E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
NIBE TÜRKİYE
AKNUR ENDÜSTRİ MALZEMELERİ
DKM İNŞAAT
SAY PLASTİK
ALDAĞ
OCC MÜHENDİSLİK
ENEKO

ODE GENEL MÜDÜRÜ ALİ TÜRKER: 'TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK YALITIM FİRMASI OLMAYI AMAÇLIYORUZ'

ODE GENEL MÜDÜRÜ ALİ TÜRKER: 'TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK YALITIM FİRMASI OLMAYI AMAÇLIYORUZ'

2 Ağustos 2017 Çarşamba / 09:38 | SÖYLEŞİ258 kez okundu

 

Yapı ve HVAC olmak üzere 2 ana kategoride faaliyet gösteren ODE Yalıtım, büyümesini istikrarlı bir şekilde sürdürüyor. 2020 yılına kadar toplamda 500 milyon TL konsolide gelir hedefleyen ODE’nin Genel Müdürü Ali Türker: “Kapasite ve ciro açısından Türkiye’nin en büyük yalıtım firması olmayı amaçlıyoruz. Bu büyümenin önemli bir kısmının ise ihracattan gelmesini öngörüyoruz” diyerek dergimize ODE’nin hedeflerini ve faaliyetlerini anlattı.

Kendiniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

1994 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra profesyonel iş hayatıma 1995 yılında ODE Yalıtım’da Teknik Uzman olarak başladım. ODE’de Teknik Uzman, Ürün Mühendisi, Ürün Müdürü, Teknik Müdür, Pazarlama Müdürü olarak çalıştım. 2007’den itibaren Satış ve Pazarlama Müdürü ve Strateji ve İş Geliştirme Direktörü görevlerinde bulundum. Şirket içinde genelde pazarlama ağırlıklı olarak birçok görevde yer aldım. 2013 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde MBA öğrenimimi tamamladım. 2014 yılından itibaren ise Genel Müdür olarak görevime devam ediyorum. 

1985’den günümüze ODE Yalıtımın hikayesini bizlere özetler misiniz?

ODE, 1985 yılında taahhüt faaliyetleriyle ticaret hayatına başlayan bir şirket. 1988 yılında Türkiye’nin en çok ihtiyaç duyduğu alanlardan birine yönelerek yalıtım sektöründe ilerleme kararı almasının ardından 1990 yılında yurt dışından yalıtım malzemeleri ithal etmeye ve Türkiye’de satmaya başlıyor. Akabinde bu alandaki 10 yıllık tecrübesini 1996’da ise üretimle birleştiriyor.

ODE, Yapı ve HVAC olmak üzere 2 ana kategoride faaliyet gösteriyor. ODE Isıpan markasıyla ekstrüde polistren esaslı ısı yalıtım malzemesi, ODE Membran markasıyla su yalıtım örtüleri, ODE Starflex markasıyla ısı, ses ve yangın yalıtımında kullanılan cam yünü ve ODE R-Flex markasıyla da elastomerik kauçuk köpüğü tesisat yalıtım malzemesi üretiyoruz. Çorlu’da toplam 40 bin metrekarelik iki üretim tesisimiz ve üretime başlayan Eskişehir fabrikamızda ürettiğimiz 4 binden fazla ürün çeşidimiz ile sektörün önde gelen oyuncuları arasında yer alıyoruz. ODE olarak yalıtımda dünya markası olma vizyonu ile faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Dünyada ve Türkiye pazarında firmanızın konumu nedir? Satışlarınız ve pazar paylarınız hakkında bilgiler vererek hedeflerinizi açıklar mısınız?

Türkiye yalıtım sektörü yaklaşık 5 milyar dolar büyüklüğe sahip. ODE, son 10 yıldır her yıl yüzde 20-25 civarında büyüyor. Bu da sektör ortalamasının üzerinde bir büyümeye işaret ediyor. 2020 yılına kadar ise toplamda 500 milyon TL konsolide gelir ile kapasite ve ciro açısından Türkiye’nin en büyük yalıtım firması olmayı amaçlıyoruz. Bu büyümenin önemli bir kısmının ise ihracattan gelmesini öngörüyoruz.  

