E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
KAYITES MÜHENDİSLİK
SAMSUNG TÜRKİYE
NIBE TÜRKİYE
ALDAĞ
+GF+ HAKAN PLASTİK
DEMİRDÖKÜM
ÜNTES

Enerjiyi Verimli Kullanan E.C.A. Isıtma Sistemleri

Enerjiyi Verimli Kullanan  E.C.A. Isıtma Sistemleri

7 Nisan 2011 Perşembe / 19:21 | Teknik Tanıtım117 kez okundu

Gelecek kavramından yola çıkarak geliştirdiği enerji tasarruflu ürünleri ile E.C.A, kıt olan enerji ve su kaynaklarının korunmasına yönelik çözümler geliştirirken, ürettiği bu ürünlerle hem aile bütçesine hem de ülke ekonomisine de katkı sağlamayı hedefliyor.
 
Akıllı Kombi: E.C.A Confeo PremixEnerjiyi Verimli Kullanan  E.C.A. Isıtma Sistemleri
Tamamı Türk mühendisler tarafından enerjinin verimli kullanılması amacıyla geliştirilen çevre dostu E.C.A Confeo Premix yoğuşmalı kombiler, %107,5’a varan yüksek ısıl verimi sayesinde konvansiyonel tip kombilere göre kullanıcısına yılda %20’ye varan enerji tasarrufu sağlıyor. 
 
Bu akıllı kombi, son 24 saat içindeki kullanım suyu taleplerini izleyebiliyor ve tüketicilerin sıcak kullanım suyu alışkanlıklarına göre kullanıma hazır bulundurabiliyor.
 
Yoğuşmalı Kazanlar
Kazanlarda verimi etkileyen 4 ana unsur bulunmaktadır. Yakıt alt ısıl değeri, yakıtın kendisi ile ilgilidir, kazandan bağımsızdır, ancak verim hesabında etkili faktörlerden biridir. 
Yalıtım Kayıpları, kazan gövdesinden çevreye olan ısı kayıplarıdır. (Isı izolasyonu) Yanma Verimi , kazan dizaynına ve yakıcıya bağlıdır. Baca gazı çıkış sıcaklığı ise kazan verimini etkileyen ve belirleyen en önemli faktördür. Kazanda yakılan yakıtın yanması sonucu açığa çıkan ısı enerjisinin kazan içindeki akışkana hangi ölçüde aktarıldığını belirler.
 
Gaz halindeki bir maddenin ısı vererek sıvı hale geçmesine “yoğuşma” denir. Yanma verimi ve baca gazı çıkış sıcaklığı yoğuşmalı cihazlarda verimi etkileyen temel iki konudur. Mükemmel yanmanın sağlanması için, yakıta verilen hava belirli oranda arttırılmaktadır. Buna “hava fazlalık katsayısı” denilmektedir. 
 
Yakıt cinsine bağlı olarak değişen bu katsayının gereğinden az olması halinde CO oluşur, yanma verimi düşer, hava fazlalık katsayısının gereğinden fazla olması halinde, CO azalırken, yanma bozulur, yanma verimi düşer. Doğalgazın yanması için ideal karışım %9 doğalgaz, %91 hava karışımıdır. Bu oran %5-%15 arasında değişmektedir. Yoğuşmalı cihazlarda bulunan premix brülör ile kullanılan gaz miktarına uygun hava cihaza alınarak tam yanmaya ulaşılmaya çalışılmaktadır.
 
Yoğuşma teknolojisi kullanan cihazların farkı, baca gazı ürünlerindeki su buharı yoğunlaştığında ortaya çıkan buharlaşma gizli ısısını (550 kcal/kg) kullanılabilmesi ve ısı geri kazanabilmesidir. 1 m³ doğalgaz başına 1.5 ile 1.7 kg arasında su oluşmaktadır. Bu gizli ısı konvansiyonel cihazlarda yararlanılmamaktadır. Baca gazı sıcaklıkları klasik kazanlarda 200 oC’lere ulaşır iken yoğuşmalı kazanlarda 50-60 oC civarındadır. Yoğuşmalı kazanlar bacadan atılan gazların gizli ısısını tesisattan geri kazana dönen soğuk suya aktarır. Yoğuşmalı kazanları diğer kazanlarla kıyasladığımızda %10-15 verim farkı bulunmaktadır.
 
Yoğuşmalı kazanlarda yüksek yanma verimi sağlandığı için zararlı emisyon (CO ve NOx) değerleri daha düşüktür. Çevreye saygılıdır. Yoğuşmalı kazanların diğer bir üstünlüğü,  brülörle çalışan kazanlara oranla gürültüsüz çalışmaları söylenebilir. 
 
