E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
HİDROTANK
RADYAL ALÜMİNYUM RADYATÖR
BAYMAK

İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜ, EGE BÖLGESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTELERİ İLE BULUŞTU

İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜ, EGE BÖLGESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTELERİ İLE BULUŞTU

27 Ekim 2017 Cuma / 13:46 | GÜNCEL
7 kez okundu

Türkiye iklimlendirme Sektörünün geleceğine yön verecek nitelikli iş gücünü ve bu gücün sürdürülebilirliğini sağlamak; geleceğin makine mühendislerine, iklimlendirme sektörünü “parlak bir kariyer fırsatı” olarak tanıtmak amacıyla düzenlenen etkinlik, 24 Ekim 2017 tarihinde TMMOB Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleşti.

 

12 mühendislik fakültesinden yaklaşık 500 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen etkinliğe, 9 Eylül Üniversitesi Makine ve Endüstri; Ege Üniversitesi Makine; İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Makine; Yaşar Üniversitesi Makine ve Enerji Sistemleri; Celal Bayar Üniversitesi Makine ve Endüstri; Adnan Menderes Üniversitesi Makine; Balıkesir Üniversitesi Makine ve Endüstri; Uşak Üniversitesi Makine ve Pamukkale Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencileri katılım sağladılar.

 

İki bölüm olarak gerçekleşen etkinliğin birinci bölümünde İSKİD Üyelerinin kurmuş olduğu stantları gezen öğrenciler, firmalar ve istihdam olanakları hakkında bilgi aldı, staj ve iş başvurularında bulundular. Etkinliğin ikinci bölümünde, sektörün duayenlerinden mühendislik ve sektör hakkında tecrübelerini dinleme fırsatı buldular.

 

Moderatör Yavuz Seçkin’in eğlenceli şov ve sunumunun ardından İSKİD Başkanı Sayın Taner Yönet, sektörün dünü, bugünü ve geleceği hakkında bilgiler verdi. Yönet’ten sonra sırasıyla Prof. Dr. Yunus Ali Çengel “İklimlendirme Sektöründe İnovasyon”; GMD Mühendislik’ten Orhan Gürson “İklimlendirme Sektöründe Tasarımcı Olmak”; EKE A.Ş.’den Hakan Bulgun “Mekanik Tesisat Proje Uygulamaları” konularında bilgi ve deneyimlerini aktardılar. Sektörün önde gelen firmalarından ALDAĞ A.Ş. Bölgeler Satış Koordinatörü Doruk Oflaz, Bosch Termoteknik Pazarlama Direktörü Ali Aktaş ve Bosch Termoteknik İnsan Kaynakları Sorumlusu Tuğçe Öz, söz alarak firmaları ve istihdam olanakları hakkında önemli bilgiler verdiler.

 

Etkinlik süresince öğrenciler, #iskidizmirde hashtag ile tweetter üzerinden seminere inter aktif katılım sağlayarak görüş ve sorularını paylaştılar. Program sonunda hashtag’te en çok paylaşım yapan öğrencilere Prof. Dr. Yunus Ali Çengel’in Termodinamik kitabı hediye edildi.

 

Katılım sağlayamayan öğrenciler ve İSKİD Üyeleri için www.iskid.org.tr web sitesinden canlı olarak yayınlanan etkinlik, başta İSKİD olmak üzere, Aldağ A.Ş. ve Bosch Termoteknik’in Altın Sponsorluğu, Doğu İklimlendirme, Form A.Ş. ve ISK Sodex’in gümüş sponsorluğu; Bahçıvan Motor, Danfoss, Friterm, Güven Soğutma, Karyer, MGT, ODE Yalıtım, Termokar, Üntes, Venco’nun bronz sponsorlukları ile gerçekleşti.

 

İSKİD YÖNETİM KURULU BAŞKANI TANER YÖNET:

“ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞ BİRLİĞİ FAALİYETLERİ HER ZAMAN ÖNCELİĞİMİZ OLACAK”

 

Etkinlik hakkında İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yönet şu yorumlarda bulundu: “İklimlendirme Sektörü Tanıtım Günü Etkinliğini yapma düşüncemiz, sektör fuarlarına ve etkinliklerine katılamayan Anadolu’daki üniversitelere ulaşma isteğimizden doğdu. Etkinliğin ilkini 2016 yılında İç Anadolu Bölgesi üniversitelerini kapsamak amacıyla Ankara’da yapmıştık. Bu etkinlikten sonra öğrencilerin yoğun ilgisi, ne kadar doğru bir karar verdiğimizi gösterdi. Bu yıl etkinliğimizi Ege Bölgesi’ne taşıyarak bu bölgedeki üniversitelerimizi davet ettik. Etkinlik sırasında gerek İSKİD, gerekse sponsor stantlarımıza ilgi oldukça yoğun oldu. İklimlendirme Sektörü Tanıtım Günü etkinliğimizi önümüzdeki yıl yine başka bir bölgede yapmayı planlıyoruz. İSKİD, yıllardır sektörün sorunlarına ve ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapmaktadır. Sektörde kalifiye, istekli ve donanımlı mühendislerle çalışma ihtiyacımız karşısında, gelecekteki mühendislerimize öğrencilik yıllarında ulaşmamız gerektiği gerçeğinden yola çıkan üniversite-sanayi iş birliği faaliyetleri her zaman İSKİD’in önceliklerinden olacaktır.”

