E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
MİRA ISI
ALDAĞ
ETNA
ECOSTAR
KARYER ISI DEĞİŞTİRİCİLERİ
SUMAK POMPA
NIBE TÜRKİYE
KONUK ISI

Eryap, Kentsel Dönüşüme Doğru Çözümler Sunuyor

Eryap, Kentsel Dönüşüme Doğru Çözümler Sunuyor

18 Aralık 2012 Salı / 11:35 | TANITIM
203. Sayı (kasım 2012)
8 kez okundu

Kentsel yaşam alanları doğal afetler, sosyal, ekonomik ve çevresel etkenler sonucu kent dokusu zarar görerek yaşanabilirlikten uzaklaşmaktadır. Özellikle İstanbul gibi çarpık kentleşmenin görüldüğü büyük şehirlerde bu etkiler çok daha fazla hissedilmektedir. Bu nedenleevvyap gündeme gelen, afet riski altındaki alanların dönüşümünü kapsayan “Kentsel Dönüşüm” süreci Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın önderliğinde başlamıştır.

Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesini kapsayan Kentsel Dönüşüm projesi, 1999 Gölcük ve Düzce ile özellikle 2011 Van depremi gibi önemli afetler nedeniyle daha fazla önem kazanmıştır. Toplumda depremlerin yol açtığı büyük yıkımların çok bilinmese de en önemli nedeni binaların taşıyıcı sistemleri içindeki donatının çürüyerek (korozyon) taşıyıcılığını kaybetmesidir. Korozyonun oluşmasının en büyük sebebi ise binalarda su yalıtımının olmamasıdır. Su yalıtımı olmayan binalar zamanla taşıma kapasitelerinin büyük bir oranını korozyon nedeniyle kaybederek deprem anında yaşamsal risk oluşturmaktadır.

Ülkemizdeki konutların yaklaşık yüzde 85’inde ısı yalıtımı bulunmamaktadır. 2011 yılında yayınlanan yönetmelik gereği yeni yapılan tüm binalarda ısı yalıtımı zorunlu hale gelmiştir. Ancak ülkemizdeki özellikle eski binalarda ısı yalıtımı bulunmamaktadır. Kentsel dönüşümle birlikte olumsuz yaşam koşulları sergileyen bölgelerin yıkılacak olması, yeni yapılacak binaların ısı yalıtımlı olması açısından büyük önem taşımaktadır. Böylece önemli miktarda ısı tasarrufu da sağlanarak ülkemizin cari açığının kapatılmasına da destek olunacaktır. 

Eryap, Türk yapı sektörünün dış cephe ve yalıtım alanında öncü ve yenilikçi kimliğiyle dikkat çeken, büyüme ivmesini sürekli artıran, ürettiği lider markalar ile katma değer sağlayan güçlü bir kuruluştur. Eryap, ülkemizdeki yapıların modern, güvenilir ve sağlıklı standartlara ulaşmasını sağlamak için sektörün ihtiyaçlarına yönelik en doğru seçenekleri 2001 yılından bu yana yenilikçi marka ve ürünleriyle inşaat sektörünün gelişimine yön vermeyi sürdürmektedir.

American Siding, Bonuspan, Focus Membran, Bonusmax, Winer ve Focus Shingle gibi lider markaları Türkiye pazarına kazandıran Eryap yeni ürünü Wooler ile sektördeki öncülüğünü ve yalıtımdaki iddiasını bir adım öteye taşıyarak taş yünü tesisini 2012 yılı Mart ayında devreye almıştır. 

Wooler markalı taş yünü ürünü, kullanım yeri ve amacına göre farklı boyut ve teknik özelliklerde, değişik kaplama malzemeleri ile şilte, levha, boru ve dökme şeklinde üretilebiliyor. Çatılarda, dış cephede, ara bölme duvarlarda, yüzer döşemelerde, kazan ve tesisat yalıtımı olmak üzere birçok farklı alan ve sektörde tercih edilen Wooler taş yünü, ileri teknoloji üretim prosesi ve üstün ürün kalite performansı gibi avantajları ile rakiplerinden ayrışarak “Yeni Nesil Taş Yünü” söylemini hak etmektedir.

Hammaddenin ergitilmesinde açığa çıkan yüksek oranda sıcak yanmamış hava geri besleme ile üretim sürecinde tekrar kullanılarak üretimde ihtiyaç duyulan enerji miktarı azaltılmaktadır.

Ergitme fırınında biriken safsızlıkların özel bir teknoloji ile ayrıştırılması ve uzun lif yapısı sayesinde Wooler, sahip olduğu üstün ısı yalıtım değeri ile muadillerine kıyasla daha fazla enerji tasarrufu sağlanabilmesine olanak sunmaktadır.

30-200 kg/m³ aralığında farklı yoğunluklarda, 25-200 mm aralığındaki farklı kalınlık ve ebatlarda, farklı ürün grubu ve projelere özel ürünlerinden oluşan geniş ürün yelpazesi ile tüm beklentileri karşılamaktadır.

Vakumlu paketlerde sevk edilen Wooler taş yünü ürünleri, hacimce %30’lara varan nakliye avantajı sağlayarak ürünün sevki, stoklanması gibi faaliyetler için harcanan enerjinin neden olduğu sera gazı oluşumundaki kurumsal pay azaltılmaktadır.

1000°C üzerindeki sıcaklıklara dayanıklılığı ile TS EN 13501-1’e göre A1 sınıfı “yanmaz malzeme” olarak yapılarda tam yangın güvenliği sağlamaktadır.

Sahip olduğu boyutsal kararlılık, bina ömrünce böcek, mikroorganizma, çürüme, küf tutma ve paslanma gibi dış etkenlere karşı yapıları bir zırh gibi korumaktadır.

Üretim döngüsünde enerji kaynaklarını en verimli şekilde kullanmayı hedefleyen Eryap, ürünleri ile enerji tasarrufuna geniş anlamda katkıda bulunmakta ve Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasını desteklemektedir. 

Gelişen pazar beklentileri ve standartları doğrultusunda yüksek kalitede ürün geliştiren Eryap, faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde ürün-hizmet-yaşam döngüsü sorumluluğu kapsamında doğaya dost, çevresel risk faktörlerini gözeten, enerji kaynaklarının doğru kullanımını öngören stratejik modelini ileri taşımak için kararlılıkla çalışmaktadır.


 


İlginizi çekebilir...

İmbat: 'Güçlü Bir Türkiye İçin Yerli Üretim'

Yüzde yüz yerli sermayeyle kurulan İmbat, bugün de tamamen yerli mühendislik çalışmalarının ürünü olan, yüzde yüz yerli tasarımlara imza atıyor. Kendi...
4 Ekim 2018 Perşembe / 09:53

BİNA OTOMASYON SİSTEMLERİNDE ARIZA TESPİTİ VE TEŞHİSİNİN ÖNEMİ

Bina otomasyon sistemleri iklimlendirme ekipmanlarıyla konfor düzeyini arttırmanın yanı sıra enerji giderlerini de azaltıyor....
15 Aralık 2016 Perşembe / 10:52

ABB, Ev Otomasyonu İçin Gelecekte Sunacağı Fonksiyonları Tanıtıyor

ABB, günümüzün ve geleceğin akıllı ev yaşamında konfor, verimlilik ve kolaylık potansiyelini artırmak için yeni çözümler ortaya koyuyor. Berlin'd...
20 Ekim 2016 Perşembe / 11:46

©2018 Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | 19.12.2018 / 04:06:18 | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.