E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
OCC MÜHENDİSLİK
ALDAĞ
DKM İNŞAAT
NIBE TÜRKİYE
SAY PLASTİK
ENEKO
AKNUR ENDÜSTRİ MALZEMELERİ

TESKON + SODEX, HVAC-R ENDÜSTRİSİNİ, İZMİR'DE BULUŞTURDU

TESKON + SODEX, HVAC-R ENDÜSTRİSİNİ, İZMİR'DE BULUŞTURDU

5 Mayıs 2017 Cuma / 09:16 | GÜNCEL129 kez okundu

Hannover Messe Sodeks Fuarcılık tarafından İzmir’de düzenlenen Teskon+Sodex Fuarı, Doğalgaz, Isıtma, Soğutma, Klima, Pompa, Vana, Tesisat, Su Arıtma, Jeotermal ve Güneş Enerjisi Sistemleri gibi farklı ürün gruplarını tek bir çatı altında toplayarak, ziyaretçilerine sektörün yeniliklerini keşfetme imkanı sundu. Toplam 1761 m2 alanda 96 şirket ürünlerini ve çözümlerini sergilediği Teskon+Sodex 2017, katılımcıları ve ziyaretçileri için etkin bir ticaret platformu sağladı.

Teskon+Sodex Fuarı TMMOB Makina Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi'ne (TESKON) de ev sahipliği yaptı. TMMOB Makina Mühendisleri Odası adına İzmir Şubesi yürütücülüğünde sürdürülen kongre birçok seçkin akademisyen, mimar, mühendis, proje firmalarının yetkilileri ve sektör profesyonelini Teskon+Sodex çatısı altında bir araya getirerek önemli bir bilgi paylaşımına ortam sağladı. Hem tesisat mühendisliği hem de diğer disiplinlerde teorik ve uygulamalı bilimsel ve teknolojik gelişmeleri sunan Teskon Kongresi bu yıl "Tesisat Mühendisliğinde Bütünleşik Performans" ana temasına odaklandı.

TESKON 2017 kapsamında hakem incelemesinden geçirilen toplam 170 adet tam metin bildiri, 5 paralel oturumda sunuldu. Kongre kapsamında Jeotermal Enerji Seminerinin yanı sıra çeşitli başlıklarda kurslar ve paneller düzenlendi. Kongre ile birlikte eşzamanlı düzenlenen Teskon+Sodex Fuarı ise tesisat alanında ürün ve hizmet üreten önemli firmaları bir araya getirdi.

Hacivat-Karagöz gösterisi ile başlayan kongrenin açılış konuşmaları, MMO İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Güniz Gacaner Ermin, Kongre Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ali Güngör, Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü Alexander Kühnel, Türk Tesisat Mühendisleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Birol Kılkış, MMO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar ve TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından yapıldı.  

 

MMO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar Açılışta Özetle Şöyle Konuştu: “Isıtma, soğutma, havalandırma, klima, tesisat sistem ve elemanlarından oluşan iklimlendirme sektörünün mevcut durumuna baktığımızda, sektörün yaklaşık olarak yüzde 80-83’ünün KOBİ niteliğindeki işletmelerden oluştuğunu görüyoruz. Sektörün üretim değeri 2016 yılında 8,6 milyar TL, katma değeri 2,3 milyar TL’dir. Üretimin imalat sanayi içindeki payı yüzde 1,8’dir. 2016 yılı sektör ithalatı 4,4 milyar TL, ihracatı 2,8 milyar TL; ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 69,5 olmuştur. Hammaddede dışa bağımlılık oranı yüzde 30,2’dir.  Yüzde 25,1 oranındaki katma-değer düzeyi düşüktür. GSMH içinde yüzde 1 olan Ar-Ge ve inovasyon altyapısının gelişmemiş olması, ara mal üretimindeki yetersizlik, ara mesleki eleman ihtiyacı, markalaşma ve patent sayısındaki düşük düzey, kayıt dışı oranının yüksek olması ve haksız rekabet, üniversite-sanayi işbirliğinin koordinasyonu ve ortak çalışmaların yeterli olmaması, sektörün başlıca sorunları arasındadır. Bu noktada ülkemizin kaynaklarının ve üretim potansiyelinin küresel güçlerin baskısından bağımsız bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söylemeliyim. Bilimi ve teknolojiyi esas alan, Ar-Ge teşviklerinde ülkemiz insan gücüne ağırlık veren, yerli yatırımcıyı özendiren ve koruyan, devletin ekonomideki yönlendiriciliğini ekonomik etkinlikte toplumsal yararı gözeterek uygulayan,  dış girdilere bağımlı olmayan, sosyal devlet anlayışı temelinde istihdam odaklı ve planlı bir kalkınmayı öngören politikalar gerekmektedir”.

