E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
OCC MÜHENDİSLİK
DKM İNŞAAT
SAY PLASTİK
ALDAĞ
ENEKO
AKNUR ENDÜSTRİ MALZEMELERİ
NIBE TÜRKİYE

ÜNTES, TEST LABORATUVARLARI VE AR-GE MERKEZİ İLE ÇOK DAHA GÜÇLÜ

ÜNTES, TEST LABORATUVARLARI VE AR-GE MERKEZİ İLE ÇOK DAHA GÜÇLÜ

5 Mayıs 2017 Cuma / 09:44 | SÖYLEŞİ214 kez okundu

 

 Üntes’in tarihçesinden bahsederek, firmanızı bize tanıtır mısınız?

Üntes 1968 yılında Ankara’da kurulmuştur. Günümüzde merkezi klima sistemlerinin üretimi ve yurtiçi, yurtdışı satışı alanında pazar liderlerinden bir tanesi olan Üntes, kurulduğu yıllarda faaliyetlerine küçük bir atölyede endüstriyel fanların üretimiyle başlamıştı. Bugün Soğutma Grupları ve Heat Pump Üniteleri, Klima Santralleri, Roof Top Klima Üniteleri, Fancoiller gibi merkezi klima sistemlerinin üretimini yapan firma, o küçük atölyeden 100.000 m2 açık ve 29.000 m2 kapalı üretim alanına sahip, 300 kişinin çalıştığı, yurtiçinde Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, yurtdışında Tahran/İran, Aşkabat/Türkmenistan ve Almaty/Kazakistan’da satış ofisleri bulunan ve Türkiye’nin yanı sıra 30 ülkeye ihracat yapan, sektörün lider kuruluşlarından biri haline gelmiştir. 2012 yılında İtalyan Rhoss Spa. firması ile oluşturduğumuz Joint Venture ile bünyemize katılan Üntes Rhoss Soğutma Sistemleri A.Ş. sektörümüzde ülkemize yapılan en büyük sanayi yatırımlarından biri olmuştur. Benim sektörümüzün amiral gemisi olarak adlandırdığım Soğutma Grupları ve Heat Pump Ünitelerinin ülkemizde profesyonel anlamda ve çok geniş bir kapasite aralığında üretimini yapan firma, bizler için bir gurur kaynağı olmuştur. 2016 yılında Üntes Şirketler Grubu’na katılan son firma olan Üntes VRF Klima Sistemleri A.Ş. ise oluşturduğu profesyonel satış öncesi, satış ve satış sonrası kadrosu ile ülkemizde VRF sistemlerinin satışını yapan diğer bir firmamızdır. 2018 yılında 50. kuruluş yıldönümünü kutlayacak olan firma, kurumsallaşma anlamında da önemli bir yol kat etmiş ve profesyonel kadrosuyla, ülkemizde sektörünün teknolojik anlamda da takip edilen firmalarından birisi haline gelmiştir.  

 Üntes’in Türkiye ve dünya pazarındaki konumu hakkında bilgi verebilir misiniz?

“Markalaşma” ve sektörümüzde tüm dünyada bilinen bir “Marka” haline gelme sanırım işimizin “Ürün” kısmından sonra en zor kısmıdır. Pazarda 50 yıldır var olmak ve 50 yıl boyunca hep ileriye ve iyiye doğru hareket etmek hiçte kolay bir iş değildir. Gelişen ülkeler statüsünde yer alan ve paranın dünyadaki gelişmelerden hemen etkilendiği bir ülkede 50 yıl boyunca sürekli sanayiye yatırım yapmak, yatırımlarınızı hep doğru şekilde yönetmek iyi bir ticari zeka, değerli profesyonel bir kadro ve çalışkanlık ister. Ben Üntes’in şuanda Türkiye’de ve dünyada geldiği konuma baktığımda, “Biz doğruları yapmışız” diyorum. Üntes bugün ürettiği her bir ürün grubunda Türkiye’de pazar liderlerinden bir tanesidir. Dünyada çok büyük sermayelerle pazarda yer alan, dev firmalarla rekabet halindeyiz. Bu rekabet içerisinde var olabilmek için her bir pazarda, doğru teknik özelliklere, kalite standartlarına ve doğru fiyatlara ulaşmak zorundayız. Biz bunu başarıyoruz. ÜNTES sektörümüzde sadece bir ürünle değil, tüm ürün grupları ile mevcut. Tek bir ürün ile belki bu dünya devleri ile mücadele edebilirsiniz ama tüm ürün gruplarında herkesle mücadele etmek daha da zor. İşte bu yüzden biz rahatlıkla Türkiye’de pazar liderlerinden birisiyiz diyebiliyoruz.

