E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
NİBA SU SOĞUTMA KULELERİ
SAVEN TEKNİK
FETAŞ
KSB
NIBE TÜRKİYE
PİTSAN
DAMLASU SOĞUTMA KULELERİ
ALDAĞ

NEMA WİNKELMANN GENEL MÜDÜRÜ DERYA ÇUHA: 'YENİ BİR NEMA YARATMAK İÇİN YOLA ÇIKTIK'

NEMA WİNKELMANN GENEL MÜDÜRÜ DERYA ÇUHA:  'YENİ BİR NEMA YARATMAK İÇİN YOLA ÇIKTIK'

9 Kasım 2017 Perşembe / 14:38 | SÖYLEŞİ

Isıtma-soğutma, sıcak kullanım suyu ve pompa sistemleri için silindirik genleşme tankları ile kombilerde kullanılan yassı tip genleşme tankları üreten Nema Winkelmann yeni bir yapılanma içerisinde. Winkelmann Grubu yeni yapılanma kapsamında Reflex, Winkelmann ve Nema markalarını Winkelmann Building & Industry çatısı altında toplayacak. Bu yeni yapılanmayı dergimize anlatan Nema Winkelmann Genel Müdürü Derya Çuha ayrıca genleşme tanklarındaki standart ve sertifikalandırma hakkında da önemli açıklamalarda bulundu.

 

KENDİNİZİ TANITIR MISINIZ? WİNKELMANN’DA NASIL BİR GELİŞİM YARATMAYI PLANLIYORSUNUZ?

1988 Yıldız Üniversitesi Makine Bölümü’nden mezun olduktan sonra, 4 yıl İngiltere’de yaşama ve Portsmouth Politeknik’te ‘’İleri İmalat Teknolojisi ‘’ konusunda yüksek lisans yapma şansını elde ettim. İngiltere benim için vizyon açıcı bir ülkeydi, hele ki 80’lerin Türkiye’sinden Londra’ya giden birisi için. Herhalde ‘’müşteri odaklılığı nerede içselleştirdiniz?” derseniz, kesinlikle İngiltere’de yaşarken öğrendim diyebilirim. Tüm gençlerimize de yurtdışında birkaç yıl yaşamalarını kesinlikle tavsiye ediyorum. 23 yılı aşkın süredir de tesisat sektöründe çalışıyorum ve satıştan, satış sonrası hizmetlere ve pazarlamaya kadar değişik bölümlerde ve iyi uluslararası firmalarda hem uzman mühendis hem de yönetici olarak çalışma şansı elde ettim. 21 yıldır da yönetici olarak çalışıyorum ve Nema Winkelmann’da da 3 ay önce Genel Müdür olarak göreve başladım. Nema Winkelmann Yönetim Ekibi olarak 2022 yılına kadar gerçekleştirmek üzere üç ana hedefimizi belirledik;

• Çalışanların işe severek ve koşarak geldiği,

• Müşterilerimizin çalışmaktan çok mutlu olduğu, hızlı, dinamik ve güler yüzlü hizmet aldığı

• Avrupa’nın en iyi, en rekabetçi ve en büyük genleşme tankı imalatçısı bir şirket yaratmak.

Tabii işin daha çok başındayız ve genleşme tankı pazarı tüm dünyada rekabetin çok olduğu bir pazar, işimiz hiç kolay değil ancak ne yapacağımızı ve nasıl ilerleyeceğimizi iyi biliyoruz. Winkelmann gibi güçlü bir grubun parçası olmak da işimizi kolaylaştırıyor.

WİNKELMANN GRUBU HAKKINDA BİRAZ BİLGİ ALABİLİR MİYİZ?

Winkelmann 1898’de, Almanya’nın Ahlen şehrinde, metal işleme üzerine kurulmuş olan ve genelde çelik mutfak eşyaları üzerine üretim yapmış bir aile firması. Şu anda üç sektörde faaliyette. Biri tank ve benzeri ekipmanları üreten Reflex’in de olduğu sektör. Diğeri otomotiv sektörü. Bir diğeri de uçak ve uzay sanayine yönelik üretim yaptığı sektör. Şirketin global olarak toplam cirosu 557 milyon Euro civarında. Reflex markanın en vizyoner ve yenilikçi şirketi. Nema kombi, kazan ve hidrofor imalatçılarına statik genleşme tankları üretiyor. Nema da Winkelmann grubunun Avustralya’dan, Güney Kore’ye kadar Nema markası ile ihracat yapan üç markasından bir tanesi.

YENİ NEMA’DAN VE YAPILANMADAN BAHSEDER MİSİNİZ?