De Dietrich Yoğuşmalı Yer Tipi Kazanlar
ECA Merkezi Isıtma Sistemlerinde ürün gamına yeni eklenen De Dietrich Yoğuşmalı Yer Tipi Kazanlar ile ECA olarak giderek daha geniş kitlelere hitap etmeye başlanmıştır. De Dietrich yoğuşmalı kazanlar 93-1146 kw değerleri arasında olup gerekli oldu yüksek kapasite ihityaçlarında 10 adet kazanı kaskad bağlamak mümkündür. 
 
Enerjiyi Verimli Kullanan  E.C.A. Isıtma SistemleriVerim değerleri %109,6 lara kadar (kısmi yükte düşük sıcalıkta) çıkabilmektedir. Özellikle geçiş mevsimlerinde tüketiciye yüksek gaz tasarrufu sunmaktadır. İleri teknolojisi sayesinde minumum akış veya dönüş suyu sınırlaması bulunmamaktadır. Kullanıcı dostu Diematic M3 kumanda paneli ile tüketicinin talepleri doğrultusunda kazan üzerine veriler girilmektedir. Türkçe olan program dili sayesinde tüketici kontrol panelini rahatlıkla kullabilmektedir. 
 
Özellikle BEP yönetmeliği ile artık tüm kazan kumanda üniteleri ile beraber istenen dış hava sensörü kazanın içerisinden çıkmaktadır. Kazana eklenen kontrol paneli ile kazanın ekonomik bir şekilde işletimi sağlanır. De Dietrich kontrol paneli ile yıllık yakıt tüketiminden önemli bir ölçüde tasarruf yapılabilmektedir. Kontrol paneli ile hem düşük hem yüksek sıcaklık bölgelerini rahatlıkla ısıtırken istendiğinde kullanım sıcak suyu için boyler ısıtılmasını rahatlıkla sağlamaktadır. 
 
De Dietrich Duvar Tipi Yoğuşmalı Kazanlar ve Sistem ÇözümleriEnerjiyi Verimli Kullanan  E.C.A. Isıtma Sistemleri
MCA serisi duvar tipi yoğuşmalı kazanlar 35, 43, 65, 90 ve 114 kW olarak 5 farklı kapasitede mevcuttur. Alüminyum-Silisyum tek parça döküm ısıtıcı eşanjörü sayesinde hem ısı transferi hem de korozyona karşı dayanımı ve sağlamlığı arttırılmıştır. Eşanjör yüzey alanı arttırılarak maksimum düzeyde yoğuşma sağlanarak %109’a varan verim değerleri elde edilmiştir. Yüzeyi paslanmaz çelikten imal edilmiş ön karışımlı brülörü sayesinde %18 - %100 arasında güç modülasyonu sağlanabilmektedir.  
 
Alüminyum alaşımlı eşanjör hacim ve hafiflik yönünden avantaj sağladığından dolayı cihaz kompakt boyutlara sahiptir.
MCA serisi duvar tipi kazanlar 45, 65, 90 ve 114 kW kendi içlerinde farklı kapasitelerde kaskad uygulaması yapılabilmektedir. 10 adet kazana kadar kaskad uygulaması yapılarak 1140 kW (980.000 kcal/h)  güç elde edilebilir. 
 
Bu sayede gerek bireysel ısıtma sistemleri, gerekse apartmanlar, yurtlar, orta ölçekli alışveriş merkezleri, hastaneler gibi merkezi ısıtma çözümleri tercih edilen yerlerde kaskad bağlantı yapılarak kullanılabilmektedir.  
Kazanlar sadece ısıtma amaçlı olarak üretilmiş olup, sıcak kullanım suyu talebi olduğunda sıcak kullanım suyu ihtiyacına göre boyler seçimi ve tesisatı yapılarak çözüm sunulabilmektedir. 
 
Enerjiyi Verimli Kullanan  E.C.A. Isıtma SistemleriÖzellikle yurt, hotel gibi sıcak kullanım suyu ihtiyacının fazla olduğu yerlerde ilave olarak güneş enerjisi sistemlerinin sisteme entegrasyonu sonucu sıcak kullanım suyu temininde yıllık olarak bölgeye de bağlı olarak ciddi oranlarda enerji tasarrufu sağlanabilmektedir. 
Güneş enerjisi sistemi entegre edilmiş olan örnek bir uygulamayı ele alacak olursak; sıcak su ihtiyacı güneş kollektörleri ve çift serpantinli boylerler ile sağlanmaktadır. 
 
Özellikle yazın ve bahar aylarında kullanım suyunun ısıtması ağırlıklı olarak güneş kollektörleri ile sağlanmakta olup, geçiş ayları ve kışın kazan devreye girerek sağlanır. Güneş kollektörleri kontrol panelinde, kollektör su sıcaklığı ayarlanan boyler depolama sıcak kullanım suyu sıcaklığının +4 °C ve üzerine çıktığında güneş enerjisi pompasının çalışmasını sağlar. 
 