 

Şimdi tüm dünyada bir “Marka” haline gelebilmek ise apayrı bir iş. “Peki siz bunu başarabildiniz mi?” derseniz, ben başardığımızı düşünüyorum. Üntes bugün Amerika kıtasından Avrupa’ya, Asya’dan Afrika’ya ve Avustralya kıtasına kadar 30 ülkeye ihracat yapan bir firmadır. Bu ülkeler arasında Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere gibi sanayileşmiş ve rakip yerli üreticilerin çok güçlü olduğu ülkeler var ama bunun yanı sıra Macaristan, Romanya, Hırvatistan, Makedonya gibi gelişmekte olan ülkeler de var. Avustralya, Şili, Madagaskar, Senegal gibi bize çok uzak ülkeler olduğu gibi Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, İran gibi kültür paylaşımlarımızın olduğu ülkeler de var.  Hepsini burada saymaya gerek yok. Bütün bu ülkelere satışlar yapıyor olmak bizim Üntes olarak tüm dünyada, çok geniş bir ülkeler yelpazesinde yer edindiğimizi gösterir. Ama bütün bunlardan daha da önemlisi nedir biliyor musunuz ? Bizim daha yapacak çok işimiz, gidecek çok yolumuz var ve biz bunun bilincindeyiz.

 

Üntes-Rhoss fabrika ve laboratuvar yatırımınız hakkında bilgiler vererek, burada ne gibi yenilikleri sunacaksınız detaylı olarak anlatır mısınız?

 

1999 yılında İtalyan Rhoss Spa Firmasının Türkiye ana distribütörlüğünü alarak başlayan Soğutma Grupları ve Heat Pump Üniteleri satışı yolculuğumuz; 2012 yılında yine Rhoss Spa ile oluşturduğumuz Joint Venture firması ile devam etti. 2012 yılına gelene kadar bu ürün grubunda oluşturduğumuz potansiyel öylesine büyümüştü ki Üntes olarak bu ürünü artık Ankara’da üretmemiz gerektiği kararı, partnerimiz Rhoss tarafında da kabul gördü ve böylece yabancı sermayeyi de ülkemize çekerek yolculuğumuz devam etti. Yine Ankara’da kurduğumuz üretim tesislerimiz 4 yıl sonra bize yetmemeye başladı ve fabrika alanımızı 2016 yılında iki katına çıkardık. Ama sadece fabrika alanını değil tüm üretim sistemini iki katına çıkardık. Üntes Rhoss Soğutma Sistemleri A.Ş. bugün ülkemizde profesyonel anlamda, konfor klimalandırması alanında ve bu ürün alanının tamamını kapsayacak şekilde Soğutma Grubu ve Heat Pump Üniteleri üretimi yapan ve ürettiği her bir ürünü tek tek hem performans hem de fonksiyon testine tabi tutan tek firmadır. Bunu başarabilmek çok önemli çünkü bu testleri yapabileceğiniz “Test Laboratuarları”nı kurmak ciddi bir yatırım bütçesi ve bilgi gerektiriyor. Test Laboratuarı aynı zamanda üretim kapasitemizi doğrudan etkiliyor. Çünkü ürettiğimiz her bir ürünün test edilmesi tek başına 4-6 saatimizi alıyor. Bu yüzden fabrika alanımızı büyütürken yeni bir test laboratuarı daha inşa ettik. Böylece üretim alanımızla birlikte üretim kapasitemizi de iki katına çıkarmış olduk. Bu laboratuarlar şu an mevcut olan en son teknolojiler kullanılarak Üntes ve Rhoss’un 50 yıllık tecrübe ve bilgisi ile oluşturulan laboratuarlardır. Gurur kaynağımızdır. Türkiye’de bizden başka hiçbir rakibimizde olmayan Avrupa‘da ise sadece belli başlı bazı büyük üreticilerde bulunan bir tesistir. Ama ben burada da pek mütevazi olmayacağım. Çünkü Avrupalı bazı rakiplerimizde var dediğimiz o laboratuarlardan da teknolojik olarak çok üsttedir. Diğer taraftan Türkiye’de var olan TSE veya TUV gibi diğer test kuruluşları dahi bu tarz bir laboratuara sahip değildir. 

