E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

ISK-SODEX, HVAC-R Sektörü İçin Uluslararası Bir Buluşma Sağladı

ISK-SODEX, HVAC-R Sektörü İçin Uluslararası Bir Buluşma Sağladı

18 Mayıs 2016 Çarşamba | GÜNCEL
572 kez okundu

4-7 Mayıs 2016 tarihleri arasında CNR EXPO Fuar Merkezi'nde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın katılımıyla gerçekleşen ticaret fuarı, 50.558 net metrekare alan üzerinde 46 ülkeden 1293 firmayı ağırladı.  Bakan Işık, fuarın açılış kurdelesini Deutsche Messe AG Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Andreas Gruchow, Hannover Messe Sodeks Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Alexander Kühnel, İSKİD Başkanı Cem Savcı, ISKAV Yönetim Kurulu Başkanı Vural Eroğlu, DOSİDER Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Poyraz ve seçkin davetlilerle birlikte kesti. Fuarda Bahreyn, Estonya ve Suudi Arabistan da bu yıl ilk kez katılımcı ülkeler arasında yerini aldı.

 

Fuarın açılış konuşmasında söz alan Deutsche Messe AG Yönetim Kurulu Üyesi (Hannover)Dr. Andreas Gruchow,  "Avrasya'nın en büyük HVAC-R fuarını organize etmekten mutluluk duyuyoruz. ISK-SODEX, ziyaretçilerin sektörün önde gelen tüm firmalarını aynı çatı altında bulabildileri önemli bir marka. Sektörün yalnızca ulusal değil aynı zamanda uluslararası aktörleri de yeni ürün tanıtımları için ISK-SODEX'i tercih ediyor," diye konuştu.

 

Gruchow’un ardından söz alan DOSİDER Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ise şunları söyledi: “İklimlendirme sektörü 4 milyar dolarlık bir büyüklüğe erişti. Ülkemiz ise bu anlamda bir üretim merkezi haline geldi. Sektörde yapılan ürünlerin yüzde 80‘i Türkiye’de üretiliyor. İklimlendirmede İhracatçılar Birliği’ni tanımaya başladık. Sektörümüz ise geçen süreçte büyümesini sürdürdü. Doğalgaza baktığımızda artık Türkiyenin her yerinde kullanıldığını görüyoruz. Biz sektör olarak ülkemizle birlikte büyüdük ancak ortak iç taahhütnamemizi tamamlamak sorun oldu. Bunu aşmak için ise en kısa zamanda bir şartname imzalayacağız. Öte yandan enerji verimliliği konusunda da gelişme kaydediyoruz. Daha verimli cihazların üretimine başlandı. Bu konuda Bilim Sanayi ve Teknoloji‘nin başındaki Sayın Bakanımızla Ar-Ge merkezleri kurmak için çalışıyor ve cihazların yerli üreticiler tarafından üretilmesine çalışıyoruz. Bu anlamda ise İSKAV, İSKİD ve DOSİDER de katkı sağlıyor.”

İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Poyraz da sektörün Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) konusunda Bakanlar Kurulu’nun desteğini istediklerini ifade ederek, dahilde işleme rejiminin yerli mallar için de geçerli olmasını talep etti. Poyraz konuşmasını şöyle sürdürdü:Ürün tasarımından proje hazırlanmasına, bakım ve onarımına kadar çok farklı alanlarda iş olanağı bulunan bir sektörümüz var. Şu anda Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Kahramanmaraş Üniversitesi’nde iklimlendirme alanında yaklaşık 70 öğrencimiz eğitim görüyor. Sektörümüzün bir diğer önemi ise yabancı yatırımcıların bu sektörle ilgili olarak ülkemize gelmesi ve ürünlerini Türkiye‘de üretmesi… Şu an ülkemizde 6 büyük firmada Ar-Ge istasyonları kurduk. Sektörümüzün Ar-Ge‘ye ihtiyacı var ve bizim artık uluslararası piyasaya güçlü bir şekilde hitap etmemiz gerekiyor. Yine sektörümüzün en büyük sorunu ise ÖTV konusu… Devletin de ithalatı desteklemek yerine, yerli üretimi daha çok teşvik etmesi gerekiyor. Biz yerli ürün almak istiyoruz ve ‘hammadde korumasına’ karşı olduğumuzun bilinmesini istiyoruz”.