Bu sayede boylerin içindeki, güneş kolektörleri tesisatının bağlandığı serpantinlerden, ısınan su geçirilerek boylerin içindeki kullanım suyunun istenilen değerlerde ısıtılması sağlanır. 
 
Güneş kollektörlerinden elde edilen su sıcaklığı istenilen sıcaklıkta olmadığında ve acil olarak sıcak kullanım suyu talebi oluştuğunda, kazandan besleme yapılır (boyler-kazan pompası devreye girerek) ve boyler içindeki kullanım suyu kısa sürede istenilen değerlere getirilebilir.  
Cihaz üzerine sonradan monte edilen Diematic iSystem kontrol paneli ile tüketiciye enerji tasarrufu sağlayan, en uygun ayarların hassas bir şekilde ayarlanmasına imkan verir. 
 
Diematic iSystem kontrol paneli ile birlikte verilen dış hava sıcaklık sensörü ile dış hava şartlarına bağlı olarak ihtiyaç duyulan ısıtma kapasitesinde kazan veya kazanların modülasyon yaparak çalışması sağlanmış olur.
 
Diematic iSystem kontrol paneli üzerinden kazan sıcaklığı, sıcak kullanım suyu sıcaklığı, dış hava sıcaklığı, atıkgaz sıcaklığı, tesisat basıncı, anlık kazan gücü, kazanın çalışma süsresi (saat) ve hata parametreleri görülebilmektedir. 
 
Kaskad uygulamalarda Diematic iSystem kontrol paneli ile ana kazan programlanarak sistemin diğer kazanlar ile birlikte uyumlu olarak çalışması sağlanır. Talep edilen ısı ihtiyacı elde edilinceye kadar kazanlar ayarlanan sırayla devreye girer. Aynı şekilde ısı ihtiyacı azaldığında da sıra ile devreden çıkarlar. 
 
Kaskad uygulamaların en önemli avantajı toplam ısıtma gücü gerektiğinde tek bir kazanın kapasitesi hatta sahip olduğu modülasyon oranına kadar düşürülebilir. Ayrıca sistemdeki kazanlardan bir tanesi arızaya geçse bile diğer kazanlar çalışmaya devam eder. 
 
E.C.A. Sellektif Yüzeyli Güneş Kollektörleri İle Gelen Yüksek Verim
 
Güneş ışınları atmosferdeki meteorolojik durumlara, iklimsel koşullara, jeolojik yapılara ve coğrafi konumlara bağlı olarak çeşitli kayıplara uğramalarının yanında hem yıl içindeki günlere göre, hem de gün içindeki saatlere göre değişkenlikler göstermektedirler. Bu koşullarda güneş ışınlarından mümkün olan en yüksek oranda faydalanabilmenin ilk şartı sellektif yüzeyli güneş kollektörü kullanmaktır. Güneş ışınları incelendiğinde ısı enerjisi açısından faydalı olanların 0.3 ila 2.5 µm arasındaki kısa dalga boylu ışınlar olduğu belirlenmiştir. Bu ışınlar yeryüzüne ulaştıkları zaman temas ettikleri cisimlerin ısınmalarını sağlarlar. Öte yandan, ısınan bu cisimler ulaştıkları sıcaklık değerlerine bağlı olarak değişen değerlerde uzun dalga boylu ışınlar yayarlar ve bulundukları ortamla ısı alış verişinde bulunurlar.
 
Seçici yüzey özelliği ışın yutabilme kabiliyetinden ziyade ısınma neticesinde elde edilen sıcaklık değerinin yüzey bünyesinde muhafaza edilerek uzun dalga boylu ışınların geri yayılımının engellenebilmesine bağlı olarak oluşmaktadır.Enerjiyi Verimli Kullanan  E.C.A. Isıtma Sistemleri
 
