E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
SAY PLASTİK
DKM İNŞAAT
AKNUR ENDÜSTRİ MALZEMELERİ
ALDAĞ
OCC MÜHENDİSLİK
ENEKO
NIBE TÜRKİYE

DÜNYANIN EN BÜYÜK POMPA ÜRETİCİLERİ ARASINA GİRME YOLUNDAKİ MAS POMPA'NIN 40 YILLIK BAŞARI HİKAYESİ

DÜNYANIN EN BÜYÜK POMPA ÜRETİCİLERİ ARASINA GİRME YOLUNDAKİ MAS POMPA'NIN 40 YILLIK BAŞARI HİKAYESİ

1 Haziran 2017 Perşembe / 11:10 | SÖYLEŞİ313 kez okundu

Özer Polatoğlu tarafından küçük bir atölyede 1977 yılında kurularak faaliyetlerine başlayan Mas Pompa, 40. Yılında Avrupa'lı rakipleri kadar kaliteli ürün üreten, yenilikçi, müşteri odaklı ve hizmet kalitesi yüksek bir endüstriyel şirket konumunda. "Bugün bulunduğu noktaya, sektöre ve gelişimine 62 yıldır emek vererek gelmiş olan Özer Polatoğlu'nun yenilikçi ve girişimci karakteri Mas Grup '˜un tüm departmanlarında, iş yapış şekillerinde ve yürüttüğü projelerde açıkça görülebilir" diyen Mas Grup Yönetim Kurulu Üyesi Denizhan Polatoğlu Mas Pompa'nın kuruluş aşamasından günümüze başarı hikayesini dergimizle paylaştı.

 

Mas Pompa’nın kurucusu Özer Polatoğlu hakkında bilgi vererek, vizyonunu anlatır mısınız?

Sayın Özer Polatoğlu, 1955 yılında girdiği İTÜ Makine Mühendisliği Bölümü‘nden mezunu olduktan sonra iş hayatına bugünün köklü firmalarından Alarko şirketinde başlamıştır. Burada, Sayın Üzeyir Garih Bey ile çalışıp ısıtma projelerini yürütmüş ve ülkemiz sanayisinin ithalata dayalı olduğu zamanlarda pompa konusunda ülkemizin ihtiyacı olduğunu fark edip, ileri görüşü sayesinde bu pompaların ülkemizde yapılması gerektiğini düşünerek çalışmalara başlamıştır. Uzun yıllar Türkiye’nin kalkınmasında büyük rol oynayan ve birçoğu birbirinden farklı alanlarda atılımlar gerçekleştirmiş mühendislerden birisi olarak pompa üretimi için girişimciliğe soyunmuş, ilk zamanlarda üniversiteden bir arkadaşının ortaklığı ile bugün sektörün önde gelen pompa üreticilerinden biri olan bir şirket kurmuşlar. Özer Bey, daha sonra bu oluşumdan ayrılmış ve 1977 yılında tek başına MAS Pompa 'yı kurmuştur. O dönemlerde bir pompayı tanımlarken parmak hesabı yapılmaktaydı. "İki parmak pompa, üç parmak pompa" diye pompa siparişi veriliyordu. Özer Bey, pompaları tanımlayan teknik özellikleri belirlemek ve sektöre tanıtmak için çok ciddi çalışmalar yapmıştır. Bugün bulunduğu noktaya, sektöre ve gelişimine 62 yıldır emek vererek gelmiş olan Özer Polatoğlu‘nun yenilikçi ve girişimci karakteri Mas Grup ‘un tüm departmanlarında, iş yapış şekillerinde ve yürüttüğü projelerde açıkça görülebilir. Bu nedenledir ki ülkemiz pompa sektöründe birçok ilki Mas Grup gerçekleştirmiştir.

Mas Pompa’nın kuruluş sürecinden bahsederek, doğuş hikayesini anlatır mısınız?

Mas Pompa 1977 yılında Özer Polatoğlu tarafından kuruldu. Sektör o dönemde çok üretim olmayan yeni bir sektördü. Buradaki ihtiyaca yönelik olarak küçük bir atölyede pompa üretimi ile başladı Mas’ın hikayesi. İleriki dönemde yerli üreticilerin eksikliği ve sektördeki ihtiyaç nedeniyle firmamız kısa sürede büyüdü. 3 yıl içerisinde Ümraniye Taşdelen bölgesinde ilk fabrikamızı kurduk. Gelişen üretim kapasitemiz ve kurucumuz Özer Bey’in vizyonu sayesinde farklı ürün gruplarını da üretmeye başladık. Gerek hidrofor sistemleri gerek genleşme tankı sistemleri gibi ürünlerin üretimini planladık ve yine bir üretim tesisi olarak 1990’de Ümraniye’de 2. fabrikamızı açtık.

