygınlaştırılması, endüstriyel işletmeler arasında bilgi alışverişinin artırılması, enerji verimliliği konusunda yeni ve benzer çalışmaların teşvik edilmesi amacıyla her yıl Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışmaları (SENVER) düzenleniyor. 

SENVER Ödül Töreni

Sanayide Enerji Verimliliği Proje yarışmaları; Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projeleri (SEVAP), Enerji Verimli Endüstriyel Tesis (EVET) ve Enerji Verimli Ürün (EVÜ) olmak üzere üç ana gruptan oluşuyor. 

2012 yılında 13'üncü kez düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması'nda (SENVER – 13) ödül kazanmasalar da kendileri kazanan ve ülke ekonomisine kazandıran  endüstriyel işletmelerimize ödülleri verildi. 

Jüri Özel Ödülleri 

ÖDÜL Kazanan Kurumlar

SEVAP – 2 Eczacıbaşı Yapı Gereçleri A.Ş

SEVAP – 3 İskenderun Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş

EVET Mercedes – Benz Türk A.Ş

EVÜ Arçelik A.Ş Pişirici Cihazlar İşletmesi 

Birincilik Ödülleri 

SEVAP – 2 TÜPRAŞ Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş 

SEVAP – 3 PETKİM Petrokimya Holding A.Ş. Enerji Santrali 

EVET Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik Sanayi A.Ş

EVÜ Arçelik Kurutucu ve Elektrik Motorları İşletmesi

Açılış ve ödül töreninin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve beraberindeki heyet, enerji verimli ve tasarruflu teknoloji ve ürünlerini sergilemek üzere UEVF 2013'e katılım sağlayan firma ve kamu kurumlarının standlarını ziyaret etti.

"Binalarda Enerji Verimliliği Bildirgesi" İmzalandı

4. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı'nın ilk günü, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD)'nin önderliğinde binalarda enerji kullanımı oranına dikkat çekmek ve enerji kullanımını düşürmek amacıyla hazırlanan "Binalarda Enerji Verimliliği Bildirgesi"nin imza töreni yapıldı. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da katılarak SKD'ye destek verdi. Enerjinin yüzde 40'ını kullanarak iklim değişikliğini olumsuz yönde etkileyen binalarla ilgili olarak iş dünyasına ve tüm kurumlara önemli bir çağrı niteliğinde olan bildirge, SKD yetkilileri ve üye şirketler nezdinde imzalandı. SKD Başkanı Galya Frayman Molinas, Türkiye'deki tüm şirketleri ve kurumları bildirgeye imza atmaya ve binalarda enerji tüketimini düşürmeye davet etti. 

İmza törenine katılarak bildirgeye ilk imzaları verenler ise aşağıdaki firmalar (alfabetik sıra ile) oldu: 


Aygaz

BP Türkiye

Coca-Cola

Deloitte Türkiye

Eczacıbaşı Holding

Garanti Bankası

H.Ö.Sabancı Holding

Procter&Gamble

Shell Türkiye

Şekerbank

TAV Grubu

TNT Express

Tüpraş

Unilever

Vodafone Türkiye

İmza törenine katılamadıkları halde bidirgeye imza atan kurumlar ise 


Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi A.Ş.

Boreal Group Ltd. Şti.

Boyner Holding A.Ş.

Borusan Holding 

Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Dekon, Congress & Tourism, Kongre ve Turizm Hizm A.Ş.

Enerjisa A.Ş.

H.S.E. Hitit Solar Enerji A.Ş.

Turkeco İnşaat Enerji Ltd. Şti.

Dünya markaları UEVF 2013'te Ürünlerini Sergiledi

4.Ulusal Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı'nda ulusal ve uluslararası dünya markaları, enerji verimliliği sağlayan ürün ve teknolojilerini iki gün boyunca fuar ziyaretçisi yaklaşık 5 bin kişiye tanıtma fırsatı buldu. Aydınlatma sektörü, yalıtım - izolasyon, ısıtma - soğutma sitemleri, ulaşım, motor sistemleri, EVD firmaları, beyaz eşya  firmaları, finans kurumları gibi çok sayıda enerji verimliliği alanında faaliyet gösteren 120'yi aşkın firma fuar alanında ürün ve çözümlerini  sergilediler.  

Oturumda Tartışılanlar Enerji Verimliliğinin Geleceğine Işık Tuttu

UEVF 2013 kapsamında, sektörün önde gelen yöneticilerinin ve akademisyenlerin katılımıyla, iki gün boyunca eş zamanlı olarak 4 farklı salonda 8 ayrı oturum düzenlendi. Oturumlarda enerji verimliliği ile ilgili önemli konular tartışılırken, oturumlara paralel olarak düzenlenen yan etkinliklerde de tebliğ sunumları gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen oturumlarda aşağıdaki konu başlıkları ele alındı:

