E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

TTMD ve 'IBPSA Türkiye' Başlangıç Toplantısı Yapıldı

TTMD ve 'IBPSA Türkiye' Başlangıç Toplantısı Yapıldı

8 Kasım 2017 Çarşamba / 17:10 | GÜNCEL
10 kez okundu

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği ile IBPSA arasında gerçekleşecek işbirliğinin ilk adımı 21 Ekim 2017 tarihinde Ankara Latanya Otel’de yapılan toplantıyla atıldı. TTMD’nin ev sahipliğinde gerçekleşen ilk toplantıya; TTMD Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Birol Kılkış, Tuba Bingöl Altıok, Kemal Gani Bayraktar, Gökhan Ünlü, Kemal Gökay’ın yanı sıra Alpay Akgüç, Arzuhan Burcu Gültekin, Büşra Hepgüzel Açıkyol, Can Güntürkün, Cihan Kayhan, Ece Kalaycıoğlu, Efe Ünal, Erol Ergezen, Figen Beyhan, Gökhan Tatlıdede, Güher Kavcı, Gülsu Ulukavak Harputlugil, İdil Ayçam, M. Zeki Yılmazoğlu, Mehmet Çalışkan, Özgür Öztürk, Semra Arslan Selçuk, Serhat Seyar, Sinan Soğancı, Zerrin Yılmaz katıldılar.

Toplantıda ilk olarak Gökhan Ünlü, 25. Yılında TTMD’yi tanıtan bir sunum yaptı. Ünlü, TTMD’nin tarihçesini, lojistik imkanlarını, düzenlediği ulusal ve uluslar arası etkinlikleri, yayınlarını, yurt içi ve yurt dışı ilişkilerini anlatı. Ardından Ece Kalaycıoğlu, BinSimDer adına bir sunum gerçekleştirerek IBPSA’nın misyon, vizyon ve hedefleri, etkinlik ve faaliyet alanları hakkında bilgiler verdi. TTMD-IBPSA Türkiye yeni oluşumu için yapılan toplantıda öncelikle oluşturulan komitenin kendi sınırlarını ve görevlerini tanımlaması hakkında görüş birliğine varıldı. Bu bağlamda; komitenin ilgilendiği konuların belirlenmesi ve açıklanması, ilgili konularda çalışanlara ulaşılması, simülasyon ve modelleme kavramlarının birlikte kullanılması, komitenin çalışma alanı sınırları belirlenirken etkileşimde bulunulacak paydaşların ve çalışma konularına etkisi olan yerel yasa ve yönetmeliklerin belirlenmesi gibi maddeler kararlaştırıldı.

Komitenin hedefleri doğrultusunda ilk olarak “Türkiye simülasyon dendiğinde ne anlıyor?” sorusuna yanıt aranırken, saptanacak hedeflere son tarih, bütçe ve somut proje bazında ulaşma gerekliliği öne çıkarıldı. Toplantıda komitenin görev ve sorumlulukları kapsamında; Simülasyon yapılan binaların izlenmesi, kullanıcı davranışı hakkında daha fazla bilgi edinilmesi, yazılım desteği verebilecek bir yazılım kütüphanesi oluşturulması, TTMD Akademi beşiğinde yeni sertifikalı eğitimler sayesinde, sektörde bilgili insan sayısının artırılması gibi konular gündeme alındı.

Toplantıda komitenin çalışmalarının, oluşturulacak bir çekirdek kadro ile yürütülerek, gerekli durumlarda katılımcılardan destek alınması şeklinde ilerlemesi kararlaştırıldı. Duyuru ve tanıtım faaliyetleri kapsamında, komitenin çalışma alanları ve hizmetlerinin sektöre duyurulması gerektiğine çekildi.

Toplantı sonunda, Komitenin çalışmalarında kesişim yaşayacağı paydaşların tespit edilmesi ve bu paydaş grupların kesişimini yönetmek için sektör buluşma platformu yaratılması konusunda fikir birliğine varıldı.


 


İlginizi çekebilir...

Teskon 2019 İzmir'de Sektörü Buluşturuyor

14. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi, TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şubesi yürütücülüğünde MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'...
5 Nisan 2019 Cuma / 13:47

Türkiye'nin Partner Olduğu MCE 2020'nin Çalışmaları Başladı

Milano'da 17-20 Mart 2020 tarihinde düzenlenecek olan ve yepyeni yenilikleriyle zenginleşen iklimlendirme sektörünün en önemli fuarlarından MCE - ...
14 Kasım 2018 Çarşamba / 10:55

Chillventa 2018 Katılımcıları Fuardan Memnun Ayrıldılar

İklimlendirme sektörünün önemli fuar organizasyonlarından biri olan Uluslararası Soğutma, Klima, Havalandırma ve Isı Pompaları Fuarı Chillventa, Alman...
7 Kasım 2018 Çarşamba / 14:18

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.