E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

ISH ULUSLARARASI ARENADA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

ISH ULUSLARARASI ARENADA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

11 Nisan 2017 Salı / 10:30 | GÜNCEL
8 kez okundu

Toplamda 200,114 ziyaretçi alanındaki en son yenilik ve trendleri keşfetmek üzere 14-18 Mart tarihleri arasında Frankfurt Fuar Merkezinde bir araya geldi. Fuar katılımcılarının %64’ü ve ziyaretçilerin %40’ı Almanya dışındandı. Türkiye’nin partner üye olarak yer aldığı ISH 2017 Fuarı’nda, ülkemizden de çok sayıda firma katılım sağlayarak ürünlerini sergiledi, ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

ISH 2017’de Türk katılımcılar global anlamda görünürlük avantajı elde ederek, dünyaya açılma fırsatı yakaladılar. ISH, katılımcılar için tüm sektöre yeteneklerini sunma ve uluslararası bayiler, satın alıcılar ve multiplikatörlerle yeni bağlar kurma platformu oluşuturdu; katılımcıların ürün yeniliklerinin yanı sıra sektördeki tüm güncel gelişmelerle ilgili olarak kapsamlı ve çeşitli bir program sundu.

Fuar sunduğu yüksek standartlar sebebi ile bütün katılımcılardan tam puan aldı. Özellikle yeni bağlantı sayısının fazla olması katılımcıları en fazla memnun eden faktör oldu. Katılımcı firmalar aynı zamanda ekonomi konusunda da oldukça olumlu görüşler bildirdirerek, bu anlamda fuarı tatmin edici buldular. Bütün ziyaretçilerin yaklaşık üçte birini temsil eden sanitasyon, ısıtma ve iklimlendirme tesisatları segmenti fuarın en büyük ziyaretçi grubuydu.

Fuar çok büyük bir alanda yer almasına, çok sayıda katılımcıya ev sahipliği yapmasına ve ziyaretçiyi ağırlamasına rağmen hiçbir aksaklık olmadan belirli bir düzen içinde gerçekleşti. Avrupa’nın alanında en önemli fuarı olan ISH’da firmaların yeni ürünleri ve yeni teknolojileri yer aldı.

Tüm dünyada olduğu gibi fuarda da öne çıkan konulardan biri enerji verimliliği oldu. Firmaların yeni ürünlerini tanıtırken, daha az enerji kullanarak aynı işlevselliği sağlayan özellikleri ön plana çıkardığı gözlemlendi. Geleceğin verimli teknolojileri ve akıllı bina hizmetleri teknolojileri alanındaki en önemli trendler fuarda sunuldu. Ayrıca temel olarak, ısıtma gereklilikleri ve yenilenebilir elektrik sağlama arasında bir denge elde edilmesi konusu da vurgulandı. Bunun yanında vurgulanan konular arasında dijital ısıtma ve bununla ilgili olarak bilgi teknolojilerinin artan şekilde yenilikçi ısıtma teknolojilerinde kullanımı konuları öne çıktı.

Evler için modern havalandırma sistemleri, yeni binalarda ve yenilenen binalarda merkezi ve dağıtılmış çözümler vurgulanırken, bu alandaki diğer bir önemli konu ise çevre-dostu iklimlendirme ve havalandırma teknolojileri oldu.

Fuarda yüksek verimliliğe sahip güneş enerjisi destekli yoğuşmalı-kazan teknolojileri gibi sistemlerin yanı sıra ısı pompaları gibi elektrikle çalışan hibrid sistemler ve de aynı zamanda yerleşik yakıt-hücreli sistemler ve dijital uygulamalar da fuarda dikkat çekiciydi. Birbiriyle haberleşen, mobil cihazlar ile yönetilebilen sistemler de öne çıkanlar arasındaydı.

Sağlık, zindelik, konfor ve kolaylık anlamında çok farklı konulara ve de aynı zamanda kaynakların korunması ve içme suyu hijyeni ile ilgili konulara değinilirken, bu alanda fuar katılımcı firmaları, tasarımda en son trendleri ve modern gerekliliklere adapte edilmiş sürdürülebilir teknolojileri temsil eden, tasarım-odaklı çözümlerini sundular.

Türkiye’den fuara yoğun katılım sağlayan firma ve STK’ların yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde, fuar ve sağlamış oldukları iş birlikleri açısından oldukça olumlu yorumlar aldık. Bununla birlikte görüştüğümüz tüm firma yetkilileri bir sonraki fuarda yeniden katılmak istediklerini bunun için de gerekli tüm girişimlerde bulunacaklarını belirttiler.

Tüm dünyadan farklı firmaların yer aldığı fuarda Türkiye’den katılım gösteren şirketlerin sayısının daha da artması, Türkiye’deki ısıtma – soğutma sektörünün büyümesine olumlu katkı yapacaktır. Türkiye’den daha da fazla firmanın yer alacağı ve sektörün daha da büyüyeceği bir ISH Fuarı’nın sinyalini şimdiden almış olduk. 

Haberin devamına Tesisat Dergisi 256. sayıdan ulaşabilirsiniz.


 


İlginizi çekebilir...

Teskon 2019 İzmir'de Sektörü Buluşturuyor

14. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi, TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şubesi yürütücülüğünde MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'...
5 Nisan 2019 Cuma / 13:47

Türkiye'nin Partner Olduğu MCE 2020'nin Çalışmaları Başladı

Milano'da 17-20 Mart 2020 tarihinde düzenlenecek olan ve yepyeni yenilikleriyle zenginleşen iklimlendirme sektörünün en önemli fuarlarından MCE - ...
14 Kasım 2018 Çarşamba / 10:55

Chillventa 2018 Katılımcıları Fuardan Memnun Ayrıldılar

İklimlendirme sektörünün önemli fuar organizasyonlarından biri olan Uluslararası Soğutma, Klima, Havalandırma ve Isı Pompaları Fuarı Chillventa, Alman...
7 Kasım 2018 Çarşamba / 14:18

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.