 

“Üntes Rhoss Soğutma Sistemleri A.Ş. bugün ülkemizde profesyonel anlamda, konfor klimalandırması alanında ve bu ürün alanının tamamını kapsayacak şekilde Soğutma Grubu ve Heat Pump Üniteleri üretimi yapan ve ürettiği her bir ürünü tek tek hem performans hem de fonksiyon testine tabi tutan tek firmadır

 

Peki bu test laboratuarları neden bu kadar önemli ve değerli. Bana göre 3 sebebi var. Birincisi bu laboratuarlar bize ürün geliştirmede yardımcı oluyor. Soğutma Grupları ve Heat Pumplar bu sektörün en teknolojik ürünleri ve biz bu laboratuarlar sayesinde yeni komponentleri, yeni dizaynları ve yeni teknolojileri bu laboratuarlarda test etme ve uygulama imkanı buluyoruz. İkincisi ürettiğimiz üründen emin olmak. Aslında bakıldığında Soğutma Grupları ve Heat Pumplar sahada en çok hile yapılabilecek ürünler. Siz bir ürün alırsınız ama sahada aldığınız ürünün kapasitesini test edebileceğiniz hiçbir enstrüman yoktur. O testler ancak bizdeki gibi kapsamlı bir laboratuarda yapılabilir. İşte bu yüzden biz ürettiğimiz her bir ürünü nominal koşullarda hem fonksiyon hem de performans testlerine tabi tutup, sonuçlarını da arşivliyoruz. Böylece müşterilerimiz test aşamasında hazır bulunarak satın aldıkları ürünün testine ücretsiz olarak şahitlik edebilecekleri gibi, diledikleri zaman geriye dönük olarak da bu test sonuçlarına ulaşabilmektedirler. Dünyada “Witness Test” olarak adlandırılan nominal koşulların haricindeki koşullarda da test yapabilme kabiliyetine sahip olan laboratuarlarımız ayrıca bu anlamda da müşterilerimize hizmet verebilmektedir.  Üçüncüsü ve bence en önemlisi ise “Güven”dir. Hem siz ürününüze güveneceksiniz hem de müşteriniz size güvenecek. Müşteriniz size güveniyor ve sizden satın alıyor olabilir ama siz ürününüzün performansından nasıl emin olacaksınız ? Soğutma Grupları ve Heat Pumplar niş ürünlerdir ve birçok komponentin birbiriyle uyumlu bir şekilde çalışması gerekir. Siz hep aynı komponentleri kullanıyor olabilirsiniz ama ürettiğiniz her bir ürün bu komponentlere farklı tepki verebilir. Soğutma gruplarında performansı etkileyebilecek birçok parametre vardır ve siz son aşamada ancak böyle bir laboratuarda, cihazın son ayarlarını ve kalibrasyonunu yaparak üründen emin olabilirsiniz. En nihayetinde güven zor kazanılır ama çok kolay kaybedilebilir. Bu yüzden ben “Güven” meselesini en önemli yere koydum. Müşterilerimiz bize güveniyor ve biz de bunun kıymetini bilmek zorundayız. 

 

“Laboratuvarlarımız başka hiçbir rakibimizde olmayan Avrupa‘da ise sadece belli başlı bazı büyük üreticilerde bulunan bir tesistir. Ama ben burada da pek mütevazi olmayacağım. Çünkü Avrupalı bazı rakiplerimizde var dediğimiz o laboratuarlardan da teknolojik olarak çok üsttedir”

 

 

Yeni hedefleriniz neler olacak anlatır mısınız?

