E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
KONUK ISI
MİRA ISI
KARYER ISI DEĞİŞTİRİCİLERİ
SUMAK POMPA
NIBE TÜRKİYE
ALDAĞ
ECOSTAR
ETNA

Restherma Isı Pompaları ile Yüksek Verimlilikte Isıtma, Soğutma ve Sıcak Su İhtiyacı Karşılanıyor

Restherma Isı Pompaları ile Yüksek Verimlilikte Isıtma, Soğutma ve Sıcak Su İhtiyacı Karşılanıyor

19 Aralık 2014 Cuma / 14:17 | TEKNİK TANITIM
8 kez okundu

RES Enerji Sistemleri A.Ş., günümüzün en verimli ve en doğru mahal iklimlendirme ve sıcak kullanım suyu sağlama seçeneklerini kullanıcıya sunmanın yanında, gelecekte teknolojinin bu sektöre katacağı değerler ve değişimler üzerine de çalışmaktadır. Fosil yakıtların çok da uzak olmayan bir gelecekte tamamen tükeneceğini, olası bir enerji krizi ve bu krizin yol açabileceği ülkeler arası kaosu da düşününce, alternatif enerji kaynakları ile dışa bağımlı olmadan temiz enerji üretmek, üzerine detaylı çalışmalar yapılmasını gerektiren bir başlık haline gelmiştir. Isı pompaları, sıcak kullanım suyu, mahal ısıtma ve soğutma bahsedilen şekilde temiz enerji üretimini, dışa bağımlılık yaratmadan, fosil yakıtlardaki gibi olumsuz bir çevresel etki yaratmadan, sağlamayı mümkün kılar. RES Enerji Sistemleri A.Ş. güvencesi ve uzmanlığı ile harmanlanarak, Restherma Isı Pompaları sektöre sunulmuştur. Enerjisini hava ve sudan almak üzere tasarlanmış olan Restherma ısı pompaları, yüksek verimliliği, kaliteli bileşen seçimi, uygulamasında uzmanlaşan RES Enerji Mühendislik hizmeti ile ucuz ve temiz iklimlendirme ve sıcak kullanım suyu sağlamaktadır.

Havadan Suya Isı Pompaları

Enerjisini kaynak tarafı olarak fan yardımıyla soğutucu akışkan ile karşılaştırılan havadan çeken ısı pompaları, 3-4 arasında değişen COP değerleri ile kompresörde harcanılacak her 1 kW elektrik enerjisi için dış havadan 3-4 kW arasında değişen miktarlarda enerjiyi çekerek ısıtma da ya da sıcak su hazırlamada kullanılacak tesisat suyuna aktarmayı sağlar. 10-17-28-35-67 kW kapasite seçenekleri ile, ara değerler ve daha üst güç gereksinimlerinde RES Enerji’nin ürettiği otomasyon sistemleriyle kaskad uygulama imkanı sunan Restherma Havadan Suya Isı Pompaları, verimli ve ucuz enerji kullanımıyla konforlu ısıtma ve sıcak su ihtiyacını karşılamak için tüketiciye sunulmuştur. 10 kW cihaz monofaze, diğer kapasite cihazlar trifaze elektrik beslemeli olıp, soğutucu akışkan olarak R410 A gazı kullanılan Restherma Isı Pompalarında Scroll kompresör tercih edilmiştir. Boru-tüp eşanjör ile en yüksek verimde ısı alışverişi yapılması sağlanmıştır.

Sudan Suya Isı Pompaları

Enerjisini kaynak tarafı olarak eşanjör içerisinde karşılaştırılan soğutucu akışkan ile sudan alan ısı pompaları, bu kaynağı göl, akarsu, kuyu vb. uygulamalar olarak sağlayabilir. Sudan suya ısı pompası uygulamaları titiz ve detaylı bir ön çalışma gerektirir, kaynak olarak kullanacak, göl, akarsu, kuyu sisteminin yıllık debi, sıcaklık değişkenliği, enerji toplayabilme ve atabilme, “şişme” diye tabir ettiğimiz duruma geçip geçmeyeceği düzenli gözlem ile tespit edilip raporlanmalıdır. Uygun şartlar sağlandığı takdirde, sudan suya ısı pompaları kompresörde harcanacak her 1 kW elektrik enerjisi için kaynak tarafından 5-6 kW arasında enerji çekebilir ve bunu ısıtma veya sıcak kullanım suyu sağlamak amacıyla kullanabilir. 11-18-36-42-85 kW kapasite aralıklarıyla, yüksek güç gereksinimlerinde RES Enerji’nin ürettiği otomasyon panelleriyle kaskad uygulamalar yapma imkanı mevcuttur. 11 kW cihaz monofaze, diğer kapasite cihazlar trifaze elektrikle beslemeli olup,  Scroll kompresör tercih edilmiştir. Sudan suya ısı pompaları ciddi mühendislik bilgi ve becerisi gerektirmektedir. 


 


İlginizi çekebilir...

Soğutma Sistemlerinde Kompresör Arızaları

'Soğutma sistemlerinde' meydana gelen bir kompresör arızasında kompresör değiştirilmeden veya tamir etmeden önce arızanın ne sebeple meydana g...
5 Haziran 2018 Salı / 13:37

Modüler Su Depoları Sektöründe Yeni Bir Bakış Açısı

Kayra modüler su depoları ve ısı sistemleri sektörde deneyimli uzman yönetim kadrosu ile 2017 yılında ticari yaşamına başlamıştır....
8 Şubat 2018 Perşembe / 10:21

©2018 Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | 17.12.2018 / 14:48:21