E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ENEKO
OCC MÜHENDİSLİK
NIBE TÜRKİYE
SAY PLASTİK
DKM İNŞAAT
ALDAĞ
AKNUR ENDÜSTRİ MALZEMELERİ

İSKİD 25. YIL HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

İSKİD 25. YIL HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

8 Mart 2017 Çarşamba / 09:31 | GÜNCEL168 kez okundu

25’inci yılını kutlayan (İSKİD) İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği, 25’inci yıl hedeflerini açıkladı. İSKİD 13’üncü Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yönet, yeni dönemde gelişen teknolojiyi takip ederek sektörün kalite anlayışına yönelik faaliyetlerinde önemli çalışmaları yürüteceğini belirtti.


İSKİD, 13’üncü Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yönet’in ev sahipliğinde düzenlenen basın buluşmasında, 2016 yılı sektör değerlendirmesi yapılırken 2017 yılı öngörüleri paylaşıldı. 1 Mart 2017 Çarşamba günü yapılan toplantıda, iklimlendirme ve soğutma sektörünün dünü, bugünü ve geleceği konuşuldu. 100’ün üzerinde üye firması ile sektörün yüzde 90’a varan temsil gücüne sahip olduklarını belirten Yönet, “Sektörümüz mühendislik alt yapısı olan, iyi organize olmuş teknolojik bir sektör. Ürünlerimiz de insanların günlük yaşantılarının her anında önemli yer tutuyor. İnsanların hayatında bu kadar önemli bir yer tutan bir sektörde, İSKİD olarak 25’inci yılımızı kutlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.


“AVRUPA’NIN EN BÜYÜK İKİNCİ KLİMA PAZARIYIZ”

Klima pazarıyla ilgili bilgi veren Yönet şöyle konuştu; “Bugün Türkiye klima pazarı, Avrupa’nın en büyük ikinci klima pazarı olup yıllık satış adetleri 900 – 950 bin civarında. Geçmiş yıllarda sektöre baktığımızda her yıl artan ihracat payı ile hızlı bir ilerleme kaydederken, 2016 yılının ikinci altı ayında yaşanan belirsizlik ve atmosferik koşulların da olumsuz etkisiyle önceki yıla göre bir miktar küçülme yaşandı. 2016 yılında yaşanan dinamikler çerçevesinde yüzde 6 ile 10 arasında bir talebin belirsizlik nedeniyle 2017 yılına kaydığı tahmin ediliyor.”


Sektörle ilgili 2017 öngörülerini de paylaşan Yönet, “Sektör gelişime açık avantajlara sahip. Dünyada ısıtma, soğutma ve havalandırma cihazlarına olan talebin artması, sektörün kalifiye iş gücü, teknolojisi, genç nüfusu ve girişimcilerin kendine duyduğu güven ile Türk iklimlendirme sektörü, rekabette avantajlı konumda bulunuyor. Bu sayede sektörümüz, gün geçtikçe yüksek kaliteli ve tercih edilen markalar yaratıyor. Öte yandan; ülkemiz jeostratejik konumu ile pek çok ünlü markanın tercih ettiği üretim üssü olma özelliğini taşıyor. Bu özellikleri ile sektörümüz istikrarlı olarak büyümeye devam edecektir. Bunun dışında yapılan kampanyalar ve senenin başında yapılan ÖTV indirimi kısa vadede satışlara canlılık getirdi. Yaz sezonunun da yaklaşması nedeniyle tüketicilere iyi bir fırsat sundu. Uzun süredir devam eden ötelenmiş ihtiyaçların bu vesileyle alım fırsatına dönüşeceğine inanıyoruz” diye belirtti.


