E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

Kömür Ağırlıklı Olarak Ülkemizdeki Tüm Madenleri Kapsayacak Bir Mekanik Tesisat Yönetmeliği Hazırlanıyor

Kömür Ağırlıklı Olarak Ülkemizdeki Tüm Madenleri Kapsayacak Bir Mekanik Tesisat Yönetmeliği Hazırlanıyor

25 Ağustos 2014 Pazartesi | GÜNCEL
566 kez okundu

Bilindiği üzere, 3 Mayıs 2014'te, Türkiye'nin Manisa ilinin Soma ilçesinde Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen kömür madeninde çıkan yangın nedeniyle 301 madencinin hayatını kaybetmesi, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en çok can kaybı ile sonuçlanan  ve madencilik kazası olarak kayıtlara geçti. Soma madeninde yaşanan, dünyanın en büyük maden facialarından biri olan bu kaza sonrasında, başka bir kazanın olmaması için tesisat sektörünün duayenlerinden Rüknettin Küçükçalı tarafından, tesisat sektörünün neler yapması gerektiğine yönelik bir komisyon kurulması konusunda çalışma başlatıldı.

 

Öncelikle tesisat sektöründe faaliyette olan üniversite öğretim üyeleri, tesisat projesi tasarımı yapan proje bürosu yetkilileri, konuyla ilgili ürün üreten, ithalat yapan, monte eden çeşitli şirketlerin yetkililerini doğrudan ilgilendiren bu konunun çok çeşitli taraflarını bir araya gelerek ivedi bir yönetmelik hazırlamaları amacıyla 06 Ağustos, 2014 tarihinde İstanbul’da bir toplantı gerçekleştirildi.

 

Bu ilk komisyon toplantısına;

*İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ahmet Arısoy,

*Projecilerden; Dr. Mustafa Bilge, Abdullah Bilgin, Kani Korkmaz, Cevat Tanrıverdi, Sarven Çilingiroğlu, İsmail Can, TTMD İstanbul Temsilciliği’nden Levent Acar,

*Mekanik tesisat müteahhitlerinden; MTMD Yön. Kur. Bşk. Murşit Çelikkol,

*Ürün satıcılarından; Celalettin Çelik,

*Tesisat sektörü yayıncılarından da Teknik Sektör Yayıncılığı’nı temsilen Muhittin Tekman katıldı.

 

Ülkemizin girişimci insanları da dahil olmak üzere tüm sektör çalışanlarımızın yararına yönelik olarak çalışmaya başlamış olan bu komisyon ile; öncelikle insanlarımızın ölmemesi, yaralanmaması, sakat kalmaması için madenlerdeki çalışma ortamlarının olumsuzluklarından kurtarılması, olması gereken doğru koşulların hazırlanması, kontrol edilmesi, denetlenmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amaçlanıyor.

 

Bu komisyon toplantısında;

1. Çeşitli madenlerde yaşanmış olan kazalarda belirtilen özellikle havalandırma konusunun çok etkili ve kaza oluşumuna yönelik olarak belirleyici olduğunun tüm yetkililer tarafından defalarca söylenmesine karşın yapılan durum belirleme ve neden saptama araştırmalarında, ülkemiz maden sektörünün bu konuda çok yetersiz bilgi birikimine sahip olduğu, hiçbir yönetmeliğin olmadığına vurgu yapıldı.

 

2. Madencilik konusunda gelişmiş teknolojik uygulamaları olan; Avustralya, Güney Afrika, İngiltere, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa gibi madencilik sektörünün gelişmiş olduğu bazı ülkelerdeki yürürlükte olan standartlar, yönetmelikler, normlar temin edilip, Türkçe’ye çevrilecek, komisyon tarafından incelenerek bu metinler üzerinden ülkemizin madenlerine yönelik olarak uygulanabilir çalışmalar yapılması hedeflendi.

 

3. Bu komisyonun üyesi olan fakat ilk komisyonun toplandığı tarihte Güney Afrika’da gerçekleştirilen, madenlerdeki yangınlarla ilgili bir konferansta olduğu için katılamayan Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç’ın önderliğinde geçtiğimiz yıllarda uzun uğraşlar sonucunda hazırlanarak yayınlanmış olan Türkiye Yangın Yönetmeliği örnek alınarak, buna benzer bir çalışma yapılabilmesinin yararı belirtildi.

 

4. Konuyla ilgili olarak; TMMOB Makina Mühendisleri Odası ve TMMOB Maden Mühendisleri Odası’nın çalışmaları olduğu, ayrıca gelecek ay içinde Zonguldak’ta konuyla ilgili bir çalıştayın da düzenlenmiş olduğu ifade edildi.

 

5. Toplantıya katılanların genel görüşü bu konunun sektörel bir dernek, vakıf vb. bir STK’nın işin içinde olduğu ve yönlendirmesiyle yapılmasının daha kolay sonuç alınmasını sağlayabileceği şeklinde somutlaştı. Bu görüş sonrasında da ISKAV’ın bu konuda zaten bir yönetim kurulu kararının olduğu da belirtildi. Ayrıca TTMD ve MTMD’nin de destekleriyle bu komisyonun en kısa zaman içinde çalışmaya başlamasına karar verildi.

 

6. 08-11 Nisan 2015 tarihleri arasında İzmir’de yapılacak olan 12. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi ve TESKON+SODEX Fuarı’nda konunun “Kömür Ağırlıklı Olarak Ülkemizdeki Tüm Madenleri Kapsayacak Mekanik Tesisat” başlıklı bir oturum düzenlenmesi, konunun ayrıntılarıyla tartışılması için en az 4 veya 5 bildiri hazırlanmasının sağlanması uygun bulundu. Prof. Dr. Macit Toksoy’un konunun İzmir ayağını yürüteceği ifade edildi.

 

7. Konunun önemi ve güncelliği dolayısıyla yapılacak çalışmalara ön hazırlık olması düşüncesiyle bu hususta örnek bir proje hazırlanması, şartnamelerin şekli hakkında bilgilerin derlenmesi, yabancı yönetmelik, standart, normlar gibi kaynakların çevirilerinin yaptırılması ve birleştirilmesi, ilgili resmi kurum ve kuruluşlara, sektör şirketlerine ve STK’lara danışılarak sonuçlandırılması için görüş birliğine varıldı.

 

8. Komisyonun Eylül ayı içinde ikinci toplantısının yapılmasına karar verildi.


 


İlginizi çekebilir...

Teskon 2019 İzmir'de Sektörü Buluşturuyor

14. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi, TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şubesi yürütücülüğünde MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'...
5 Nisan 2019 Cuma

Türkiye'nin Partner Olduğu MCE 2020'nin Çalışmaları Başladı

Milano'da 17-20 Mart 2020 tarihinde düzenlenecek olan ve yepyeni yenilikleriyle zenginleşen iklimlendirme sektörünün en önemli fuarlarından MCE - ...
14 Kasım 2018 Çarşamba

Chillventa 2018 Katılımcıları Fuardan Memnun Ayrıldılar

İklimlendirme sektörünün önemli fuar organizasyonlarından biri olan Uluslararası Soğutma, Klima, Havalandırma ve Isı Pompaları Fuarı Chillventa, Alman...
7 Kasım 2018 Çarşamba

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.