 

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’da açılışta özetle şunları söyledi: Tesisat mühendisliği, makine mühendisliğinin temel disiplinlerinden biridir ve tesisat sektörü, cihaz, malzeme, ekipman üretimi ve taahhüt uygulamalarıyla birlikte ciddi bir pazar oluşturmaktadır. Sektörde ürün tasarımından imalata, satış hizmetlerine, kullanım alanlarına ilişkin projelendirme hizmetlerine, cihaz ve sistemlerin montaj, işletmeye alma, test, kontrol, kabul, işletme ve bakım aşamalarına kadar sürecin her noktasında makina mühendisleri görev yapmaktadır. Dolayısıyla sektörün geliştirilmesi ve korunması bizler için özel bir önem taşımaktadır. Sektörün sorunlarının tespiti, çözümlerinin ne olabileceğinin her yönüyle tartışıldığı kongrelerimiz sayesinde, bu ülkede tesisat mühendisliği kavramı anlamlı bir yere oturmuş, görünür, bilinir bir aşamaya gelmiştir”.

 

Eşzamanlı gerçekleşen fuar ve kongre sektör temsilcilerinden yoğun ilgi gördü. Fuar, İzmir'in yanı sıra, farklı şehirlerden de profesyonelleri ağırladı. 4 gün boyunca 6676 kişi fuarı ziyaret etti. HVAC-R sektörünün bir sonraki buluşması Sodex Ankara, Hannover Messe Sodeks Fuarcılık organizasyonu ile 10-13 Mayıs tarihleri arasında ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Salonu'nda gerçekleşecek.

 

SEKTÖR DUAYENİ NUMAN ŞAHİN'E "MESLEKTE PROFESYONELLİK ÖDÜLÜ"

 

REHVA - Isıtma Sogutma Klima Dernekleri Federasyonu için TTMD adına 6 yıl Başkan Yardımcılığı yapan Numan Şahin, "Meslekte Profesyonellik Ödülü (REHVA Professional Award)" aldı.

Numan Şahin ödülü alırken yaptığı konuşmada "Bu ödülü meslek hayatımda ve Dernek'te benimle profesyonelce çalışan tüm meslektaşlarım adına aldım. Bu ödüle layık gören, beni öneren ve olumu değerlendiren herkese teşekkür ederim" dedi.

 


İlginizi çekebilir...

MCE 2018 Katılımcıları, Fuarı Verimli Geçirdiler

....
4 Nisan 2018 Çarşamba / 13:19

Topluluğumuzu Büyütürken

Bu yıl hem benim hem sizin hem de ASHRAE için heyecan verici bir yıl olacak. Bu aynı zamanda birçok zorlukla dolu, meşgul bir yıl da olacak. Yine de...
9 Kasım 2017 Perşembe / 13:34

TTMD 2017 ÇALIŞTAYI YAPILDI

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği'nin geleneksel Çalıştayı, 'Geçmişten Geleceğe ikinci 25. Yılında TTMD' temasıyla 27-29 Ekim tarihleri ar...
9 Kasım 2017 Perşembe / 13:15