Yönet sözlerine şöyle devam etti; “İnşaat pazarının ülkemizde çok dinamik olması, yeni inşa edilen evlerin artık ankastre olarak klima cihazları ile donatılması pazarı olumlu yönde etkiliyor. Konfor algısının da artması klima kullanım oranını artırıyor. Bunlara ek olarak klima cihazlarındaki enerji verimliliğinin artması da daha yüksek verimli klima cihazı kullanımını teşvik ediyor. Burada İSKİD olarak bizim de ciddi emeğimiz bulunuyor. Son on yıldan beri enerji verimliliği üzerine çeşitli toplantılar yaptık, basın bültenleri ve kitaplar hazırladık. Klimalarda enerji verimliliğinin de artması klima cihazlarının kullanım oranını olumlu yönde etkiliyor.”


“YENİ DÖNEMDE GELİŞEN TEKNOLOJİYİ TAKİP EDEREK SEKTÖRÜN KALİTE ANLAYIŞINA YÖNELİK FAALİYETLERDE BULUNACAĞIZ”
İSKİD 13’üncü Dönem Yönetim Kurulu olarak önemli çalışmalara imza atacaklarını açıklayan Yönet şöyle konuştu; “Yeni dönemde yoğun bir gündem bizi bekliyor. 2015 yılında başlayan Sağlık Yapılarında İklimlendirme Kılavuzu yazım çalışmaları 2017 yılında tamamlanarak kullanılmaya başlanacak. İlgili sektör bileşenlerinin desteğiyle yürütülen bu çalışma ile hastaneler gibi sağlık yapılarında iklimlendirmenin kuralları bir kitap haline getiriliyor ve uygulamalarda kullanılması için bilinçlendirme çalışmaları yapılacak. İlgili sektör bileşenlerinin birlikte oluşturduğu BIM, Bina Bilgi Modellemesi Çalışma Grubu ile bina yatırımlarının tasarım, ihale, uygulama, devreye alma, işletme ve bakım süreçlerinin ortak bir platform üzerinde veri akışı sağlanacak. Sektör bu çalışma ile uluslararası alanda rekabet gücünü artıracak.


Sağlığımız ve yaşam enerjimizi korumanın temel faktörlerinden birisi de iç ortam hava kalitesi. Isıtma ve soğutma dışında temiz havanın enerji geri kazanımı ile iç ortama sürekli ve kontrollü olarak sağlanması gerekli. Konutlarda iç ortam hava kalitesi bilincinin artırılması yönünde etkinliklerimiz yeni dönemde de artarak devam edecek.
Sanayi 4.0 kavramı, Türkiye ve yakın coğrafyasında değişen demografik yapının sektörün geleceğine etkileri gibi gelecek planlaması gerektiren konularda bilgilendirme toplantıları düzenleyerek sektörün daha sağlam adımlarla ilerlemesi sağlanacak.”


“SEKTÖRÜ GELİŞTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
İSKİD üyelerinin aktif katılımlarıyla oluşan komisyon çalışmalarının 2017 yılında da artarak süreceğinin altını çizen Yönet, “İstatistiklerin hazırlanması, üniversite-sanayi iş birliği, uluslararası rekabetçilik, sağlık yapılarında iklimlendirme, merkezi iklimlendirme sistemleri, split ve değişken debili klimalar ve uluslararası ilişkiler gibi birçok farklı alandaki komisyonlarımız ile 2017 yılında da sektörü geliştirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.


İlginizi çekebilir...

MCE 2018 Katılımcıları, Fuarı Verimli Geçirdiler

....
4 Nisan 2018 Çarşamba / 13:19

Topluluğumuzu Büyütürken

Bu yıl hem benim hem sizin hem de ASHRAE için heyecan verici bir yıl olacak. Bu aynı zamanda birçok zorlukla dolu, meşgul bir yıl da olacak. Yine de...
9 Kasım 2017 Perşembe / 13:34

TTMD 2017 ÇALIŞTAYI YAPILDI

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği'nin geleneksel Çalıştayı, 'Geçmişten Geleceğe ikinci 25. Yılında TTMD' temasıyla 27-29 Ekim tarihleri ar...
9 Kasım 2017 Perşembe / 13:15