E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
DOĞU İKLİMLENDİRME
NIBE TÜRKİYE
ERGÜN ENDÜSTRİ İNŞAAT
İKLİMSA
MAKTEK
ALDAĞ
BORUSAN MANNESMANN

Danfoss Aşırı Basınç Tahliye Vanaları

Danfoss  Aşırı Basınç Tahliye Vanaları

3 Mart 2011 Perşembe / 14:30 | Özel Ürün Tanıtım Dosyası
182. Sayı (ŞUBAT 2011)
673 kez okundu

Danfoss  Aşırı Basınç Tahliye Vanaları Değişken debili sistemlerde binanın hareketli değişken yükü dolayısı ile kontrol vanaları devamlı hareket halindedir. Özellikle geçiş mevsimlerinde ısıtma veya soğutma ihtiyacının minimuma inmesi dolayısı ile sistemdeki dengeler değişir. Termostatlardan kumanda alana motorlu vanaların kapatması ile birlikte sistemdeki yük pompa üzerine biner. Her ne kadar pompamız frekans konvertörlü olsa da debi değerini belli bir oranın altına indiremez. Bu oran %10 ila %20 arasında değişir. Pompa, debi ihtiyacı bu oranın altına indiğinde zorlanmaya başlar. Bu pompaya zarar verebilecek boyutlara ulaşır. Şu durumda yapılması gereken uygulama aşağıda görüldüğü gibi pompaya bir by-pass hattı çekmek ve gerekli durumlarda debinin bu hattan dönmesini sağlamaktır. Sistemdeki vanaların kapatması ile pompa üzerindeki fark basınç arttığında pompanın üzerinde oluşan fazla fark basıncı, aşırı basınç tahliye vanası devreye girerek boşaltır ve pompa üzerine fazla yük binmesini engeller.
 
Fark basınç tahliye vanasında membranın alt kısmı pompa basma kollektörü, üst kısmı pompa emme kolektörü basıncını algılayacak şekilde gerekli impuls tüpleri bağlantıları yapılarak vanaların fark basınçta çalışması sağlanır. Vananın önündeki ve arkasındaki basınç, impuls tüpleri aracılığı ile aktüatör bölmesine ulaşır ve kontrol diyaframına etki eder. Kontrol vanası normalde kapalı bir vana olup düşen diferansiyel basınç karşısında sabit diferansiyel basıncı sağlamak için açar. 
 
PN25 DN15 kvs 4.0 m³/h basınç aralığı 0.3-2.0 bar olan vana bu sisteme uygundur. Aşırı fark basınç tahliye vanaları sadece pompa by-pass hattında kullanılmaz. Kolon veya branşman başı uygulamaları da yapılabilir. Bu vanalar Kartal Adliye Sarayı projesinde başarıyla uygulanmış ve sistemin problemsiz çalışmasını sağlamıştır.