E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
NIBE TÜRKİYE
OCC MÜHENDİSLİK
DKM İNŞAAT
ENEKO
SAY PLASTİK
AKNUR ENDÜSTRİ MALZEMELERİ
ALDAĞ

TTMD XIII. Uluslararası Yapıda Tesisat Sempozyumu

TTMD XIII. Uluslararası Yapıda Tesisat Sempozyumu

13 Eylül 2017 Çarşamba / 10:38 | GÜNCEL690 kez okundu

 Prof. Dr. Ahmet Arısoy

Sempozyumun 12 -14 Nisan 2018 tarihleri arasında İstanbul’da yapılmasına karar verildi. Sempozyum yeri Levent Grand Wyndham Otel olarak belirlendi.

Sempozyum ana konusu “Climate Proper HVAC System Solutions” olacak. Bu ana başlık altında 8 konu işlenecek. Son dönemlerde daha çok enerji etkin binalara ağırlık verilirken, bu sefer tekrar HVAC sistemleri ön planda olacak.  

Uluslararası Yapıda Tesisat Sempozyumu TTMD’nin en önemli etkinliklerinden biridir. İki yılda bir düzenlenen bu toplantılarda uluslararası düzeyde bilginin aktarılması ve paylaşılması öncelikli hedeftir. TTMD’nin misyonunda bilginin paylaşılması, öncelikli bir yere sahiptir. Yeni hedeflerinde ise aynı zamanda bilginin üretilmesi de yer almaktadır. Bu misyon doğrultusunda bu sempozyumun önemi büyüktür. Sempozyum, eş zamanlı olarak kurulan sektör fuarı tarafından da desteklenmektedir. ASHRAE modeline uygun sempozyumla ilişkili büyük uluslararası fuar sempozyuma maddi ve manevi önemli bir katkı sağlamaktadır. Burada sözü edilen bilgi akademik olmaktan ziyade uygulamaya dönüktür. Teknolojik sunumlar, akademik sunumların önünde yer alır.

Bu çerçevede öncelikle bu sempozyumda iklime uygun sistem çözümleri tartışılacaktır. Özellikle Akdeniz iklimine uygun tasarım ağırlıklı konudur. Genellikle Avrupa’da geliştirilen teknolojiler soğuk Kuzey Avrupa iklimine uygundur. Güney Avrupa ve Akdeniz bölgesi için yeni stratejiler geliştirilmelidir.

Sempozyum için belirlenen konulardan bir tanesi de binaların bakım ve işletmesidir. Sistem seçiminde bakım ve işletme çok önemli olmakla birlikte, hep göz ardı ediliyor.

Yine son dönemde sıcak bir gündem maddesi olan commissioning ve yüksek yapılar ile ilgili bölümler de sempozyumda olacak. TTMD olarak commissioning olarak tanımladığımız şey; projenin başlangıcından bakım ve işletme aşamasına kadar sistemin denetlenmesi ve bu denetimin her aşamada sertifikalı bağımsız commissioning şirketi ya da kişisi tarafından yapılması. Bunun için Avrupa çapında bir şirket kuruldu. Başında ana ortaklardan bir tanesi Eurovent var ve diğer ortaklardan biri de Rehva. Ayrıca bir bilişim şirketi de ortak. Bunlar işlemlerin nasıl yapılacağı ile ilgili prosedürü hazırlayacaklar. Bu ana şirketçe yetkilendirilecek olan insanların bir eğitimden geçmesi ve eğitim sonunda da bir sertifika alması söz konusu. Bu sertifikayı bu kuruluş verecek. Ama her ülkede eğitimi Rehva’nın üyesi olan TTMD gibi dernekler yapacak. Dolayısıyla TTMD bu programın içerisine girdi. Önce eğitmenleri eğitecek olan bir grubu belirledi ve onları eğitime gönderecek. Ondan sonra bu kişiler Türkiye’ye gelecek ve insanları yetiştirecekler. Bu insanlar da yetiştikleri zaman ana merkezden gelecek bir imtihana girecekler. İmtihandan başarı ile geçtiklerinde sertifikaları verilecek.

Sonuç olarak herkes olayı kendine göre anlıyor; sempozyumda bu olayın net olarak tanımlanması “Bu iş neyin nesidir, nasıl gelişecek, temelleri nedir?” diye bunların tartışması yapılacak.

ÖZELLİKLE YENİLENEBİLİR ENERJİ, GELECEKTEKİ HVAC SİSTEMLERİNİN TARTIŞILACAĞI BİR ORTAM OLACAK

Akademik kısmı aşağı, pratik ve uygulamayı yukarı çekip sempozyumun omurgasını bu şekilde şekillendireceğiz. Konulardan bir tanesi ürünler ile ilişkili; yenilikçi ürünlerin, teknolojilerin, sistemlerin anlatılmasını da istiyoruz. Bunlara yönelik kişileri de çağırıp anlatmalarını isteyeceğiz.  

Konulardan diğer bir tanesi farklı aşamalarda farklı seviyelerde otomasyon veya programlama. Ancak şu da unutulmamalı; çalışan sistem önemli çünkü çalışan sistem üzerinde otomasyon yapabilirsin.