ISKAV  (Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı Vural Eroğlu, fuara ilişkin değerlendirmesini,  "Türkiye iklimlendirme sektörü bu fuarda da büyüme hızının, Türkiye büyüme hızından daha yüksek olduğunu aldığı bol ziyaretçi ile göstermiş oldu. ISK-SODEX fuarının başarısı bir kez daha kanıtlandı," sözleriyle ifade etti.

 

Fuarı dört gün boyunca 83.764 profesyonel ziyaret etti. Almanya, Azerbaycan, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Kamerun, Etiyopya, Gürcistan, Yunanistan, İran, İtalya, İsrail, Ürdün, İspanya, Kırgızistan, Kosova, Pakistan, Romanya, Tunus, Türkmenistan ve Ukrayna'dan pek çok satın almacı, editör ve dernek temsilcisi Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen Uluslararası Ticaret Heyeti programı kapsamında, fuara geldi ve fuarın ilk iki günü gerçekleştirilen B2B toplantıları vesilesiyle Türk ihracatçıları ile tanışma fırsatı buldu. Bunların yanı sıra, fuar boyunca Belçika, Gana, Hindistan, Endonezya, Kazakistan, Pakistan, Suudi Arabistan, Katar ve BAE'den gelen ziyaretçi heyetleri ağırlandı. Endonezya Enerji Bakanlığı'ndan yetkililer de, Endonezya delegasyonuna eşlik etti. Tüm heyetler ISK-SODEX İstanbul'un satın alma süreçlerini pozitif yönde etkilediğini ifade etti. Özellikle, Azerbaycan ve Pakistan'dan katılım gösteren ticaret heyetleri etkinlik süresince önemli anlaşmalara imza attı.

 

Pakistan HVACR Society Başkanı Mohammad Abbas SAJID, "Bizler ürünlerimizi, Çin, ABD ve Türkiye'den alıyoruz. Ancak kaliteli ve düşük maliyetli ürünleri ile Türkiye'nin bunlar içinde önemi her geçen gün artıyor. Bu nedenle Pakistanlı satın almacılar bu yıl bu fuara yüksek düzeyde bir katılım gösteriyor," diye ifade etti.

 

Uluslararası ziyaretçi programının yanı sıra, Hannover Messe Sodeks Fuarcılık'ın Ticaret Odaları ve çeşitli dernekler ile işbirliği içinde düzenlediği Anadolu Heyeti Programı kapsamında ise fuar 70 farklı delegasyon tarafından ziyaret edildi.

 

 

Üç Önemli Konferans Fuarla Eş Zamanlı Olarak Düzenlendi

Fuar, kapsamlı konferans programı ile de sektöre önemli bir katkı sağladı. Bu yıl ISK-SODEX İstanbul fuarı Sürdürülebilir İç İklimlendirme Konferansı'na ev sahipliği yaptı. Sektördeki teknik bilgileri paylaşmak ve ilgili diğer konularda fikir alışverişi yapmak üzere öncü uluslararası firmalar bu konferansta bir araya geldi. Birçok panel ve seminer ile ısıtma, soğutma, havalandırma ve klima teknolojisi sektöründeki güncel konulara ve trendlere ilişkin genel bir bakış açısı sunuldu. Buna ek olarak, 9. Pompa-Vana-Kompresör Konferansı da bu yıl ISK-SODEX Istanbul fuarında düzenlendi. Eko Tasarım ve Eko Sistemler üzerinde duran bu konferans sektördeki Ar-Ge faaliyetlerinin geliştirilmesi, değerlendirilmesi ve ele alınması için bir fırsat sundu.

 

ISK-SODEX Istanbul ile aynı zamanda düzenlenen POOL EXPO 2016 kapsamında ise ''Yüzme Havuzu ve Sağlık Sektöründeki Yenilikler'' de iki gün (5-6 Mayıs) boyunca devam eden UHE-Ulusal Havuz Enstitüsü Konferansı'nda ele alındı.

 

 

SODEX Fuarlarının Geleceği Belirlendi

ISK-SODEX Istanbul, Hannover Messe Sodeks Fuarcılık ve DOSIDER, ISKID, TTMD, IZODER ve ISKAV tarafından iki yılda bir düzenleniyor. Bu güçlü işbirliği 19 Nisan tarihinde imzalanan 6 yıllık bir anlaşma ile 2022 yılına kadar uzatıldı.