 

Bu kapsamda ihracatımızın genel cirodaki payını bu sene içerisinde yüzde 25’in üzerine çıkarmak gibi bir hedefimiz bulunuyor. Bunun yanında stratejik olarak belirlediğimiz ilk 20 ülkeye ihracatımızı artırmayı hedefliyoruz. Şu anda 75 ülkeye ihracat yapıyoruz, faaliyet gösterdiğimiz pazarlar arasında teknik yalıtımda Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, İsrail, Mısır, Romanya ve Yunanistan’da lider konumdayız.

 

Mısır ve İsrail’de camyününde pazar ikincisi, İran’da ise kauçuk köpüğünde pazar ikincisi konumundayız. Önümüzdeki dönemde Ortadoğu, Kuzey Afrika, Avrupa ve eski Sovyet ülkelerinde ihracat artışı hedefliyoruz. Kuzey Afrika’daki etkinliğimizi Sahraaltı ülkelerine de taşımak istiyoruz. Amacımız, milyon doların üzerinde ihracat yaptığımız ülke sayısını her yıl bir ülke arttırarak, ihracatın toplam ciro içindeki payını orta vadede yüzde 35’ler seviyesine çıkarmak.

Son yatırımlarınız ve projeleriniz hakkında bilgiler vererek, sektöre yeni dönemde ne gibi yenilikler sunacaksınız detaylı olarak anlatır mısınız?

ODE olarak kazandığımızı sürekli işine yatıran, yatırımlarla büyüyen bir firma olarak Türkiye’den çıkan global bir marka olmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda 2015 yılında başladığımız yatırım atağını 2016 yılında da sürdürdük. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde 75 dönümlük arazi üzerinde 100 milyon TL yatırımla kurduğumuz fabrikamızın ilk fazını tamamlayarak üretime başladık. Yatırımımız tamamlandığında ülkemizin en modern üretim üssü olacak Eskişehir fabrikamızla, toplamda 170 bin metrekare açık, 100 bin metrekare kapalı alan ile Türkiye yalıtım sektörünün en büyük kapalı alana sahip üreticisi konumuna yükseleceğiz.

 

Eskişehir üretim üssümüzün tam kapasite üretim yapmasıyla birlikte 20 bin tona çıkartacağımız kauçuk köpüğü üretim kapasitemizle teknik yalıtım sektöründe Çin ve Almanya arasındaki coğrafyanın da en büyük üreticisi konumuna yükseleceğiz. Bunun yanı sıra elastomerik kauçuk köpüğünde yıllık 20 bin ton, membranda 30 milyon m2, shingle’da ise 5 milyon m2 üretim hacmine sahip olacağız. Şu anda Türkiye’de 200 bayimiz ve 350 çalışanımız bulunuyor. Eskişehir fabrikası ile çalışan sayımız 550-600 civarına çıkacak.

 

Tesisin devreye alınan ilk fazında yıllık 20 milyon metrekare membran üretimi planlıyoruz. Böylece Çorlu fabrikamızla birlikte yıllık toplamda 30 milyon metrekare üzerinde membran üretim hacmine ulaşarak su yalıtımında lider olacağız.  Su yalıtımı konusunda toplumda bir bilinçlendirme yapmayı da hedefliyoruz. Çünkü Türkiye’de mevcut yapıların yüzde 85’inde su yalıtımı bulunmuyor. Hâlbuki su yalıtımı olmayan binalar 10 yılda taşıma kapasitesinin yüzde 66’sını kaybediyor.

 

Ar-Ge çalışmalarınız ile ilgili gelişmeler nelerdir?

ODE Yalıtım olarak müşterilerimizin ihtiyaçlarını anlamaya ve her segmentten farklı müşteri gruplarının farklı ihtiyaçlarına uygun çözümler geliştirmeye özen gösteriyoruz.

Bunun yanı sıra dünyadaki gelişmeleri ve yalıtımdaki trendleri takip edip, Ar-Ge çalışmalarımıza bu gelişmelerin ışığında yön veriyoruz. Bu kapsamda yürüttüğümüz Ar-Ge çalışmaları sayesinde önemli bir uzmanlığa sahibiz. Kapasite ve ciro açısından Türkiye’nin en büyük yalıtım firması olma hedefiyle 5 yıllık stratejik iş planımız kapsamında 2017-2021 yılları arasında Ar-Ge ve pazarlama faaliyetlerine toplamda 45 milyon TL kaynak ayırdık.