 

AĞIRLIĞI İNSANLARI AYDINLATACAK ÇAĞRILI KONUŞMACILARA VERECEĞİZ

Sempozyumun yapısında da biraz farklılık oluşturmayı programlıyoruz. Bu konuları seçtik ve bu konuların her biri ile ilişkili insanları davet edeceğiz. Bu insanlar yurt içinden ve yurtdışından çağrılı konuşmacı olarak gelecekler. Bu sempozyumun ana gövdesini çağrılı konuşmacılardan oluşturmayı düşünüyoruz ki biraz daha bilgiyi geliştirelim. Tabi ki yine duyuru yapacağız, bildiri vermek isteyenler başvuru yapacaklar. Ama ağırlığı konunun uzmanı, insanları aydınlatacak çağrılı konuşmacılara vereceğiz. Akademik bildirilerden ziyade, uygulamaların içinden olan konulara ağırlık vermeyi düşünüyoruz. Böylece konular insanlara daha cazip gelecektir.

 

MÜMKÜN OLDUĞU KADAR TEK OTURUM DÜZENLEMEYE DİKKAT EDECEĞİZ

Paralel oturumların sayısını da sınırlayacağız. Mümkün olduğu kadar tek oturum düzenlemeye dikkat edeceğiz. Önemli insanlar olacak, bu yüzden herkes onları dinleyebilsin diye bunu yapmayı düşünüyoruz. Bildirileri de daha çok poster biçiminde yapmayı düşünüyoruz. Ama esas uygulamacıları, iş yapan insanları burada konuşturmayı düşünüyoruz.

YENİ BİR SPONSORLUK TARZI OLACAK

İki yeni sponsorluk şekli olacak. Bunlardan biri; kendi firmasındaki belirli sayıda insanı toplantılara getirenleri sponsor kabul edeceğiz. İkincisi belli bir konuyu işleyecek, onun sponsorluğunu yapacak sponsorlara da ihtiyaç olacak. O insanı getirecekler buraya ve o insan anlatacak, onun masrafını firma kendisi karşılayacak.

Şirketlerin bu organizasyonu sponsor olarak desteklemesini istiyoruz. Yani daha önce olmayan bir sponsorluk tarzı olacak. Şirketlerin başında olan insanlarla birlikte, orada çalışanlar da gelsin istiyoruz. İnsanların işine yarayacak bilgiyi bu sempozyumda sunmaya çalışacağız, bu bilgiyi insanların almasını katılımın yüksek olmasını, şirketlerin elemanlarını oraya getirmelerini isteyeceğiz. En önemli mesajımız bu.

 KOMİTELER HAZIR

Bu konuları seçerken görüş alışverişinde bulunduk. Bunları geçen eylül ayından beri istişare ediyoruz. Kurullarımızı belirledik. Bütün komiteler aşağı yukarı belirlendi. Burada da farklı bir şey oluşturduk bu sene. Çalışmayan insan bu komitelerde yok. Organizasyon komitemiz mesela 6 kişi. Bu sempozyumun TTMD dış ilişkiler komisyonu tarafından düzenlenmesi kararını aldık. Bunların yanında bir takım komiteler kurduk, Sponsor komitesi gibi... Bilim kurulunda belli sayıda yabancı ismin olması gerekiyor bunu da yaptık. Bilim kurulu biraz daha özel olacak. Sadece ismi için bu komite de olan değil çalışan insanlar var. Yine sosyal işler komisyonumuz var.

PANEL VE FORUM

Bilimsel oturumların dışında bir panelimiz bir de forumumuz olacak. Konular henüz belli olmadı. “Gelecekte ürün trendleri ne olacak? Teknoloji nereye gidiyor?” bu konuların tartışılacağı panelde yer alacak önemli firmalardan konuşmacıları çağırdık.

Panel ve forum katılımcılara açık olacak. Panel ve forum tartışma odaklı olmalı. Baktığınız zaman genelde bu şekilde olmuyor. Bunu da kırmamız gerekiyor. Buna yönelik olarak bir uygulama yapacağız. Konuşmacılar ne konuşacakları ile ilgili önceden yazılı bilgi gönderecekler. Sonra katılımcıları da örgütleyeceğiz, onlar da aktif olarak tartışmaya katılacaklar. Soru sormak için mikrofon insanların arasında dolaşmayacak, mikrofon koridorda duracak, soru sormak isteyen yerinden kalkıp orada sıraya girecek. İkinci bir sorusu var ise tekrar dönüp sıraya girecek. 


İlginizi çekebilir...

MCE 2018 Katılımcıları, Fuarı Verimli Geçirdiler

....
4 Nisan 2018 Çarşamba / 13:19

Topluluğumuzu Büyütürken

Bu yıl hem benim hem sizin hem de ASHRAE için heyecan verici bir yıl olacak. Bu aynı zamanda birçok zorlukla dolu, meşgul bir yıl da olacak. Yine de...
9 Kasım 2017 Perşembe / 13:34

TTMD 2017 ÇALIŞTAYI YAPILDI

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği'nin geleneksel Çalıştayı, 'Geçmişten Geleceğe ikinci 25. Yılında TTMD' temasıyla 27-29 Ekim tarihleri ar...
9 Kasım 2017 Perşembe / 13:15