E-Dergi Oku 

FUHA İSTANBUL UZMAN GÜNLERİ'NİN MART AYI KONUŞMACISI RONALD E. JARNAGİN OLDU

FUHA İSTANBUL UZMAN GÜNLERİ'NİN MART AYI KONUŞMACISI RONALD E. JARNAGİN OLDU

11 Nisan 2017 | HABERLER
689 kez okundu

 

İklimlendirmenin öncü markası Daikin, gelenekselleşen Uzman Günleri kapsamında sektörünü bilgilendirmeye devam ediyor. Daikin Solution Plaza fuha İstanbul’da her ay gerçekleşen seminerlerin Mart ayındaki konuşmacısı olan ASHRAE uzmanı Mühendis Ronald E. Jarnagin, enerji verimliliği konusunda önemli bilgiler paylaştı.

Sektör profesyonellerinin buluşma noktası haline gelen fuha İstanbul’da, 4 Mart 2017 tarihinde düzenlenen Uzman Günleri Semineri’nin bu ayki konusu “ASHRAE 90.1 Binalarda Enerji Verimliliği Standardının Dünü, Bugünü, Yarını” oldu. Geniş bir katılımla gerçekleşen seminerin açılışını yapan Daikin Solution Plaza fuha İstanbul Koordinatörü Uğur Sertan, merkez hakkında bilgi verirken Daikin’in sektörünün gelişimine verdiği öneme de vurgu yaptı.

Ronald E. Jarnagin ise enerji standartları hakkında bilgi aktarırken, ASHRAE 90.1 standardının özellikle büyük binalar için, ticari ısıtma ve soğutma cihazlarındaki enerji verimliliğini kapsadığına, ASHRAE 90.2'nin ise özellikle ev tipi konut iklimlendirme cihazlarının verimliliğine yönelik olduğuna dikkat çekti. ASHRAE Standardı 90.1 Komitesi’ne 4 yıl boyunca başkanlık yapan Jarnagin, bu standartlarla yıllar içinde yapılan revizyonların önemini de vurguladı. Özellikle 2010 yılında yapılan revizyon ile önemli değişiklikler ve kapsamın genişletildiğini belirten Jarnagin, bu yeniliğin yenilenebilir enerji kaynakları kullanımını kapsadığına da dikkat çekti. Jarnagin, 2010 yılında yapılan bu revizyon sayesinde 2004 yılına göre toplam yüzde 30 enerji tasarrufu elde edildiğini belirtti. Ayrıca konuşmasında iklimlendirme cihazlarında (Chiller, fanlar, pompalar, bireysel cihazlar vb.) verimlilik uygulamalarına da değinen Jarnagin, IEER (Kısmi yüklerde enerji verimlilik oranı), EER (Enerji verimlilik oranı) ve IPLV (Kısmi yük değeri) kavramları hakkında da bilgi verdi.

Jarnagin’in Sunumundan Özet Bir Kesit:

ASHRAE Standart 90.1 ticari, 90.2  Konut, 90.4 ise yeni yayınlanmış olan Veri Merkezleri ile ilgili standarttır. 1970 yılında kullanılan enerjinin1/3'ü binalarda idi. Şimdi %40'ı. USA'da bina kod ve standartlarının oluşturulduğu Ulusal Konsey vardı. 1973 yılında OPEC krizi yaşandı. Petrol karne ile verilir oldu. Elektrikte ise voltajlar düşürülüyordu. ASHRAE bir beyanda bulundu ve kullanılan enerjiyi azaltmak için liderlik yaptı. 1999 yılında ASHRAE 90.1 standardı yayınlandı. Sonraki 2001, 2004, 2006, 2007 ve 2010 yıllarında çeşitli standart veya yeni basımlar yapıldı. O zamanlar aramızda pek çok fikir ayrılıkları vardı. Fakat sonunda Enerji Politikaları Kanunu" isimli yeni bir kanun çıkarıldı. ASHRAE'nin mekanik ısıtma soğutma sistemlerinin verimlilikleri ilan edildi. Üreticiler bu verimlilik değerlerinin altında ürün üretemeyeceklerdi. O tarihe kadar yaklaşık 10 kişi ile yapılmakta olan toplantılar bu tarihten sonra 150-170 kişi ile yapılır oldu. Sonuçta bu gelişmelerin Amerikan ekonomisine çok büyük katkıları oldu.

Bu çalışmalar yapılırken 80.000 yorum alındı, incelendi. 24.000 çözümlenemeyen yorum ile bitirilen standart çalışmaları sonrasında dünyada başka ülkelerde de değerlendirmeler yapıldı. Sonra mevzuat geldi. Yenilenme komitesi toplantıları yapıldı ve bu çalışmalar mevcut standarda ek olarak yayınlandı. Her bir değişiklik yapıldığında standardın yorumları da, bildirimleri de yapılıyordu.

2006 yılında 2010 yılına kadar %30 enerji tasarrufu yapılabilmesi için uygun düzenlemeler yapılması istendi. Komite bu isteği gerçekleştirebilmek için hemen çalışmalara başladı. Sonuçta 2010 yılına gelindiğinde bu hedefe ulaşıldığı görüldü. Komitemizde 72 kişi vardı. Ayrıca bu çalışmaları izleyen yaklaşık 300 kişi daha vardı.

2001 yılında 3 yıllık döngüler başladı. 1992 yılında Standart 90.1 çalışmaları kanun haline geldi. Komitenin doğru karar vermesi için tüm üreticilerin bu çalışmalara katılması gerektiği için tüm üreticileri işyerlerinde ziyaretler yaparak çalışmalara katılmaları için ikna etmeye çalıştık. Hazırlanan standartları Amerika Birleşik Devletlerinin dışında Çin, Singapur vb. çeşitli ülkeler de kullanıyordu.

