E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ECOSTAR
SUMAK POMPA
NIBE TÜRKİYE
KARYER ISI DEĞİŞTİRİCİLERİ
KONUK ISI
ALDAĞ
MİRA ISI
ETNA

Kaloriferiniz Sudan Sebeplerle Çürümesin, Verimliliği Azalmasın

Kaloriferiniz Sudan Sebeplerle Çürümesin, Verimliliği Azalmasın

10 Ekim 2016 Pazartesi / 17:00 | TEKNİK TANITIM
2 kez okundu

Sudaki oksijen ve kireç, kalorifer sisteminizin verimini ve ömrünü azaltan en önemli etkenlerdir. Kalorifer sisteminde bulunan suyun içinde, oksijen de bulunmaktadır. Oksijen, özellikle metal yüzeylerde korozyona yol açar. Kaloriferiniz ısındıkça korozyon reaksiyonu hızlanır. Bu da sistemin hızla paslanmasına, ömrünün kısalmasına ve enerji kaybına neden olur. Kombinizin veya kazanınızın eşanjör yüzeyinde oluşan 1mm pas tabakası, ısıtma sisteminizin verimliliğini %7.5 düşürebilir.

Eğer musluğunuzdan akan su kireçli ise, doğal olarak sistemin de kireçlenmesine sebep olur. Bunun sonucunda sistem, verimliliğini kaybeder.  Bu da doğal gaz faturanızın yükselmesine ve kombi sistemlerinin zarar görmesine neden olur.

Kalorifer petekleriniz alüminyum ise, özelikle kireçli su bölgelerinde çok hızlı korozyona uğrar ve ekonomik ömrünü tüketmeden çok önce delinebilir.

Aşınmayı önleme ve verimlilik için dünyanın çözümü: İnhibitör kullanmak

Bu olumsuzlukları önlemenin en ekonomik ve güvenli yolu, inhibitör kullanımıdır. Dünyanın gelişmiş ülkelerinin vazgeçilmezi olan inhibitör; merkezi ısıtma sisteminizdeki suya eklenen çok düşük maliyetli bir katkı maddesidir. Yapısal özelliğiyle suyun sisteme verdiği zararlı etkilerini ortadan kaldırarak korozyonu ve kireçlenmeyi engeller, sisteminizin ömrünü uzatır, verimliliğinin düşmesini önler. Kısaca; inhibitör kullanımıyla çok düşük bir maliyetle ısıtma sisteminizi korumak mümkündür.

İnhibitör sadece apartman daireleri için değil; villalar, plazalar, merkezi ısıtmalı binalar, hastaneler, AVM’ler ve büyük ölçekli üretim tesisleri gibi her büyüklükte kombi ve kazanlı ısıtma sistemleri için idealdir.

Hangi inhibitör?

İnhibitörünüzü seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu; kalorifer sistemini oluşturan demir, bakır, alüminyum, pirinç, paslanmaz çelik gibi metaller yanında; plastik, kauçuk, yapıştırıcı ve conta gibi metal olmayan diğer bütün parçalarla da uyumlu olmasıdır.

İnhibitörünüzün bu özellikleri taşıdığından emin olabilmeniz için tek bilmeniz gereken, merkezi İngiltere’de bulunan bağımsız kuruluş BuiltCert* onayına sahip olup olmadığıdır. Ambalajı üzerinde BuildCert logosu bulunan bir inhibitörün, sisteminizi sorunsuz bir şekilde koruyacağından emin olabilirsiniz!

Aşınmayı ve üşümeyi önlemek için XELEX XP0

XELEX XP0; sahip olduğu özel formülüyle İngiltere’de genel standart olarak kabul edilen BuiltCert değerlerinin bile çok üstünde yüksek performans gösteren bir üründür.

·         Isıtma sisteminde korozyon ve kireç oluşumunu engeller

·         Kazan sesini ve kabarcık oluşumunu azaltır

·         Sitemin ekonomik ömrünü uzatır

·         Sert veya yumuşak suda kullanılabilir

·         Alüminyum yüzeylerle uyumludur

Isınma faturalarınızda %15’e varan tasarruf için: XELEX XP2

XELEX ürün ailesinin diğer bir üyesi olan XELEX XP2, yapısında yer alan BuildCert onaylı inhibitör ile bir yandan sisteminizi korozyona ve kireçlenmeye karşı korurken, formülündeki özel katkı maddesi ile suyun yüzey gerilimini azaltarak eşanjör ve radyatör yüzeyleri ile termal temasın artmasını sağlar. Sonuç olarak XELEX XP2 hem sisteminizi korur hem de ısınma giderlerinizde %15’e kadar tasarruf sağlar. XELEX XP0’ın bütün özelliklerine ek olarak:

·         Termal teması artırarak peteklerde daha çabuk ve uzun süreli ısınma sağlar

·         Isınma giderlerinde %15’e varan tasarruf sağlar

·         Karbon ayak izini azaltır

Sistem temizliği: XELEX XP3 ve XP4

Yeni binalarda, inşaat ortamından sisteme sızan toz ve parçacıların temizlenmesi için veya uzunca bir süredir kullanılmakta olan ve korozyona ve kireçlenmeye maruz kalmış sistemlerdeki pas ve kireci sökmek için bir ısınma sisteminin devreye alınmadan önce basınçlı suyla yıkanması (flushing) çok önemlidir.

Bu işlem sırasında tesisatın ve tesisatta bulunan metal, plastik ve kauçuk parçalarının zarar görmemesi için nötr bazlı, asidik veya alkalik olmayan sistem temizleyicileri kullanmanız, sorunsuz ve yüksek verimini kaybetmeyen ideal bir ısınma sağlayacaktır. 

* BuildCert İnhibitör Onay Programı, kireç oluşumunu engellemek, metalik korozyonu azaltmak ve tipik merkezi ısıtma sistemleri içinde bulunan metalik olmayan bileşenler ile uyumluluğu sağlamak için sıcak su merkezi ısıtma sistemlerinde kullanılan inhibitörlerin yeteneğini ve performansını değerlendirir.


 


İlginizi çekebilir...

Soğutma Sistemlerinde Kompresör Arızaları

'Soğutma sistemlerinde' meydana gelen bir kompresör arızasında kompresör değiştirilmeden veya tamir etmeden önce arızanın ne sebeple meydana g...
5 Haziran 2018 Salı / 13:37

Modüler Su Depoları Sektöründe Yeni Bir Bakış Açısı

Kayra modüler su depoları ve ısı sistemleri sektörde deneyimli uzman yönetim kadrosu ile 2017 yılında ticari yaşamına başlamıştır....
8 Şubat 2018 Perşembe / 10:21

©2018 Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | 17.12.2018 / 15:04:04