Dünyada ve Türkiye'de Enerji Verimliliği Çalışmaları Örnekleri ve Sonuçları

Sanayide Enerji Verimliliği

Bina ve Hizmetler Sektöründe Enerji Verimliliği

Ulaşım Sektöründe Enerji Verimliliği Stratejileri

Enerji Verimliliği Finansman Modelleri

Enerji Verimli Ürün ve Teknolojiler

İdari ve Kurumsal Yapı ve Yapılanmalar

Enerji Arz Güvenliği ve İklim Değişikliği Bağlamında Yenilenebilir Enerji

Yan Etkinlikler: Ürün ve Hizmet Sunumları

Kazanan Öğrenciler Ödüllerini Bakan Yıldız'ın Elinden Aldı

Sektörel Fuarcılık tarafından düzenlenen UEVF 2013 – 4. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı'nın açılış gününde enerji verimliliği üzerine ilköğretim düzeyindeki öykü ve resim yarışmasında dereceye girenlere ve projeler geliştiren ortaöğretim öğrencilerine ödülleri düzenlenen törenle verildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) işbirliği ile gerçekleştirilen "Ortaöğretim Öğrencileri Arası Enerji Verimliliği Konulu Proje Yarışması"nda dereceye giren öğrencilere ödülleri, UEVF 2013 - 4. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı'nda düzenlenen ödül töreninde verildi. Ödülleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve TBMM Sanayi, Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit Fındıklı tarafından takdim edildi.

Ayrıca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile gerçekleşen "İlköğretim Öğrencileri Arası Resim ve Öykü Yarışması"nda dereceye giren öğrenciler de ödüllerini aldı.

Ödüller İzmir, Tekirdağ ve İstanbul'a gitti

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu ile Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Ortaöğretim Öğrencileri Arası Enerji Verimliliği Proje Yarışması'nda, "Soğutma Sistemlerinde Kayıp Enerjinin Kullanımı" isimli projesiyle İzmir Çınarlı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi - Denizcilik Meslek Lisesi öğrencileri birinci, "Klima Sistemlerinde Drenaj Suyunun Verime Etkisi" isimli proje ile İzmir Özel Yamanlar Anadolu ve Fen Lisesi öğrencileri ikinci olurken, "Mikrodenetleyici Kontrollü Şehir Aydınlatmasında Enerji Tasarrufu" projesiyle Tekirdağ Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi üçüncü oldu. 

İstanbul Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, "Tek Tuşla Enerji Tasarruf Sistemi", İzmir Mimar Sinan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ise "Enerji Deposu" isimli projesiyle mansiyon ödülü aldılar.

Öykü ve resim yarışması sonuçları

Enerji Verimliliği Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen öykü yarışmasında ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Evliya Çelebi Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Toprak Rohat Yalçın birinci, Bursa Özel Final Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi Buket Muştucu ikinci ve Malatya Özel Doğa Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Dilruba Nilhan Kutlu üçüncü oldu.

Enerji Verimliliği Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen resim yarışmasında ise Zonguldak Bilim ve Sanat Merkezi'nden yarışmaya katılan 4. sınıf öğrencisi Janset Esen birinci, Tekirdağ Safiye Osman Çeliker Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi Emre Demir ikinci, İzmir MEV Koleji Özel Güzelbahçe İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Miray Yılancı ise üçüncü oldu.

Amaç Gençlerde Bilinç Artırmak

Her yıl düzenlenen Enerji Verimliliği Proje Yarışması, gençleri özellikle, konut, sanayi, ulaşım ve tarım sektörlerinde, enerjinin verimli kullanılması konusunda bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır. Öğrencilerin hazırladığı projelerde sektörlerin ihtiyaçlarına yönelik olarak, enerjinin verimli kullanılmasına, enerji tasarrufuna, enerji tasarrufunun çevreyle ilişkisi; etkilerine ve Türkiye ekonomisine ülke çapında katkıda bulunabilecek, uygulanabilir olması kriterlerine göre değerlendiriliyor.

İlköğretim seviyesinde gerçekleştirilen resim ve öykü yarışması ise ETKB ile MEB işbirliğinde düzenlenerek, enerjinin tasarruflu kullanılması gerekliliği gelişim dönemindeki çocuklara da aşılanması hedefleniyor.

Resim ve öykü yarışmasında dereceye birinciye dizüstü bilgisayar ve 500 TL para ödülü, ikinciye dizüstü bilgisayar ve 400 TL para ödülü, üçüncüye ise dizüstü bilgisayar ve 300 TL para ödülü verildi. TÜBİTAK yarışmasında birinci 1.000 TL, ikinci 800 TL üçüncü ise 600 TL ödül kazanırken mansiyon derecesine ise 500 TL ödül verildi.


 


İlginizi çekebilir...

Teskon 2019 İzmir'de Sektörü Buluşturuyor

14. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi, TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şubesi yürütücülüğünde MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'...
5 Nisan 2019 Cuma

Türkiye'nin Partner Olduğu MCE 2020'nin Çalışmaları Başladı

Milano'da 17-20 Mart 2020 tarihinde düzenlenecek olan ve yepyeni yenilikleriyle zenginleşen iklimlendirme sektörünün en önemli fuarlarından MCE - ...
14 Kasım 2018 Çarşamba

Chillventa 2018 Katılımcıları Fuardan Memnun Ayrıldılar

İklimlendirme sektörünün önemli fuar organizasyonlarından biri olan Uluslararası Soğutma, Klima, Havalandırma ve Isı Pompaları Fuarı Chillventa, Alman...
7 Kasım 2018 Çarşamba

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi
  • Klima ve Soğutma Rehberi
  • Yangın ve Güvenlik Rehberi
  • Yalıtım Sektörü Kataloğu
  • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.