Yeni yapılanma kapsamında üç marka da Winkelmann Building & Industry çatısı altında olacak. Bunlardan biri Reflex, diğeri OEM için ürettiğimiz ürünler için kullanacağımız Winkelmann, bir diğeri de Nema markası. Bu yeni yapılanma bizim için bir fırsat. Düzce’de son teknoloji, robotik sistemlerle üretim yapan ve 80 çalışanı ile yaklaşık 600.000 adet genleşme tankı üreten Nema için gelecek 5 yıl içinde 3 milyon adet tanka ulaşma şansı demek. Geçmişte de Nema olarak tüm dünyaya ürün satıyordunuz, şimdi ne değişti diyorsunuz değil mi? Şimdi yeni bir Nema yaratmak için yola çıktık, yeni bir marka konumlaması ve yeni bir kurumsal kimlik, logo çalışması yaptık ve Şubat 2018 Sodex Fuarı ile birlikte bu yeni Nema kimliğini, kurumsal görüntüsünü, yeni anlayışımızı ve yeni bakış açımızı, yeni vizyonumuzu dünyanın her yerinde katıldığımız fuarlarda müşterilerimizle buluşturacağız. Bu değişim sadece kurumsal kimlik ve logodan oluşmuyor, müşteriyi odağımıza alarak Nema’yı dünyaya tamamıyla açmak için yeniden kodluyoruz ve dizayn ediyoruz. Müşterilerimiz kalitemizi zaten iyi biliyor, bu yüksek kaliteye ilaveten, yeni Nema’da; ‘’canlı, dinamik, hızlı, müşteri odaklı, ileti- şimi çok kolay, güler yüzlü, rekabetçi’’ bir dünya markasını bulacaklar. Bu yeni yapılanma ile 2022 hedefimiz, ihracatımızı hızla artırarak Avrupa’nın en büyük genleşme tankı imalatçısı konumuna gelmek, Türkiye pazarında ise liderliğimizi pekiştirerek devam etmek.

WİNKELMANN’IN ÜRÜN GRUPLARINDAN BAHSEDEREK; ÜRETİM TESİSLERİ VE ÜRETİM KAPASİTESİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ? AYRICA MÜŞTERİ PROFİLİNİ DE TANIMLAR MISINIZ?

Winkelmann’ın Almanya, Polonya, Çin ve Türkiye olmak üzere dört lokasyonda fabrikası var. Polonya fabrikası oldukça büyük. Grubun toplamda dört binin üzerinde çalışanı var ve bu çalışanların iki binden fazlası Polonya’da. Türkiye’de ise toplamda 600 bin adete yakın bir imalatımız var. Değişik markalara istedikleri gibi özel imalat yapıyoruz. Bu yüzden Çin’den Avustralya’ya kadar değişik yerlere ihracatımız var. Türkiye’de Viessmann, Bosch, Daikin, Emas ana müşterilerimiz. Diğer taraftan da lider pompa imalatçıları OEM’lerimiz arasında. Bir de bayilerimiz aracılığı ile Türkiye’nin her yerine tank satıyoruz. Üretimimizin %25’ini ihraç ediyoruz, %75’ini ise iç pazarda satıyoruz, ancak bu oranlar önümüzdeki yıldan itibaren çok değişecek ve yeni global Nema markası- nın vereceği ivme ile ihracatımız çok fazla büyüyecek. SÖYLEŞİ Çok sayıda ülkeye ihracat yapıyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içinde buradaki tesisimiz yetmeyecek. Çünkü sadece Ortadoğu bile çok büyük bir pazar.

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM YATIRIM PLANI VE TÜRKİYE HEDEFLERİNİZİ ANLATIR MISINIZ?

Winkelmann Grubu, Nema Türkiye’ye büyük değer veriyor ve her yıl verimlilik ve kapasite artışı amaçlı yatırımlar yapıyor. 2018 yılında yine yaklaşık 1,6 milyon Euro yatırım planlıyoruz, bu yatırımın bir kısmı kapasite artışı ve yeni ürün, bir kısmı ise verimlilik artırıcı otomasyon yatırımları. Özellikle global olarak Nema markasının tüm dünyadaki fuarlarda Winkelmann çatısı altında yer alacak olması Nema’nın önünü açacak bu nedenle, 2018 yılında ihracatımızın 2017 yılına göre %30 büyü- yeceğini öngörüyoruz. Bu artış da yeni yatırımlar için bizi heveslendiriyor.

