E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
SAMSUNG TÜRKİYE
DEMİRDÖKÜM
NIBE TÜRKİYE
ALDAĞ
ÜNTES
+GF+ HAKAN PLASTİK
KAYITES MÜHENDİSLİK

UGETAM, Sektörü “Plastik Boru ve Altyapı Sistemlerinde Kalite Bilinci” Seminerinde Buluşturdu

UGETAM, Sektörü “Plastik Boru ve Altyapı Sistemlerinde Kalite Bilinci” Seminerinde Buluşturdu

5 Ocak 2012 Perşembe / 14:39 | GÜNCEL124 kez okundu

225 Kişilik Geniş KatılımUGETAM
14 Aralık 2011 tarihinde başlayan ve iki gün süren UGETAM “Plastik Boru ve Altyapı Sistemlerinde, Kalite Bilinci Semineri”, plastik boru kullanıcısı, üst düzey yöneticileri İl Özel İdareleri, belediyeler, altyapı malzemeleri üretici firma temsilcileri, TSE, TÜRKAK, üniversiteler başta olmak üzere, ülkemizin 52 farklı ilinden, yurt içi ve yurt dışından toplam 225 katılımcıyı bir araya getirdi.
 
UGETAM Boru Seminerine, UGETAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Ümit D. Arınç, TSE-Deney ve Kalibrasyon Merkezi Başkanı ve Marmara Bölge Koordinatörü, Mehmet Hüsrev, TÜRKAK adına Kürşat Özdemir, Kocaeli Üniversitesi’nden, Prof. Paşa Yayla, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Prof. Ahmet Koyun ve Gazbir Genel Sekreteri Yaşar Çıkış gibi önemli isimler katıldı.
 
Seminerin açılış konuşmasını UGETAM Genel Müdürü Serkan Keleşer yaptı. Sektörü yakından ilgilendiren boru teknolojilerindeki son gelişmeler, bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığını ifade eden Keleşer, “İl Özel İdareleri, su idareleri, belediyelerin altyapı daireleri, malzeme kabul sorumluları ve üst düzey yöneticileri, altyapı malzemeleri üretici firma temsilcileri, TSE, TÜRKAK, üniversiteler ve ilgili kurum ve kuruluşların konu ile ilgili uzmanları seminerde bir araya geldiler. Seminerimiz sektörün ilgili tüm taraflarının adeta buluşma noktası oldu. Bu organizasyondan sektör adına çok olumlu sonuçlar çıktığına inanıyoruz” dedi.
 
Seminerde sektörün gündemindeki en önemli konuların masaya yatırıldığı da belirten Keleşer: “Bu seminerde; yeraltı uygulamalarda kullanılan basınçlı su boruları (PE, PVC) ve atık su borularında sektörde yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerileri, kullanılacak hammaddelerin ve boruların standartlara uygunluğunun kontrolü, PE malzemelerin birleştirmelerinde yapılan kaynaklarla ilgili sahalarda yaşanabilecek sorunlar ve çözüm önerileri, ürün (PE malzemeler) belgelendirme sistemleri, deneylerin yapıldığı laboratuarların görülmesi ve deneyler hakkında bilgilendirme gibi konular detayları ile incelenmiştir” şeklinde konuştu.
 
UGETAM, TÜRKAK, TSE, Üretici firmalar, kullanıcı idareler ve üniversitelerden, yetkililer, seminerde, sektörün sorunları, çözüm önerileri, yeni teknolojiler ve deneyimleri hakkında sunumlar yaptılar. TSE den Deney ve Kalibrasyon Merkezi Başkanı, Mehmet Hüsrev, açılış konuşmasında ”Plastik Boru Sektöründe Yapılan Kalite Kontrol Deneylerinin önemine” vurgu yaptı.
 
UGETAMOturuma UGETAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Ümit D. Arınç başkanlık etti. Dizayn Grup Pazarlama Müdürü Ali Gökçiler, “Plastik Sektöründe haksız rekabetin önlenmesi” konulu bir sunum gerçekleştirdi. TSE’den Kimya Laboratuvar Sorumlusu Keziban Aydeniz ise “Akredite Deneylerin Önemi ve Gerekliliği” konulu bir sunum yaptı.
 
İkinci oturumda, TÜRKAK’tan Uzman Kürşat Özdemir Oturum Başkanlığı yaptı. Özdemir sunumunda, “Ulusal Akreditasyon Sistemi, Akreditasyonun Uluslararsı Boyutu, Global Ticarette Engellerin Kaldırılması ve Kabul Edilebilirlik” gibi sektörü yakından ilgilendiren konuların altını çizdi. Ardından, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden konuşmacı Prof. Ahmet Koyun, Malzemelerde “Kaynaklı Birleştirme Teknikleri” konulu sunumunda, Altyapı ve kaynak teknolojisi, PE dönüşüm teknolojisi ve Kaynak tekniğinin önemini vurguladı. Kahramanmaraş İl Özel İdaresi, Su ve Kanal Hizmetleri Müdürü Mustafa Gök de, “Alt Yapı Sistemlerinde Kullanılan Malzemelerde Yaşanan Tecrübeler” konulu sunumunda tecrübelerini paylaştı ve UGETAM’ın bu alandaki önemini vurguladı.
 
Boru Sektörünün Gündemindeki En Önemli Konularına Işık Tutan Çeşitli Sunumlar
Seminerde, boru sektörünün önemli temsilcileri tarafından, “Plastik Sektöründe Haksız Rekabetin Önlenmesi, Akredite Deneylerin Önemi ve Gerekliliği, Malzeme Kabul Sistemlerinde Tecrübeler, Plastik Boru Üretim Teknolojisinde İnnovative Gelişmeler, Akredite Ürün Belgelendirme Sistemi ve Faydaları, PE Basınçlı ve Basınçsız Boru Teknik Şartnameleri Hakkında Değerlendirme, Alt Yapı Sistemlerinde Kullanılan Malzemelerde Yaşanan Tecrübeler, Alt Yapı Sistemlerinde Personel Belgelendirmenin Önemi, PE Malzemelerde Kalitenin Sağlanması İçin Gereklilikler, Akreditasyonun Önemi ve Faydaları, PE Alt Yapı Sistemlerinde Standardizasyon ve Çözüm Önerileri” gibi boru sektörünün gündemindeki en önemli konularına ışık tutan çeşitli sunumlar gerçekleştirildi.
Seminer; alt yapı sistemlerinde yaşanan sorunlar, konusunun tüm ilgili tarafları üretici, kullanıcı, bağımsız deney laboratuarları ve düzenleyici kurumları bir araya getirmesi bakımından son derece verimli ve faydalı bulundu. Bu deneyimin önümüzdeki yıllarda da daha geniş katılımla tekrarlanması yönünde idareler özellikle talepte bulundular. Seminerin 2. gün programında, katılımcı idare yetkililerine UGETAM tesislerinin faaliyet alanları gezdirilerek, yerinde uygulamalar hakkında detaylı bilgilendirilmeler yapıldı.