ECA sellektif yüzeyli güneş kolektörlerinde yutma değerleri % 95 ve geri yayma değerleri de % 5 varan mertebelere ulaşmış durumdadır. Bu durumda bir kıyaslanma yapıldığında ECA sellektif yüzeyli güneş kollektörleri ile seçici olmayan yüzeyli (siyah mat boyalı) kollektör arasında teorik olarak % 50’ye varan bir verim farkı olabileceği görülmektedir. Ayrıca siyah mat boyalı güneş kolektörleri 3-4 sene gibi kısa sürelerde deformasyona uğramakta ve yüzeyin ışın yutma özelliğinin de azalmasına sebebiyet vermektedir. Buna karşın ECA sellektif yüzeyli güneş kolektörleri, yüksek sıcaklıklara maruz kalmalarına rağmen 15-20 yıl gibi uzun süreler boyunca deformasyona uğramadan çalışabilmektedir. Bu nedenle ECA sellektif yüzeyli güneş kolektörleri verim farkları ve çalışma ömürleri dikkate alındıkları zaman siyah mat boyalı kolektörler göre çok daha ucuza temin edilmiş olmaktadırlar. 
ECA sellektif yüzeyli güneş kollektör kullanmanın önemli bir avantajı da sistemin bütününe yönelik ilk yatırım maliyetinin düşürülmesine katkı sağlamasıdır. Siyah mat boyalı kollektörlerle tesis edilecek bir sisteme nazaran çok daha az sayıda seçici yüzeyli kollektör kullanılacağı için sistem içerisinde ısı transferini sağlayacak olan akışkan miktarı da buna paralel olarak düşecektir. Hidrolik devrede kullanılacak olan boru çapları, tesisat ekipmanlarının ve armatürlerinin boyutları, sirkülasyon pompalarının kapasiteleri ve tesis alanı daha küçük olacaktır. Dolayısıyla hem ekipman maliyetleri hem de inşaat maliyetleri daha düşük mertebelere inmiş olacaktır. Benzer şekilde işletim giderleri de daha az olacaktır.
 
Sonuç olarak, ECA sellektif yüzeyli güneş kolektörü kullanımı ile güneş enerjisinden en etkin şekilde faydalanmak, uzun ömürlü bir yatırım yapmak, çevreye ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak mümkün olacaktır. 
 
E.C.A. Termostatik Radyatör Vanaları
 
Sahip olduğu hassas termostat grubu ile oda sıcaklığındaki değişiklikleri algılayarak, radyatörden geçen akışkan miktarını değiştirir. Yani, debi kontrolü yapılarak ortam sıcaklığı istenilen değerde sabit tutulur.
 
E.C.A. Termostatik Radyatör VanalarıKonfor sıcaklığından ödün vermeden yaşam alanında 1°C ‘lik tasarruf sağlamak, enerji tüketiminizi % 6 azaltır. E.C.A. Termostatik Radyatör Vanaları kullanarak, yaşadığınız her bir mekanın ısısını dilediğiniz seviyede tutup, ihtiyaç fazlası ısınmaları engelleyerek, istenilen konfora daha ucuza ulaşılır. 
 
E.C.A. Termostatik Radyatör Vanaları, yaşadığınız ortamda ısıtma sistemi dışında, harici ısı kaynaklarından ( örneğin yanan bir fırın-ocak,açık bir lamba,çalışan ütü, saç kurutma v.b. ev aletleri ve kalabalık bir insan topluluğu gibi) ortama kazanç olarak giren ısı enerjisini algılayarak doğrudan tasarrufa çevirir. E.C.A. Termostatik Radyatör Vanaları radyatör içinde dolaşan suyun akış miktarını otomatik olarak ayarlar ve ısıtma sistemlerinin daha verimli çalışmasını sağlarak yakıt tasarrufu sağlamış olur. 
 
Avrupa’da ve TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 14 Nisan 1998 sayılı de çıkardığı 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile ülkemizde de merkezi sistemle ısınan binalarda standartlara uygun kullanım zorunluluğu olan Termostatik Radyatör Vanaları, ülkelerin en önemli tasarruf politikalarındandır. Farklı şiddet ve sürelerde kış sezonu yaşayan bölgelerimizin dış hava sıcaklıklarına bağlı olarak, E.C.A. Termostatik Radyatör Vanası kullanımı ile %30’a varan tasarruf elde edilmektedir. Avrupa Standardizasyon Komitesi (CEN) tarafından verilen ve tüm dünyada geçerliliği olan EN 215 belgesine sahip ilk ve tek yerli ürün ECA termostatik radyatör vanaları için yapılan yatırım bir sezon gibi kısa sürede kendini amorte etmesi,yıllarca sürecek bir tasarrufunda garantisi demektir.
 
E.C.A. Boylerler İle Görüntü Kirliliğine Son E.C.A. Boylerler İle  Görüntü Kirliliğine Son
 
E.C.A. boylerler, güneş kollektörleri ile bağlantılı olarak kullanıldığı gibi yer ve duvar tipi kazanların entegre edildiği sistemler ile de uyumlu çalışabilir.  Kompakt boyutlar ve şık tasarımı ile dikkat çeken, kısa sürede sıcak su sağlayan, iç yüzeyi iki kat emaye ile kaplanan E.C.A. boylerler, ilave elektrikli ısıtıcı rezistans takılarakda kullanılabilir.  
 
Boylerler tek ve çift serpantinli olmak üzere 2000 lt hacime kadar satışa sunulmaktadır.