E-Bültene Abone Olun!

x

Dergimizle ilgili e-bültenleri almak için lütfen e-posta adresinizi yazınız:

 


E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
BAYMAK
HİDROTANK
RADYAL ALÜMİNYUM RADYATÖR

YÜKSEK SICAKLIK SICAK SU SİSTEMİ

YÜKSEK SICAKLIK SICAK SU SİSTEMİ

2 Ağustos 2017 Çarşamba / 09:49 | ÇEVİRİ
5 kez okundu

By ERIC CHRENCIK, PE

RMF Engineering

Baltimore, Md.

 

BİR ÜNİVERSİTE KENDİ ISITMA KAPASİTESİNİ NASIL ARTTIRDI?

Yüksek Sıcaklık Sıcak Su (HTHW) sistemleri, Avrupa’da 1900’lerden beri kullanılmakta olup konutsal ve ticari ısıtma ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamaktadır. Teknolojiler geliştikçe ve daha dayanıklı ürünler geliştirildikçe HTHW sistemleri ABD’de daha yaygın şekilde kullanılmaya başlamıştır. Günümüzde bu sistemler, yüksek miktarda ısının dağıtılması gereken üniversite kampüslerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

HTHW sistemleri tipik olarak 175 C derece ve üzeri sıcaklıklarda çalışırlar. Sistem basıncı ise doyma sıcaklığının yaklaşık 25 psi üzerine ayarlanmalıdır. Sistem basıncı suyun ani olarak buhara dönmesini ve pompa kavitasyonunu önlemek için kritik önem taşımaktadır.

HTWT sistemlerinin buharlı sistemlere kıyasla avantajları ise daha büyük sistem sıcaklık farklılıkları ve yakıt tasarrufudur. Daha büyük sistem sıcaklık farklılıkları daha yüksek ısıl-enerji depolama imkanı verir. Bir HTWT sistemi kampüsteki yük dalgalanmalarını kaldırabilir ve bu da sabit kazan ateşleme oranları sağlar. Buna ilave olarak, HTHW sistemleri kapalı devre sistemlerdir ve bu da kazan istim boşaltma ihtiyacını ortadan kaldırır ve buharlı sistemlere kıyasla katma suyu gerekliliklerini azaltır. Son olarak HTHW sistemlerindeki büyük sıcaklık farkları buharlı sistemlere kıyasla daha küçük çaplı boruların ve ekipmanların kullanılmasını sağlar.

 

HTHW sistem tasarımının dört ana komponenti vardır:

-jeneratör

-Pompa

-Sistem genişletme ve yenileme konuları

-Stres analizi ve boru yerleşimi

 

Bu makale, Virginia eyaletinin Fairfax kentinde bulunan George Mason üniversitesinde yakın zamanda tamamlanmış olan HTHW sistemi genişletme projesinin detaylarını paylaşmaktadır.

 

Makalenin devamına Tesisat Dergisi 260. sayısından ulaşabilirsiniz.


 

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.