Alt komitelerden biri öneride bulunuyor ve her bir öneri çalışılıyordu. Çünkü herhangi bir karar alınınca bu karardan etkilenecek tarafların bu sürecin tamamında bulunması çok önemliydi. İsteyenler bu çalışmaları sitemizden öğrenip bize geri dönüş de yapabilmekte, sonra da değerlendirilip yeniden bir karar alınabilmektedir.

ANSI yani Standart Geliştirme Enstitüsü yapılan çalışmaları onaylama yetkisi veriyor. ASHRAE de buna sahiptir. Bu nedenle de bizim yaptıklarımız önemsenmek zorundadır. Örneğin bir grup ürün için uygun olmayan bir verim değeri çıktığında o ürün grubu ayrılır ve verim değerlerine göre yeniden gruplanabilmektedir.

ASHRAE 90.1 - 2007'ye yeni 109 ek yapıldı ve ASHRAE 90.1 - 2010 yayınlandı, kullanıcı el kitabı oluşturuldu. Laboratuarımızda yaptığımız çalışmalarımız sırasında bölgeler arasındaki iklim arklılıklarına da baktık. Bu konu sürekli tartışma çıkan konulardan biriydi. Ayrıca aydınlatma ile ilgili konular da vardı. Bu konularda elektrik mühendisleriyle çalıştık. Örneğin bu çalışmalar sonunda "evde ek bir priz ile standart üstü elektrik kullanımı varsa, o zaman bu ev daha yüksek ücret ödesin" dedik. Ama bu öneri müteahhitler tarafından uygun bulunmadı.

Entegre enerji verimlilik oranı konusunda eski ürünler için yürürlüğe girme tarihlerini de belirledik. Uygulamayla ilgili şikayet geldiğinde "neden yapamayacağımızı göstermeleri için üreticileri yerlerinde ziyaret ettik. Tasarım döngülerine baktık. Yeni ürün üretimi için 4 yıllık dönüşüm gerekiyordu. Küçük üreticilerde ise bu süre daha da uzun bir zaman gerektiriyordu.

Yapılan düzenlemeler sonucunda modellemelere göre maliyet tasarruflarından %30,1, enerji tasarruflarından ise %32,6 oranlarında tasarruf yapılabildiği ölçümlendi.

Hiç bir alt grup komitesinde başkan olmamalıdır. Mekanik grup en büyük alt komite idi. Süreç adeta bir lisansüstü çalışması gibi zordu. Ama bitince neden yapıldığı, verilen gayretin sonucunda elde edilen verimlilik değerinden çok iyi görüldü.

ASHRAE, yaklaşık 100 yıldan daha azla ömrü olan bir kuruluştur.  İnsanlar buranın katılabilecekleri bir yer olduğunu görür ve anlarlarsa, katılırlar. Ticari sırların verilmediği, bu konulara girilmeyen bir yer olduğu görülünce katılım da artıyor. Sonuç olarak bu tür yerlerin bir yararı olduğu bilinci oluşturulmalı, “hepimiz eşitiz ve birbirimize yardımcı oluyoruz” düşüncesi hakim kılınmalıdır.

Yaptığımız işlere devlet karışmasını hiç bir zaman istemedik. Ama devlet bu çalışmalarımıza kaynak sunabilir. Enerji kullanımı hem devleti, hem de üreticileri etkiler. Elimizde enerji ve beceri var, ama kaynak yok. "Biz sizin için bu çalışmaları yapabiliriz", dedik.

Daikin’in ASHRAE Turkish Chapter ile birlikte organize ettiği bu etkinliğin son bölümünde ise katılımcılar rehber eşliğinde fuha İstanbul turu yaparak, iklimlendirme teknolojileri ve cihazlarını çalışır durumda deneyimleme fırsatı buldu.

Her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Uzman Günleri kapsamında birbirinden ilginç konularda, değerli konuşmacılar ile sektörün bir araya geldiği Daikin Solution Plaza fuha İstanbul, Eylül 2015’den bu yana hizmet veriyor. Dünyanın en büyük, Avrupa’nın ise ilk iklimlendirme deneyim merkezi olan fuha İstanbul, ziyaretçilerine bireysel çözümlerden ticari sistemlere kadar her türlü iklimlendirme teknolojisini deneyimleme imkanı sunuyor. İklimlendirme sektöründe Daikin teknolojilerini yakından görmek isteyen herkesi fuha İstanbul’da ağırlayan Daikin, bu yıl da düzenlediği çeşitli etkinliklerle daha geniş kitleye ulaşmayı amaçlıyor. 2017 yılında fuha İstanbul’da 10 bin kişiyi ağırlamayı planlayan Daikin, çeşitli etkinliklerine de hız kesmeden devam ediyor.


 


İlginizi çekebilir...

Vaillant, Pandemi Döneminde "Evde konfor" Odağında Attığı Adımları "XCO'20"de Anlattı

Vaillant, 'Deneyim Tasarımı ve Yönetimi Zirvesi XCO'20'de, pandemi döneminde değişen müşteri deneyimi ve bu alanda atılan adımları anlattı...
21 Mayıs 2020

MTMD 'Pandemi Süreçlerinde Sağlık ve Güvenlik Webinar'ı Gerçekleşti

Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği 20 Mayıs Çarşamba günü, saat 14.00-15.15 arasında 'Pandemi Süreçlerinde Sağlık ve Güvenlik Yaklaşımları Webi...
21 Mayıs 2020

Alarko Carrier ACademi'den "Pandemi Hastaneleri Özelinde Enfeksiyon" Webinarı

Alarko Carrier ACademi Webinar'ları "Pandemi Hastaneleri Özelinde Enfeksiyon" konusuyla devam ediyor...
20 Mayıs 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.