E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
NIBE TÜRKİYE
ALDAĞ
SAY PLASTİK
OCC MÜHENDİSLİK
DKM İNŞAAT
ENEKO
AKNUR ENDÜSTRİ MALZEMELERİ

İSİB YÖNETİM KURULU BAŞKANI S. ZEKİ POYRAZ: "İSİB ÖNEMLİ ORGANİZASYONLAR İLE İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜNE FAYDALAR SAĞLAMAYA DEVAM EDİYOR"

İSİB YÖNETİM KURULU BAŞKANI S. ZEKİ POYRAZ: "İSİB ÖNEMLİ ORGANİZASYONLAR İLE  İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜNE FAYDALAR SAĞLAMAYA DEVAM EDİYOR"

6 Temmuz 2017 Perşembe / 11:58 | SÖYLEŞİ193 kez okundu

İSİB’in sektör açısından konumunu ve önemini anlatır mısınız? Sektöre ne gibi faydalar sağlıyor?

Öncelikle şu noktaya temas etmek istiyorum. Bir sektöre yönelik ayrı bir ihracatçı birliğinin olması ve bu sektör özelinde çalışmalar gerçekleştirmesi büyük önem arz ediyor. Sadece bir sektöre yönelik çalışmalar gerçekleştirip sadece belli ürün grubuna konsantre olunabiliniyor bu sayede. İklimlendirme Sektörü’nde bu tarz çalışan bir ihracatçı birliğine ihtiyaç olduğu için İSİB kuruldu. İSİB öncesinde sektör çok parçalı bir yapıdaydı. Demir – Demir Dışı Metaller, Kimya, Makine, Elektrik-Elektronik gibi bir çok sektör altında ürünlerimiz temsil edilmeye çalışılıyordu. Bu noktada İSİB bir çatı oldu ve tüm ürünlerimiz tek bir elden temsil imkanına kavuştu. Bizim işimiz İklimlendirme Sektörü ihracatını artırmak için çalışmalar gerçekleştirmek, sorunlara çözüm aramak. İSİB bu noktada çok aktif diyebiliriz. Milli katılım organizasyonları, Ticaret Heyeti programları, reklam çalışmaları, sponsorluklar, alım heyet organizasyonlarının yanı sıra özel nitelikli alım heyetleri ve genel alım heyetleri gerçekleştiriyoruz. Tabiki sektörel çalışmaların yapılması dünyada paydaşlarımızla daha iyi temas kurabilmekteyiz. Ayrıca yurt içinde her yıl düzenli olarak sektörel buluşma toplantıları organize ediyoruz. İlgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları ile sektörümüz ile ilgili konuları takip ediyoruz.

 

İSİB’i kurulduğu günden bugüne kilometre taşları ile beraber tanıtır mısınız?

İSİB, 2011 yılında kuruldu ve 2012 yılı Ocak ayları itibariyle de çalışmalarına başladı. Biz o günden bu yana çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kilometre taşı olarak değerlendirebileceğimiz bir çok olayı geride bıraktık. 2012 yılında kurulduğumuzda İklimlendirme sektörüne özel fuarlarda milli katılım ya da fuar alanı reklam çalışması bir-iki istisna haricinde yoktu. Kurulduğumuz günden bu yana sektörümüzün gerek yerleşik önemli fuarlarına, gerekse uzak ve zor pazarlardaki yeni fuarlara firmalarımızın katılımlarını sağladık. Bangkok’ta, ABD’de, Lübnan’da ASHRAE’nin desteğiyle sektörel ticaret heyetleri düzenledik. Sektörün önemli organizasyonlarında sponsorluk çalışmalarımız oldu, sektörümüzü tüm dünyada sektöre yön verenlere tanıtma imkanı yakaladık. Üniversitelerimize nitelikli işgücünün temini amacıyla birçok üniversitemizde İklimlendirme Bölümü açılmasına ön ayak olduk. Sektörümüzün 2023 İhracat Stratejisi’nin belirlenmesi için çalıştaylar gerçekleştirdik. Halen her yıl sektörle bir araya gelip sorunları konuşuyor, isteklerine yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Buradan İklimlendirme Sektörü’nde faaliyet gösteren firmalarımıza seslenmek; İSİB’i daha aktif kullanabileceklerini, taleplerini-isteklerini sektör için çalışan arkadaşlarımıza iletebileceklerini hatırlatmak istiyorum.

“Buradan İklimlendirme Sektörü’nde faaliyet gösteren firmalarımıza seslenmek; İSİB’i daha aktif kullanabileceklerini, taleplerini-isteklerini sektör için çalışan arkadaşlarımıza iletebileceklerini hatırlatmak istiyorum”

 

İSİB’in sektörde verdiği ödüllerden ve bu ödüllerin öneminden, faydalarından bahseder misiniz?

