E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
NIBE TÜRKİYE
ALDAĞ
MAKTEK
BORUSAN MANNESMANN
ERGÜN ENDÜSTRİ İNŞAAT
İKLİMSA
DOĞU İKLİMLENDİRME

Wavin Pilsa Boru ve Ek Parçaları

Wavin Pilsa Boru ve Ek Parçaları

8 Mayıs 2012 Salı / 16:44 | HVAC
196. Sayı (NİSAN 2012)
422 kez okundu

Türkiye’de ve yurtdışında kalitesini kanıtlamış olan Pilsa marka PPR temiz su boruları polipropilen random kopolimer Tip3 hammaddedenpilsa üretilmektedir. Pilsa Q 16-200 mm arasında tüm çapların üretimini yapan, boru ek parçalarda en zengin ürün portföyüne sahip markadır. Geleneksel hale gelen tesisatçı seminerlerimizle de ilk kullanıcıdan son kullanıcıya kadar müşterileriyle birebir iletişim halinde olarak taleplerini yüksek seviyede karşılamaktayız.
 
Boru ve ek parçalar birbirine füzyon kaynağı ile kolayca birleştirilir. Büyük bir titizlikle imal edilen PPR dişli parçalarımız piyasadaki en güvenilir mamullerdendir. PPR boruların tesisatı ve döşenmesi pratik, zahmetsiz çabuk ve temizdir. Ancak tesisat sırasında en önemli üç noktaya mutlaka dikkat edilmelidir.
 
pilsa1. Soğuk ve rüzgarlı havalarda (+5º ve altında) önlem alınarak kaynak yapılmalıdır. Önlem alınamıyor ise +5º ve altındaki sıcaklıklarda polipropilen boru kaynağı yapılmamalıdır. Çünkü +5º ve altındaki sıcaklıklarda malzeme sertleşerek kristal yapısı bozulur. Kristalize olmuş (donmuş) bu malzemeye yüksek sıcaklıktaki makine ile kaynak işlemine başlanması şok etkisine sebep olur. Ani  şok ise malzemeyi çatlatır.
2. Soğuk havalarda şantiyede dona karşı önlem için sistemde bulunan su boşaltılmalıdır.
3. Sistem montajdan sonra mutlaka test edilmelidir.
 
Wavin Pilsa PPR Kompozit Borular
Isı karşısında borunun uzamasını azaltan Cam Elyaf Takviyeli PPR borular ise yurtdışındaki laboratuarlarda uzun testlere tabi tutulduktan sonra üretilmişlerdir. Kompozit borular 3 katmanlı olarak imal edilirler. İç ve dış katman polipropilen orta katman ise cam elyaf polipropilen özel karışımdan oluşur. Tüm kalorifer ve sıcak su tesisatları için idealdir. Polipropilen ve cam elyaf özel karışım, ısı karşısında borunun uzamasını azaltmaktadır. Genleşme ve sarkma minimum düzeydedir. Alüminyum folyolu borulardaki gibi boru ucunu traşlamaya gerek yoktur. Doğrudan kaynak işlemi yapılır. Montaj kolaylığı sağlar.
 
Wavin Sitech Sessiz Üç Katlı Boru
Wavin Sitech sistemi ile etkili ses yalıtıını sağlamak, standart bir sistemin maliyetinden daha azdır. Yüksek yoğunluklu ve çok katlı binaların atık su sistemlerinde ses yalıtımı elde etmek için ilave işçilik ve malzemeye gerek vardır.  Bu binalarda Wavin Sitech sistemi kullanıldığı zaman ilave işçilik ve malzemeye gerek kalmayacaktır. 
Sitech Boru ve Ek Parçaların özellikleri:
Sıkı geçen, sızdırmayan muf yuvasına ve çok dayanıklı üç katlı yapı
Etkili sessizlik için ses yalıtımını sağlayan orta tabaka
Bağımsız testler ile kanıtlanan sessizlik seviyesi
Contalı sessiz ek parçalar
Ø 32-40-50-75-110-125 ve 160 mm çaplarda üretim
 
Wavin Tempower Yüzey Isıtma Soğutma Sistemleripilsa
Tempower yüzey ısıtma soğutma sistemi, mahal içerisindeki havayı ısıtarak ya da soğutarak şartlandırmaz, ışıma  prensibi ile ortamı istenilen sıcaklığa getirir. Böylelikle kullanıcıların, hava hareketi olmadan kışın yüksek sıcaklıkta, yazın düşük sıcaklıkta havaya maruz kalmadan ısıl konforu sağlanmış olur. 
Tempower sistemi asma tavanda çok az yer kapladığı için (max. 15 cm) mimarlara tasarım aşamasında büyük avantajlar sağlar. Ayrıca, yüksek tavanlı ve cam cepheli binalarda hiçbir sıkıntı yaşanmadan konforlu bir şekilde istenilen sıcaklık sağlanmış olur. 
 
K&H Bankası TriGranit Millenium Şehir Merkezi projesi kapsamında toplam inşaat alanı pilsa75.000 m² olan binasında LEED  Gold sertifikasını almıştır. Tempower sistemi kullanıldığı için LEED sertifikasında 25 puanlık bir avantaj elde edilmiştir. Binanın işletme giderleri genelinde %15’lik bir azalma sağlanmıştır. Bu proje Macaristan’da LEED sertifikası alan ilk proje olmuştur.
             
 
 
Wavin Plastik Menhol ve Muayene Bacaları
PP ve PE ham maddeden üretilen, ağır trafik yüküne dayanabilen, cazibeli atık su ve drenaj sistemlerinde kullanılabilen, personel girişine sahip plastik menhol ve muayene bacaları, beton menhollerde yaşanan kurulum zorluğunu ortadan kaldırmaktadır.
EN 13598-2: 2009 sertifikasına sahip plastik menholler, A15- B125- C250 ve D400 trafik yüküne dayanabilmektedir. Contalı bağlantıları ile pis suyun, yer altı suyuna karışması engellenir, korozyona uğramaz. 
 
Taşınması kolay, döşenmesi hızlı olan plastik menholler, nakliyede de ekonomiklik sağlamaktadır.