E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

Pakpen Yön. Kur. Üyesi İbrahim Tuza: "Kentsel Dönüşüm, Enerji Tasarrufu Sağlayan Çevreci Binalar İçin Bir Fırsat"

Pakpen Yön. Kur. Üyesi İbrahim Tuza: "Kentsel Dönüşüm, Enerji Tasarrufu Sağlayan Çevreci Binalar İçin Bir Fırsat"

22 Ocak 2015 Perşembe | HABERLER
324 kez okundu

Enerji Verimliliği Haftası’nda enerji tasarrufunun, ithalatta dışa bağımlı bir ülke olan Türkiye için önemine dikkat çeken Pakpen Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Tuza, kentsel dönüşümün, tasarruf sağlayan çevreci binalar kurmak için bir fırsat olduğunu söyledi.

Ekonomik büyüme için üretim kadar, tasarrufun da önemli olduğuna dikkat çeken Pakpen Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Tuza, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için, ithalat yükünün ağır olduğu enerjide tasarrufun hayati olduğunu ifade etti. Bu anlamıyla kentsel dönüşümün tasarruf sağlayan çevreci binalar kurmak için bir fırsat olduğunu dile getiren Tuza, “Ülkemiz enerji bakımından dışa bağımlı bir ülke. Bu anlamıyla enerji verimliliği ve çevresel sürdürülebilirlik ülkemiz için oldukça hassas bir konu. Bu noktada kentsel dönüşümle 20 yılda yapılması planlanan 6.5 milyon konutta, doğru ürün ve doğru uygulamalarla sağlanacak enerji tasarrufu, ülkemizin ciddi bir kazanım elde etmesi adına önümüzde bir fırsat” dedi.

Binalarda enerji tasarrufu denilince ilk akla gelenin binanın yalıtımı olduğunu dile getiren Tuza, “Ancak bir binada harcanan enerjinin yüzde 35-40’lık kısmı yalıtımsız dış duvardan, yüzde 30’u pencerelerden, yüzde 17’si dış kapılardan, yüzde 7’si çatılardan ve yüzde 6’sı ise zeminden kaynaklanıyor. Dolayısıyla tasarruf için tüm enstrümanların doğru değerlendirilmesi gerekiyor. Bir tek noktaya odaklanarak başarı sağlamak mümkün görünmüyor” diye konuştu.

Çevreci ve inovatif ürünlerle geleceğe yatırım yapıyoruz

Tuza, çevreyi korumak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak, bugünün kaynaklarını ise yarına taşımak için hem sektör paydaşları hem de vatandaşların yalıtım konusundaki farkındalıklarının artırılması gerektiğinin de altını çizdi. Tuza, şöyle konuştu: “Ülkemizin ve yarınımızın teminatı çocuklarımız için, topyekûn yalıtım seferberliği başlatılmalıdır. Biz Pakpen olarak bu konuda üzerimize düşen tüm sorumluluğu yerine getirmeye hazırız. Türkiye’de ve sektöründe ilk kez HFC gazı içermeyen ve sera etkisi oluşturmayarak çevreye sürdürülebilir bir katkı sağlayan XPS ürünü Pakboard HFC Free (XPS 200, XPS 200P, XPS 300Z)  üretimini gerçekleştirerek bu kapsamda önemli bir adım attık. Ekolojik ürünümüz Pakboard HFC Free ile yapı sektörünün gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakabilecek ürünler üretebileceğini göstermiş olduk”

Yapı malzemeleri sektöründeki kalite iddialarını, aldıkları ulusal ve uluslararası kalite ödülleriyle belgelediklerini vurgulayan Tuza, önemli bir kaynak ayırdıkları Ar-Ge çalışmalarıyla, enerji tasarrufuna yönelik olarak çevre dostu ve ısı tasarruflu pencere ve kapıların yanı sıra ısı yalıtım levhaları geliştirdiklerini kaydetti. Tuza, şirket olarak önümüzdeki süreçte de söz konusu ürünlerle sektörlerine yenilikçi ürünler kazandırmayı sürdüreceklerini belirterek, yaptıkları çalışmalarla, sonraki nesillere daha yaşanır bir dünya bırakmayı hedeflediklerini söyledi. 


 


İlginizi çekebilir...

ISK-SODEX Fuarı Başarıyla Gerçekleştirildi

ISK-SODEX, 2-5 Ekim tarihleri arasında sektörü İstanbul'da bir araya getirdi....
7 Ekim 2019 Pazartesi

İSİB, ISK SODEX Fuarı'nda Alım Heyeti Organizasyonu Düzenledi

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), bu yıl 14. kez düzenlenen ISK Sodex Fuarı kapsamında, 43 ülkeden 133 firmanın katıldığı alım heyeti...
7 Ekim 2019 Pazartesi

İGDAŞ'ın Yeni Genel Müdürü Belli Oldu

İBB iştiraklerinden İGDAŞ'ın başına ekonomist ve siyaset bilimi konusunda çalışmaları olan Dr. Mithat Bülent Özmen atandı....
25 Eylül 2019 Çarşamba

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.