Bu süreç zorlu ve uzun bir süreç aslında. Ürettiğiniz ürünü alacak doğru kişiyi arayıp bulmak tabiri caiz ise samanlıkta iğne aramaya benziyor. Bu kadar zor bir süreci başarı ile yöneten ve bu ülkeye döviz girdisi sağlayan her firma alkışı hak ediyor. Hepsini gönülden kutluyorum. Ancak ihracat bir yarış ve bu yarışı sene sonunda en üst sırada tamamlayan firmalarımızı taçlandırmak, onore etmek ihracatçı birliği olarak bizim görevimiz. Biz 2012 yılından bu yana düzenli olarak bu ödül törenlerini gerçekleştiriyoruz ve önümüzdeki yıllarda da gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Ödüllerimizin bilinirliği arttıkça bir prestij unsuru olduğunu gözlemlemeye başladık ve bu konu ile ilgili olarak geri dönüşler de alıyoruz. Ben ödüllerin firmalarımız için ciddi bir motivasyon kaynağı olduğunu düşünüyorum. Birinci olan firmalarımız yerlerini korumak için, alt sıradakiler daha yukarılara çıkmak için daha büyük efor sarf ediyorlar.

 

Yaklaşık 35 civarında Türk firması sektörünün en büyük fuarı olan ISH’a İSİB organizasyonu ile katılım sağlayarak uluslararası arenada tanınırlığını pekiştirme fırsatı yakalamıştı. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

ISH, Mostra Convegno vb. dünya çapındaki fuarlara daha fazla Türk firmasının katılması bizi gururlandırıyor. Ancak bu tarz fuarlara yer bulunması çok kolay değil. 2 belki 3 fuar sıra bekleyip giriş yapamayan firmalar mevcut. Biz bu yıl gerçekleşen ISH Fuarı’na Türkiye’nin partner ülke olabilmesi için iki yıl boyunca büyük bir efor harcadık. Önce diğer adaylar arasından seçildik sonrasında ise istediğimiz şartlar ile partnerliğin gerçekleştirilmesi için ciddi mesai harcadık. Bizim taviz vermediğimiz noktaların başında fuarda açılacak stand alanlarının öncelikle Türk firmalarına önerilmesi yer alıyordu. 35 yeni Türk firmasının fuara katılımının sağlanması bence Türkiye tanıtımının yanında en büyük kazancımız. Bu sayede fuardaki toplam Türk katılımcısı sayısı 140 olarak gerçekleşti. Biz bu kapsamda çalışmalarımıza devam ederek firmalarımızı desteklemeye, uluslararası arenada yardımcı olmaya devam edeceğiz.

 

“Biz bu yıl gerçekleşen ISH Fuarı’na Türkiye’nin partner ülke olabilmesi için iki yıl boyunca büyük bir efor harcadık. Önce diğer adaylar arasından seçildik sonrasında ise istediğimiz şartlar ile partnerliğin gerçekleştirilmesi için ciddi mesai harcadık”

 

En son Ashrae Başkanı’nı Türkiye’ye getirmiştiniz. Bu tür faaliyetleriniz devam edecek mi, başka ne tür organizasyonlar planlıyorsunuz? Bu organizasyonlarınızın sağladığı katkılar için neler söylemek istersiniz?

 

Öncelikle şunu belirteyim ASHRAE Başkanı’nı tüm ülkelerin vatandaşlarına “Türkiye’ye gitmeyin”i telkin ettiği bir dönemde getirdik. ASHRAE ile ilişkilerimizi güçlendirmek için uzun zamandır çalışmalar sürdürmekteyiz. Türkiye’de önce section sonra chapter açıldı. Bu ASHRAE içinde ülkemiz adına önemli bir adım oldu. Her yıl gerçekleşen kış konferanslarına İSİB olarak sponsor oluyoruz ve özellikle bizim bulunduğumuz coğrafyayı ilgilendiren “RAL – Region at Large”ın yıllık toplantılarına sponsor olup destekliyoruz.

 

“2015 yılında RAL yıllık toplantısının ülkemizde gerçekleştirilmesini sağladık. Yaklaşık olarak 250 kişi kendi parasını ödeyerek ülkemize geldi, İstanbul’u gezdi. Buradan yeni bir haber daha vermek istiyorum 2018 yılında da RAL yıllık toplantısı yine Türkiye’de gerçekleştirilecek”

 

ASHRAE aslında bizim ürünlerimizi kullanan, satan, alan kişiler ve direk olarak sektörümüzün potansiyel müşterilerini barındırıyor. Biz ASHRAE ve ASHRAE Yönetimi ile olan ilişkilerimizi sıcak tutmak için çalışmalara devam edeceğiz. Bu tarz büyük uluslararası derneklere yönelik faaliyetler ülkemiz ve sektörümüzün bilinirliği açısından oldukça faydalı. 2015 yılında RAL yıllık toplantısının ülkemizde gerçekleştirilmesini sağladık. Yaklaşık olarak 250 kişi kendi parasını ödeyerek ülkemize geldi, İstanbul’u gezdi. Buradan yeni bir haber daha vermek istiyorum 2018 yılında da RAL yıllık toplantısı yine Türkiye’de gerçekleştirilecek.


İlginizi çekebilir...

ISIDEM Yalıtım Genel Müdürü Murat Erenoğlu: "Hedefimiz Amerika Kıtasında Daha Etkin Olmak"

2017 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 50 büyüme yakalayan ISIDEM Yalıtım, 15'ten fazla yeni ülkeye giriş yaparak dağıtım kanallarını güçlendir...
3 Mayıs 2018 Perşembe / 10:05