  

Yalıtım konusunda ülkemizde ve dünyada ürün trendleri nelerdir? Ürün seçiminde dikkat edilmesi gerekenler neler olmalıdır?

Ülkemizdeki ve dünyadaki enerji kaynaklarının verimli kullanılması ve çevreyi koruma adına yalıtım konusuna verilen önemin artmaya devam ettiğini görüyoruz. Bu kapsamda hem ülkemizde hem de diğer ülkelerde sürdürülebilir yapılaşmanın önünü açan, enerji verimliliği ve yangın güvenliği sağlayan ve yapı yönetmeliklerine uygun yalıtım malzemeleri tercih ediliyor.

Isı yalıtımının faydalarından tam anlamıyla yararlanmak için, evlerin kışın soğuk, yazın sıcak kısımlara bakan tüm duvar ve döşemeleri, çatıları mutlaka yalıtılmalı ve nitelikli pencere kullanılmalıdır.

Diğer yandan, ısı yalıtımı yalnızca çeşitli yalıtım malzemeleriyle yapılan bir işlem olarak algılanmamalıdır. Isı yalıtımı daha tasarım aşamasında başlaması gereken bir süreçtir. Isı kaybını etkileyen en önemli unsurların başında yapının içinde bulunduğu coğrafi özellikler, iklim özellikleri, rakım, arsa özellikleri, mekanların bakacağı yönler gibi çevresel faktörler gelir ve tasarımcılar bu faktörleri dikkate almalıdır. Etkin bir ısı yalıtımı için bu faktörlerin, tasarım açısından başlayarak dikkatle ele alınması ve binanın bu dış etkilere en fazla direnç gösterecek şekilde tasarlanması gerekir.

Mükemmel su yalıtımı için ise doğru detaylandırma, nitelikli malzeme ve titiz uygulama gerekir. Su yalıtımının eksik veya hatalı olması halinde, çatılarda döşeme ve yapı elemanlarının dayanımları azalır ve konfor koşulları sağlanamaz. Temellerde beton içindeki çelik donatı korozyona uğrayarak kesit kaybına uğrar, dayanımları azalır. Bu nedenlerden dolayı müşteriler yalıtım konusunda uzman görüşü alıp, kaliteli ve dayanıklı ürün kullanmalıdır.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

ODE olarak sürdürülebilir ve daha yaşanabilir bir gelecek için “Geleceği Yalıtır” mottosunu kullanıyoruz ve bu söylemimizi yenilikçi uygulamalarla destekliyoruz. Bu kapsamda 2010 yılından itibaren geçiş yaptığımız yeni üretim sistemi sayesinde şu anda köpük üretiminde yüzde 100 Ozon Dostu üretim yapıyoruz.

Çevreye karşı sorumluluklarının bilincinde olan ODE Yalıtım, ürünleri için tamamlamış olduğu ISO 14040/44 Yaşam Döngüsü Analizi (LCA) ve ISO 14025 EPD belgelendirmesi ile sürdürülebilir üretime olan duyarlılığını sektöründe uygulamaya koyan firmalardan biri oldu.

EPD belgeleri; LEED, BREEAM ve DGNB gibi birçok yeşil bina değerlendirme ve sertifika sistemleri tarafından talep edildiği için sektörün diğer oyuncularına göre projelerde avantajlı konumdayız. Ayrıca 2014 yılında kurduğumuz ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi için yapılan belgelendirme tetkiklerini başarı ile geçerek, sektörümüzde ISO 27001:2013 belgesini almaya hak kazanan ilk şirket olduk. Eskişehir üretim tesisimizde de “çevre dostu” uygulamalar önemli yer tutuyor.

ODE olarak çevre ve doğa dostu uygulamaları iş süreçlerimizin tümüne yayarak sürdürülebilirlik konusunda kendi kültürümüzü oluşturmuş durumdayız.

 

 

 

 

 

 

 


İlginizi çekebilir...

ISIDEM Yalıtım Genel Müdürü Murat Erenoğlu: "Hedefimiz Amerika Kıtasında Daha Etkin Olmak"

2017 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 50 büyüme yakalayan ISIDEM Yalıtım, 15'ten fazla yeni ülkeye giriş yaparak dağıtım kanallarını güçlendir...
3 Mayıs 2018 Perşembe / 10:05