 

ISK-SODEX ISTANBUL 2016 esnasında Sodex fuarlarının geleceği açısından önemli bir gelişme daha yaşandı.  İzmir'de gerçekleşen TESKON + SODEX fuarı organizasyonuna ilişkin anlaşma TMOBB Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Güniz Ermin, Hannover Messe Sodeks Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel ve Deutsche Messe AG Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Andreas Gruchow'un katılımıyla ISK-SODEX Fuarı'nda gerçekleşen imza töreni ile yenilendi. Böylece, fuarın başarısının arkasındaki işbirliği bir kez daha pekiştirilmiş oldu.

 

Hannover Messe Sodeks Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel (İstanbul) şunları ifade etti: "Geçtiğimiz günler, SODEX fuarları adına önemli gelişmelere sahne oldu. Geçtiğimiz hafta ISK-SODEX İstanbul için varolan anlaşma 6 yıl daha uzatıldı. Birkaç gün önce ise SODEX Ankara için varolan anlaşmamız yenilendi.  Son olarak, TESKON+SODEX İzmir fuarına ilişkin anlaşmayı da imzaladığımızı söylemekten mutluluk duyuyorum. Umuyoruz ki, HVAC endüstrisi için katkımızı İstanbul, Ankara ve İzmir'de düzenlenen SODEX fuarları yolu ile artırarak sürdüreceğiz.  ISK-SODEX Istanbul, 4 gün boyunca yarattığı iş hacmi ile bu amaç doğrultusunda başarılı bir ilk adım oldu."

 

Yaklaşan SODEX Fuarları:

TESKON+SODEX İZMİR - 19-22 Nisan 2017

SODEX ANKARA - 10-13 Mayıs 2017

ISK-SODEX Istanbul - Mayıs 2018

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık:

“Firmalarımız Ar-Ge’de Birbirlerinin Ortağı Olacak”

ISK –SODEX 2016 Fuarının açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, dünyada sanayi sektöründe rekabetçilik ile iş birliğinin bir arada geliştiğini belirterek, "İklimlendirmede iki firma pazarda birbirinin rakibi olacak ama Ar-Ge'de birbirinin ortağı olacak. Başka bir yolumuz yok. 'Gizli tutayım, ben paylaşmayayım' gibi artık modası geçmiş kavramlara takılmayacağız." dedi.

“İnşaat Sektöründeki Büyüme İklimlendirmeyi de Büyütüyor“
Enerji kaynaklarının verimli kullanılması noktasındaki ihtiyaçların iklimlendirme sektöründeki Ar-Ge çalışmalarına da ilave önem kazandırdığını belirten Işık, inşaat sektöründeki büyümenin iklimlendirmeyi de büyüttüğünü aktardı. Bakan Işık, Türk inşaat sektörünün iklimlendirme için yeni iş fırsatları getirdiğini yineleyerek şunları kaydetti: "Türkiye'de, en hızlı büyüyen, en hızlı gelişen sektörlerden birisi inşaat sektörüdür. 2002'den bu yana, sadece Toplu Konut İdaresi (
TOKİ) eliyle 3 bin 231 şantiyede 716 bin konut projesi başlatmış durumdayız. Bunların çoğu bitti, kalanları da ya bitti ya da bitecek. 2023'e kadar hedefimiz bu rakamı 1 milyon 200 bine çıkarmaktır. Sadece bu rakam dahi, Türkiye'de ne kadar ciddi bir pazar olduğunu ortaya koyuyor. Burada sadece TOKİ'nin konut projelerini zikrettim, buna diğer konut projelerini, sanayi tesislerini, iş merkezlerini, kamu binalarını da eklersek, potansiyelin büyüklüğü daha da iyi anlaşılacaktır."

"İklimlendirmede Net Satışlarımız 6,7 Milyar Liraya Ulaştı"

Dünyada, soğutma ve havalandırma donanımlarının ihracatının geçtiğimiz yıl 105 milyar dolar olduğunu anımsatan Işık, bu ihracatın yüzde 40'ını, 
Çin, Almanya ve ABD'nin gerçekleştirdiğini belirtti.

Işık, 
Türkiye'nin iklimlendirme ihracatında 858 milyon dolar ile dünyada 24'üncü sırada yer aldığını dile getirerek, "Bu rakamlar, doğrusu bize yakışmıyor, bunları muhakkak artırmamız gerekiyor. Zira bu sektörde, ihracatımızın iki katı kadar ithalat yapıyor olmamız da kabul edilemez. Girişim Bilgi Sistemi (GBS) verilerine göre, 2014 yılında, bu alanda net satışlarımız 6,7 milyar liraya ulaştı." diye konuştu.