 

BOSCH TERMOTEKNİK PAZARLAMA DİREKTÖRÜ ALİ AKTAŞ: “SEKTÖRÜN GELİŞMESİ İÇİN BU TÜR EKİNLİKLERİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

 

Bosch Termoteknik, “İklimlendirme Sektörü Tanıtım Günü”nde altın sponsor olarak yer aldı ve standı öğrenciler tarafından yoğun ilgi gördü. Bosch Termoteknik Pazarlama Direktörü Ali Aktaş, etkinliğin sektör için önemine vurgu yaparak şu değerlendirmelerini paylaştı: “Bosch Termoteknik olarak sektörü destekleyici aktivitelerimize devam ediyoruz. Bu kapsamda Türkiye iklimlendirme Sektörünün geleceğine yön verecek nitelikli iş gücünü ve bu gücün sürdürülebilirliğini sağlamak; geleceğin makine mühendislerine, iklimlendirme sektörünü “parlak bir kariyer fırsatı” olarak tanıtmak amacıyla İSKİD önderliğinde düzenlenen bu etkinlikte yer almak bizler için oldukça önemliydi.

 

Bildiğiniz gibi eğitim şirket olarak odaklandığımız önemli konulardan biri. Bosch Termoteknik olarak 40 yıldır sürdürdüğümüz eğitim faaliyetlerimizi Bosch Termoteknik Akademi çatısı altında “Bilgi Paylaştıkça Çoğalır” sloganıyla devam ettiriyoruz. Bu çatı altında bayilerden servislere, sektörel paydaşlardan öğrencilere kadar birçok farklı gruba yönelik eğitim içerikleri sunuyoruz.  Bu faaliyetlerimize paralel olarak da sektörel dernekler tarafından yapılan bu etkinliklerde bulunmaya özen gösteriyoruz. Organizasyonda standımız öğrenciler tarafından yoğun ilgi gördü. Onlarla firmamız ve istihdam olanaklarımız hakkında çeşitli bilgiler paylaştık. Ayrıca staj ve iş başvurusunda bulunmak isteyenler için de standımız içerisindeki ekranlarda onlar için geliştirdiğimiz bir QR kod üzerinden başvuru formlarını doldurma fırsatı buldular. Organizasyon içerisinde firmamız ve istihdam olanaklarımız hakkında detaylı bilgiler verdiğimiz bir sunumumuz da oldu. Bu organizasyonlara katılımı; sektörün gelişmesi ve öğrenciler tarafından bilinirliğinin artması için her zaman desteklemeye devam edeceğiz”

 

ALDAĞ A.Ş. PAZARLAMA MÜDÜRÜ EZGİ TEMOÇİN: “İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜ KURULUŞLARI BU ETKİNLİĞE DAHA FAZLA ÖNEM VERMELİ”

Etkinliğin altın sponsorlarından olan ALDAĞ A.Ş. firmasının Bölgeler Satış Koordinatörü Doruk Oflaz şirket hakkında tanıtıcı bilgilerin yanı sıra ALDAĞ A.Ş.’deki kariyer olanaklarını anlatan bir sunum gerçekleştirdi. ALDAĞ A.Ş. Pazarlama Müdürü Ezgi Temoçin de etkinlik hakkında özetle yorumlarda bulundu: “Firma olarak fuaye alanında bulunan standımıza olan ilgiden çok memnunuz. 400 öğrenci staj ve iş başvuru formu doldurdu. Yakın gelecekte iklimlendirme sektörünün bir üyesi olacak genç mühendis adayları ile bir araya gelmek, onlara sektör ve kuruluşumuz hakkında bilgiler vermek bizim için büyük önem taşıyor. Zira ALDAĞ A.Ş., kuruluşundan bu yana üniversite-sanayi iş birliğine, genç, üretken, dinamik yeni iş gücünün sektörümüze ve kuruluşumuza kazandırılmasına önem vermiştir. Ayrıca hem kuruluşumuz hem de ülkemiz için büyük kazanım olacağına inandığımız, Akhisar-Manisa’da bulunan 32.000 m² açık, 24.000 m² kapalı alana sahip yeni tesisimiz çok yakında hizmete girecek. Bu nedenle de İzmir ve yakın coğrafyasındaki nitelikli iş gücü ile yakından ilgiliyiz ve bu etkinliğe de adeta bir fuara hazırlanır gibi özenle hazırlandık. Standımızda klima santrali ve fan coil cihazlarımızı sergiledik. Bunlarla ilgili öğrenci ziyaretçilerimizin sorularını yanıtladık. Ege bölgesi üniversitelerinin makine fakültesi öğrencileri ile bir araya geldiğimiz için mutluyuz. İklimlendirme sektörü kuruluşlarının bu etkinliğe daha fazla önem vermeleri, katılmaları gerektiğini düşünüyorum. Öğrenciler,  etkinliğe gelirken daha fazla firma ile tanışabilme beklentisi içindeler. Bu etkinliğin, hem sektörün nitelikli iş gücü olanağını, hem de üniversite-sanayi işbirliği çalışmalarını geliştirecek olduğu göz önünde tutulmalıdır. Ayrıca bu etkinlikte tanıştığımız genç mühendis adaylarının yakın bir gelecekte bir proje mühendisi, bir satın alma yetkilisi olarak karşımıza çıkacak olduğu da unutulmamalıdır. Özetle bu tür etkinliklere bu açılardan yaklaşmanın ve desteklenmesinin önemli olduğunu düşünüyorum.”