ÜRETTİĞİNİZ TANKLARIN KALİTESİ VE SERTİFİKALANDIRMASI HAKKINDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ? BU TANKLARIN CE SERTİFİKALANDIRMASI KONUSUNDA GÖRÜŞLERİNİZ NELER VE BU SERTİFİKANIN TANK GÜVENLİĞİ KONUSUNDA ÖNEMİ NEDİR?

 Bildiğiniz gibi genleşme tankları 25 bar basınçlara kadar üretiliyor ve basınçlı kaplar sınıfında yer alıyor ve insan hayatını tehdit eden tehlikeler de içeriyor. Bu tehlikeleri ortadan kaldırmak için CE sertifikalandırması ile ilgili yönetmelik 2016 yılında değişti. Tüm basınçlı ekipman üreticilerinin 2014/68 yönetmeliğine göre üretim yapması ve bu yönetmeliğe göre CE sertifikası alması zorunlu hale geldi. Ancak bu yönetmeliğe göre CE sertifikası alan firma sayısı şimdilik sadece iki. Ama pazardaki tank üreticilerine baktığınızda hepsinin ürünlerinde CE işareti var. Bu ürünlerin kişiler ve firmalar tarafından kullanılması büyük tehlikeleri ve riskleri de beraberinde getiriyor. Benim tesisat sektöründeki firmalara tavsiyem; genleşme tankı satın alırken CE belgesini istemeleri ve CE belgesi üzerinde 2014/68 ibaresinin yer aldığını görmeleri yönündedir. Isıtma kazanının düzgün çalışabilmesi, binanın konforlu bir şekilde ısınabilmesi de yine tankların kalitesine bağlı. Eğer tankın basıncı hızla düşüyor ise önce kazana zarar geliyor, sonra da binadaki konforu bozuyor. Aynı şekilde hidrofor uygulamalarında da öyle. Hidroforun kalitesi tankın kalitesi ile doğru orantılı. Hidroforun şalt sayısı genleşme tankının sızdırmazlık kalitesi ile alakalı, eğer basınç hızla düşüyorsa, hidroforunuz genleşme tanksız çalışıyor olabilir ki, hem hidroforun ömrü kısalacaktır, hem de binalardaki konfor düşecek, yüksek ses ve basınç dalgalanmaları yaşanacaktır. Türkiye pazarında en yüksek kaliteli basınçlı tank üreticisi olarak biliniyoruz. Türkiye pazarına baktığımızda şunu gördük; kaliteli üretmek yetmiyor, pazarda regülasyonlara uyumlu üretim yapacak firma sayısı yok denecek kadar az. Böyle bir haksız rekabet bulunuyor. Bunu bilmeden alan müşterinin risklerden haberi olmuyor. Bizim gibi kaliteli üretim yapan bir üretici için CE belgesini almak yaklaşık 1,5 yıl sürdü. Şu anda Türkiye’de 10 tane tank imalatçısı var ise sadece 2 tanesinin CE sertifikasına sahip olması üzücü bir durum. Ancak tank üzerinde CE etiketi basmanın maliyeti çok düşük! Bunun için tüketiciler ve firmalar çok dikkatli olmalı ve CE belgelerini mutlaka istemeliler.

 BU KONUDA FARKINDALIK İÇİN ÇALIŞMALARINIZ VAR MI?

Genleşme tankı tehlikeli bir ekipman ve bununla ilgili Ocak ayı itibariyle farkındalık kampanyası başlatacağız. Bu sertifikasız tankların ne zaman nerede zarar vereceği bilinemez. Bu tür olaylar geçmiş yıllarda Türkiye’de yaşandı. Bu yüzden bu farkındalık kampanyasını ben bir nevi sosyal sorumluluk projesi olarak da görüyorum. Türkiye’deki denetim mekanizmalarının çok işlemediğini görüyoruz. Belki denetim mekanizmalarının harekete geçmesini sağlayabiliriz. Çünkü yönetmelik, basınçlı kaplarda kullanılacak çeliğin özelliğinden, test noktasına kadar bir çok noktaya atıfta bulunup, uyulmasını zorunlu kılıyor. Örneğin bizim kullandığımız çelik 110 TL ise yönetmeliğe uymayan çelik 90 TL. Ne kadar farkındalık uyandırırsak diğer üreticileri de CE sertifikası almaya teşvik etmiş olacağız. Tank öyle bir ekipman ki kazan dairesine koyduktan sonra kimse bakmadığından tehlikeli durumlar önceden görülemeyebiliyor. Bu farkındalığı yaratıp hem ülkeye faydalı olmak hem de insan sağlığına zarar gelmesini engellemek istiyoruz.