 

Üntes şirketler grubuna dahil olan her bir şirketin elbette kendi hedefleri vardır ama ben öncelikle Üntes Rhoss Soğutma Sistemleri şirketinden başlamak istiyorum. Bu üretim tesisimizin teorik olarak üretim kapasitesi yılda 1200 adet Soğutma Grubu ve Heat Pump Ünitesidir. Buradaki hedefimiz mümkün olduğu kadar bu teorik rakama pratikte yaklaşmaktır. Altyapımız buna hazır. Demek ki hedefimiz de bu satış rakamlarına ulaşmak olmalıdır. Bunu başardığımız zaman, bu üründe, sadece Türkiye’de değil dünyada da söz sahibi bir konuma yükseliriz. Ama hedefler bitmez. Bu hedefe ulaştığımız zaman fabrikamızı yine büyütür ve kendimize yeni hedefler belirleriz.

 

Diğer taraftan biz sadece Üntes olarak değil, ülke olarak katma değer üretebilen ürünlere sahip olabilmeliyiz. Daha teknolojik, daha enerji verimli ve daha karlı ürünlerden bahsediyorum. Yeni fikirlere ihtiyacımız var. Bunları herkes hayal edebilir tabi ki ama bu hedeflere ulaşmak için sizinle birlikte aynı heyecanlara sahip kadrolara, profesyonellere, maddi kaynaklara ve tesislere ihtiyacınız olacaktır. Ben bunların hepsinin Üntes’de  olduğunu düşünüyorum. Tam da bu sebeple Üntes bir Araştırma Geliştirme Merkezi ( AR-GE Merkezi ) kurdu. Biliyorsunuz Ar-Ge Merkezi unvanını alabilmek için bazı kriterleri yerine getirmeniz ve bunun için bir yatırım yapmanız gerekiyor. Şimdi hedefimiz bu merkezde daha teknolojik, katma değeri olan ürünler üretmek.

 

Elbette ki sonunda kısaca pazar hedeflerimize gelmek istiyorum. Türkiye’de zaten hatırı sayılır bir yere sahip olduğumuzu söylemiştim. Dolayısıyla Türkiye’deki hedefimiz önce yerimizi sağlamlaştırmak ve sonrasında da kademeli olarak daha yukarılara çıkıp, oralarda kalıcı olmaktır. Bugün 30 ülkeye ihracat yaptığımızı söylüyoruz. Bu neden 50-60 ülke olmasın. Ana pazarımız Türkiye olabilir ama neden Türkiye kadar ciroya ulaştığımız başka ülkeler olmasın. Yada şuanda satış yaptığımız ülkelerde neden daha yüksek cirolara ulaşmayalım. Bunun için önce hayal etmeye, daha sonrada bu hedefler için gerekli yatırımları yapmaya ihtiyacımız var. Ben inanıyorum, biz bunları başaracağız. 

  Ar-Ge çalışmalarınız ile ilgili gelişmeler nelerdir?

Üntes Ar-Ge Merkezi oluşumumuzdan ve böyle bir merkezi oluşturmak için kriterlerden bahsetmiştim. Bu kriterler arasında en önemlilerini uluslararası projelerin takibi, devlet destekli projelerin takibi ve sanayici ile üniversitelerin işbirliği olarak sayabiliriz. Bu merkezimizde şu anda birçok ürün ile ilgili araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılmaktadır. Ancak daha çok odaklandığımız konular, ürünlerimizin uluslar arası kuruluşlar tarafından sertifikalandırılması, verimlilik sınıflarının düzenlenmesi ve daha verimli cihazların üretilmesi, verimliliği arttıracak yeni komponentlerin ve yeni yazılımların kullanılması gibi konulardır. Ayrıca Kyoto Protokolü çerçevesinde yapılan düzenlemeleri yakından takip ediyoruz. Yeni soğutucu gazlar ve yeni verimlilik düzeyleri sektörümüzü yakından ilgilendiren gelişmeler. Birkaç yıl içerisinde sektörümüzde bu protokol çerçevesinde ciddi değişiklikler meydana gelecek ve bu değişikliklere hızla uyum sağlayan firmalar avantaj elde edeceklerdir.

 

Üntes Rhoss Soğutma Sistemleri Ar-Ge ekibi ise daha çok Soğutma Grubu yazılımları,  invertör kompresörlü serinin geliştirilmesi, microchannel kondenser bataryaları ve yeni soğutucu gazlar gibi konularda çalışmalarını sürdürmektedir.