 

FORM ŞİRKETLER GRUBU İNSAN KAYNAKLARI UZMANI AYTÜL ATAR:

“NİTELİKLİ İŞ GÜCÜNE ULAŞMAK SEKTÖRÜMÜZÜN ÖNEMLİ SORUNLARINDAN”

 

Form standını ziyaret eden mühendislik öğrencileri, Form Şirketler Grubu ve çalışmaları, istihdam olanakları hakkında bilgiler alırken, iş ve staj başvurularında bulundular. Form Şirketler Grubu İnsan Kaynakları Uzmanı Aytül Atar etkinlik ile ilgili şu görüşlerini paylaştı: “Form Şirketler Grubu olarak çeşitli platformlarda gençlerle birlikte olmayı çok önemsiyoruz. “İklimlendirme Sektörü Tanıtım Günü ”kapsamında Ege Bölgesi’nde yer alan çeşitli üniversitelerin genç mühendis adayı öğrencileriyle standımızda buluşmaktan çok memnunuz. Etkinlikte, Makine mühendisi öğrencilerinin FORM standına ilgileri yoğun oldu, 300’ e yakın öğrenci staj ve iş başvurusunda bulundu. Nitelikli iş gücüne ulaşmak, sektörümüzün önemli sorunlarından biri. Firma olarak bu konuda sektöre katkıda bulunabilmek için İstanbul merkez ofisimizde bulunan Form Akademi’yi açmıştık. Burada çeşitli zamanlarda hem sektör çalışanlarına hem de çeşitli üniversitelerin mühendislik ve iklimlendirme anabilim dalı öğrencilerine eğitimler düzenliyoruz. Bundan sonrada genç mühendis adayı öğrencilerimizle buluşmaya devam edeceğiz”

 

DOĞU İKLİMLENDİRME İŞ GELİŞTİRME MÜDÜRÜ SÜLEYMAN KAVAS:

“ETKİNLİK AMACINA ULAŞTI”

 

Etkinliğin gümüş sponsorlarından Doğu İklimlendirme etkinlik alanında açtığı stantla mühendislik öğrencileriyle buluştu.  Doğu İklimlendirme İş Geliştirme Müdürü Süleyman Kavas etkinlik ile ilgili şu yorumda bulundu: “İstanbul ve Ankara’dan sonra etkinliğin diğer bir ayağı da İzmir’de gayet güzel bir şekilde gerçekleşti. Burada öğrencilerin staj ve iş başvurularını kabul ettik. Seminer bölümünde de gayet iyi sunumlar yapıldı ve bence etkinlik amacına ulaştı. Biz burada yer almaktan memnuniyet duyduk. Çünkü öğrenciler meraklı ve ilgi gösteriyorlar; hem firmamızı hem de sektörü tanımaya çalışıyorlar. Bu güzel etkinlikten dolayı İSKİD’i kutluyorum”.


 


İlginizi çekebilir...

Türkiye'nin Partner Olduğu MCE 2020'nin Çalışmaları Başladı

Milano'da 17-20 Mart 2020 tarihinde düzenlenecek olan ve yepyeni yenilikleriyle zenginleşen iklimlendirme sektörünün en önemli fuarlarından MCE - ...
14 Kasım 2018 Çarşamba / 10:55

Chillventa 2018 Katılımcıları Fuardan Memnun Ayrıldılar

İklimlendirme sektörünün önemli fuar organizasyonlarından biri olan Uluslararası Soğutma, Klima, Havalandırma ve Isı Pompaları Fuarı Chillventa, Alman...
7 Kasım 2018 Çarşamba / 14:18

MCE 2018 Katılımcıları, Fuarı Verimli Geçirdiler

....
4 Nisan 2018 Çarşamba / 13:19


©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.