 

Kalite Güvence Yöneticisi Sezer Paslı:

“BASINÇLI KAPLAR ÜZERİNDEKİ CE MARKALAMASINA DİKKAT”

Genleşme tankları basınçlı kaplar yönetmeliğine tabi bir mamul. Bu sebeple her bir üreticinin Türkiye’de ve Avrupa’da CE standartlarını sağlaması gerekiyor. Türkiye Sanayi Bakanlığı tüm üreticilere, basınçlı kaplar yönetmeliğine uymayı ve ürünlerine CE markalaması yapmayı zorunlu tutuyor. 2016 Temmuz ayı itibariyle CE eski direktifi olan 97/23/EC değişerek; 2014/68/EU oldu. Biz de Nema Winkelmann olarak sertifikasyonlarımızı bu yeni direktife göre tamamladık. Onaylı kuruluşlardan belgelerimizi aldık. Piyasaya sürdüğümüz tüm ürünler basınçlı ekipmanlar yönetmeliğine uygun olarak CE markası taşımaktadır. Şu an piyasada henüz bu süreci tamamlamamış olan üreticiler var. Bu sakıncalı bir durum çünkü yeni direktife göre bakanlıkça atanmış onaylı kuruluşlar gelip yeni direktife göre denetleme yapıyor ve buna göre uygunluk belgesi veriyor. Eski direktif geçerliliğini yitirdi. Bu yüzden eski direktife göre alınan sertifikalar geçerli değil. Türkiye’den Avrupa’ya eski sertifikalara sahip ürün satışı yapamazsınız. Türkiye’de sanayi bakanlığı 2014/68/ EU geçişini henüz tamamlamadı ancak, eski yönetmeliğe göre onaylı olan sertifika firmalarının, Avrupa’daki onaylı kuruluşlardan yeni yönetmeliği geçiş ile ilgili süreci tamamlaması konusunda bilgilendirdi. Üreticiler de bu belgelendirmeyi yurtdışı üzerinden tamamladılar. Biz bugün TÜV NORD ile çalışıyoruz. Tüv Nord Türkiye bu belgelendirme işlemlerini tamamlamak için hem Italya hem Almanya üzerinden çalışmalarını tamamladı. Biz de tüm ürünlerimizi kendileri sayesinde İtalya üzerinden yeni yönetmeliğe göre sertifikalandırdık ve şu an ürünlerimiz İtalya Tüv Nord’un onaylı kuruluş numarası olan 2580’i taşıyor. Şunu özellikle vurgulamak istiyorum; ürünlerin üzerinde mutlaka CE markalaması ile beraber bu bahsettiğim onaylı kuruluşun numarası olması da gerekiyor. Aksi halde eski yönetmeliğe göre onaylı olan bir kuruluşun numarası, yeni yönetmeliğe göre onaysız olabilir ki bu durumda tank üzerindeki CE geçersiz olacaktır. Bu sebeple kullanıcılara tekrar, aldıkları ürünün CE markalama ve numarasının yeni yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş kuruluş tarafından verilip verilmediğine dikkat etmelerini öneriyorum. Aksi halde yönetmeliğe uygun olmayan bir ürün satın almış olacaklar


 


İlginizi çekebilir...

Danfoss İş Geliştirme ve İran, Azerbaycan Satış Müdürü Murat Erdoğan: 'Enerjide Alternatif Çözüm: Bölgesel Isıtma'

Bölgesel ısıtma sistemleri üzerine sohbet gerçekleştirdiğimiz Danfoss İş Geliştirme ve İran, Azerbaycan Satış Müdürü Murat Erdoğan ülkemizin bu konuda...
4 Ekim 2018 Perşembe / 09:30

Erdoğan Teknik Genel Müdürü Niyazi Erdoğan: "Müşteri Odaklı İş Yapış Tarzımızla Mas Daf ile Uyum İçindeyiz"

Mas Daf iş ortaklarından Erdoğan Teknik; keşif, teklif, satış hizmetleri sunan ve hidrofor, pompa gruplarının yanında uzmanlığına; kazan, kalorimetre,...
10 Eylül 2018 Pazartesi / 13:26

EMAS Makina Pazarlama Müdürü Atakan Unan: 'Ar-Ge'ye Ayırdığımız Payı %10 Mertebelerine Yükseltmeyi Hedefliyoruz'

Emas Makina Sanayi A.Ş., 30 yılı aşkın süredir E.C.A. markası ile ısıtma sistemleri sektörünün en güçlü markalarından biri olarak faaliyetlerini sürdü...
3 Temmuz 2018 Salı / 13:46