"Gaz Yakan Cihazlar Mükemmeliyet Merkezi"

Işık, 
Türkiye'nin dünya kombi üretiminin yüzde 25'ini gerçekleştirdiğini ifade ederek, üretimdeki yerli girdi oranının düşüklüğünden yakındı. Sektör paydaşları ve Bakanlığın ortak çalışmalarıyla geliştirilecek "Gaz Yakan Cihazlar Mükemmeliyet Merkezi" için çalışmaların sürdüğünü anlatan Işık, fan, gaz valfi ve üç yollu vana motoru, pompa, baca, premix eşanjör gibi parçaların Türkiye'de üretilmediğini belirterek, şöyle devam etti: "Yüksek ithal girdi sektörün çok düşük katma değerli üretim yapmasına neden oluyor. Firmalarımız, bu amaçla bir araya geldiler ve ekim ayında, bir mükemmeliyet merkezi kurmak amacıyla, Bakanlığımızda bir protokol imzaladık. Kurulacak olan mükemmeliyet merkezinde, biraz önce zikrettiğim parçaların üretimi için Ar-Ge çalışmaları yapılacak. Böylece AB direktiflerini de karşılayan çevre dostu ve yerlilik oranı yüksek bir üretimin de önünü açmış olacağız. Firmalarımızın büyük bir gayretle sürdürdüğü bu çalışmaya, Bakanlık olarak biz de destek veriyoruz. Türkiye'de önümüzdeki dönemde bu tür iş birliği modellerini artırmamız gerektiğine inanıyoruz."

"Gücü Olan Firmalarımız Mutlaka Ar-Ge Merkezi Kursun"

Işık, 
Türkiye'de sanayi sektörünün rekabetçiliğini artırmak ve yatırım ortamını iyileştirmek için de çok ciddi bir gayret içinde olduklarını belirterek, yıl içinde Ar-Ge Reform Paketini hayata geçirdiklerini hatırlattı.

Çok önemli düzenlemeler içeren bu paketle birlikte, Ar-Ge merkezi kurmak için gerekli personel sayısını 15'e düşürdüklerini belirten Işık, "İklimlendirme sektöründe Ar-Ge merkezinin sayısını artırmak istiyoruz. Gücü olan firmalarımız mutlaka Ar-Ge merkezi kursun. Gücü olmayan firmalarımız da artık sipariş yoluyla Ar-Ge hizmetini alsın." ifadelerini kullandı.

“Firmalar Birbirinin Rakibi Olacak Ama Ar-Ge'de Birbirinin Ortağı Olacak“
Dünyada rekabetçilikle iş birliklerinin bir arada yürütülmesinin ön plana çıktığını anlatan Işık, "cooperation" (İş birliği) ve "competition" (Rekabetçilik) kavramlarının bir arada kullanıldığına, şirketlerin sektörel gelişim için birbirleriyle ürün geliştirme bilgilerini paylaştığını kaydetti. Işık, "İklimlendirmede iki firma pazarda birbirinin rakibi olacak ama Ar-Ge'de birbirinin ortağı olacak. Başka bir yolumuz yok. 'Gizli tutayım, ben paylaşmayayım' gibi artık modası geçmiş kavramlara takılmayacağız. Sizler Ar-Ge yapacaksınız bizlerse destek vermeye devam edeceğiz." diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl, Lonca ismi verilen bir web portalını hizmete aldıklarını anımsatan Işık, "Türkiye'de, hangi ürün, nerede, kim tarafından üretiliyor gibi soruların cevabını Lonca'da bulabilirsiniz." diyerek konuşmasını tamamladı.


 


İlginizi çekebilir...

Teskon 2019 İzmir'de Sektörü Buluşturuyor

14. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi, TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şubesi yürütücülüğünde MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'...
5 Nisan 2019 Cuma

Türkiye'nin Partner Olduğu MCE 2020'nin Çalışmaları Başladı

Milano'da 17-20 Mart 2020 tarihinde düzenlenecek olan ve yepyeni yenilikleriyle zenginleşen iklimlendirme sektörünün en önemli fuarlarından MCE - ...
14 Kasım 2018 Çarşamba

Chillventa 2018 Katılımcıları Fuardan Memnun Ayrıldılar

İklimlendirme sektörünün önemli fuar organizasyonlarından biri olan Uluslararası Soğutma, Klima, Havalandırma ve Isı Pompaları Fuarı Chillventa, Alman...
7 Kasım 2018 Çarşamba

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.