 Yeni ürün ve teknolojik gelişmeleriniz hakkında da bilgi verir misiniz?

Sektörümüz ve bizim ürünlerimiz aslında cep telefonu, bilgisayar veya televizyon gibi teknolojinin çok hızlı değiştiği bir sektör değildir. Gelişmeler genellikle komponent üreticilerine bağlı olarak ilerlemektedir. Bu komponentlerin yeni yazılımlarla desteklenerek daha konforlu ve daha verimli cihazların üretilmesi aslında tüm firmaların ana hedefidir. Tabi bu da peşinden bir maliyet getirmektedir. Arz-talep dengesini de gözeterek yeni ürün ve teknolojik gelişmelerin kullanılması konularını özenle takip ediyoruz. Örneğin 2015 yılında Roof Top Klima cihazlarının üretimine başladık. Başlangıçta dar bir kapasite aralığında başlayan üretimimiz bugün 300 kW soğutma kapasitesi aralığına ulaştı. Isı geri kazanımı, ekonomizer tipleri, gaz yakmalı, heat pump veya diğer tüm ısıtma opsiyonları da dahil, tüm tercihleri kapsayacak bir paket klima cihazı üretiyoruz bugün ve hedefimiz bu ürünü tüm dünyaya satmak.

 

Merkezi Klima Sistemlerinin yanı sıra, Roof Top Klima Cihazları, Paket Hijyenik Klima Cihazları, Temiz Oda Klima Cihazları, Havuz Nem Alma Cihazları gibi diğer paket sistemler Üntes’in son yıllarda daha çok odaklandığı sistemler. Firmamız bu konudaki gelişmeleri de yakından takip etmektedir. İnvertör Kompresörlü Roof Top cihazları da yine bunlardan bir tanesidir.

 

Bir diğer teknolojik gelişme ise son yıllarda EC fan motor grubunun Soğutma Grupları, Fancoiller, Roof Top’lar,  Klima Santralleri gibi tüm ürünlerde kullanımıdır. EC fan motor grubu ile daha yüksek verimliliğe sahip cihazlar üretmek mümkündür ve firmamız bu konuda da çalışmalarına devam etmektedir.

 

“Bir diğer teknolojik gelişme ise son yıllarda EC fan motor grubunun Soğutma Grupları, Fancoiller, Roof Top’lar,  Klima Santralleri gibi tüm ürünlerde kullanımıdır. EC fan motor grubu ile daha yüksek verimliliğe sahip cihazlar üretmek mümkündür ve firmamız bu konuda da çalışmalarına devam etmektedir”

 

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Son olarak kısaca şundan bahsetmek istiyorum. Ülke olarak gelişebilmek ve ilerleyebilmek için endüstriyel ve teknolojik yatırımlarımızı arttırmamız gerekiyor.  Kısaca üretmemiz gerekiyor. Çocuklarımıza daha yaşanabilir bir ülke bırakmak sadece siyaset kurumlarının, hükümetlerin işi ve görevi değil. Üretimi arttırmak sadece devlet destekleri ve yatırımcıların girişimciliği ile gerçekleşmiyor. Bunun için her bir bireyin mutlaka yapabileceği bir şeyler vardır. Biz Üntes Şirketler Grubu olarak bu hedef için canla başla çalışıyor ve çabalıyoruz. Ancak daha iyisini yapabilmemiz için size, hepinize ihtiyacımız var.  Biz sanayiciyiz, biz üretiyoruz ve sizlerin de desteğini bekliyoruz. Oldukça uzun bir söyleşi oldu, bana bu zamanı ayırdığınız ve dinlediğiniz için teşekkür ederim. 


İlginizi çekebilir...

ISIDEM Yalıtım Genel Müdürü Murat Erenoğlu: "Hedefimiz Amerika Kıtasında Daha Etkin Olmak"

2017 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 50 büyüme yakalayan ISIDEM Yalıtım, 15'ten fazla yeni ülkeye giriş yaparak dağıtım kanallarını güçlendir...
3 Mayıs 2018 Perşembe / 10:05