“Sektör o dönemde çok üretim olmayan yeni bir sektördü. Buradaki ihtiyaca yönelik olarak küçük bir atölyede pompa üretimi ile başladı Mas’ın hikayesi. İleriki dönemde yerli üreticilerin eksikliği ve sektördeki ihtiyaç nedeniyle firmamız kısa sürede büyüdü”

Firmamız takip eden 12 yıl boyunca bu tesisleri kullanarak büyümeye devam etti. 2006’da Özer Bey ciddi bir yatırım kararı aldı. O dönemdeki lojistik kolaylıkları ve devlet teşviklerini göz önünde bulundurarak, Düzce’de 40.000 m2’lik tesise bütün üretimin taşınması kararı alındı. Sadece yangın sistemlerimizin üretimi Ümraniye’deki ilk fabrikamızda bırakıldı. Ancak onu da 2013 yılında Tuzla’daki fabrikamıza taşıdık. Bu gün Tuzla’daki fabrikamızı hem lojistik merkezi hem de Genel Yönetim ofisleri olarak kullanıyoruz.

Firmamızın adı Mas Pompa Sanayi A.Ş. Bütün üretimimizi bu markaya ile yapıyoruz. 1993’de açılan fabrikamızda üretilen hidrofor, genleşme tankı gibi binalara yönelik ürünleri Daf markası altında üretiyorduk. Düzce’ye taşınınca iki markanın ürünlerinin üretimi de buraya taşındı. Ama bizim hep amiral markamız Mas’tı. Düzce’ye taşınma sürecimizde iki markayı birleştirip Mas-Daf şeklinde lansmanını yapıp, Mas Grup markası altında toplayıp, Mas markasına vurgu yapmak istedik. 

Mas Pompa’nın bugün geldiği noktada konumu ve sektördeki önemi nedir?

Mas Grup Türk pompa sektöründe öncü bir firmadır. Birçok yeni ürün, çözüm ve uygulama ilk defa Mas Grup tarafından yapılmış veya gerçekleştirilmiştir. Bugün geldiğimiz noktada Mas Grup, Avrupa‘lı rakipleri kadar kaliteli ürün üreten, yenilikçi, müşteri odaklı ve hizmet kalitesi yüksek bir endüstriyel şirket olarak algılanmaktadır. Tabi ki bu da özellikle kaliteli ürün üreten, yerli, iyi hizmet veren, çözüm odaklı bir tedarikçi isteyen müşterilerin giderek daha fazla şirketimizi tercih etmesini sağlamaktadır.

Mas Pompa’nın ilkleri, başarılarını anlatır mısınız?

Daha önce de belirttiğim gibi şirketimiz Türkiye‘de birçok ilkleri gerçekleştirmiştir. Bunlardan bazıları;

 

1991 – Türkiye ‘de ilk endüstriyel tip hidrofor üretimi

1996 – Türkiye ‘de ilk değiştirilebilir membranlı kapalı genleşme tankı üretimi

2000 – Türkiye ‘de ilk NFPA20 uyumlu yangın pompası üretimi

2002 – Türkiye'de ilk kendinden emişli yüksek kapasiteli atık su pompası üretimi

2009 – Türkiye ‘de ilk UL&FM sertifikalı yangın pompası ve sistemi üretimi

2010 - Eko dizayn kriterlerine uygun eko tasarımlı ürün geliştirme çalışmalarının başlaması

2012 - Yüksek verimli ErPye hazır OMK ‘Blue Series’ üretimi

2013 - Enduro  & EnduroPro atık su serilerinin ürün gamına eklenmesi

2013 - İsviçre üretimi ıslak rotorlu sirkülasyon pompalarının MAS DAF markası ile ürün gamına eklenmesi

2016 – Türkiye ‘de ilk manyetik kaplinli santrifüj pompa üretimi

 

Pompa pazarı hakkında bilgi vererek, Mas Pompa’nın Türkiye ve dünya pazarlarında hedefi nedir anlatır mısınız?

Pazarda 7 tane büyük global üretici var. Dünya pompa pazarının büyüklüğü yaklaşık 50 milyar dolar civarında. Bunun yaklaşık % 50 ‘si bizim de üretimini yaptığımız santrifüj pompalara ait. Bu rakamın da yaklaşık % 50 ’sinde bu 7 büyük pompa üreticisi etkin. Bizim hedefimiz de Mas Pompa’yı bu 7 büyük global firmalar arasına sokmak. Bunlar çok eski çok köklü firmalar.

Kalite, iç süreç, hizmet anlamında kendimizi bu firmalar ile aynı şekilde konumlandırıyoruz. Sırf Türkiye değil, dünyada pompa sattığımız her yere gidip hizmet verebiliyoruz. Bugün Yemen’de bile savaş olmasına rağmen oraya satmış olduğumuz pompanın montajını, kurulumunu ekibimiz gidip yapabiliyor. Böyle etkin ve geniş ağımız var. Bu da firmamızın başarısını ortaya koyuyor. Bu üst segment dediğimiz firmalar ile aynı seviyeye çıkma hedefimizi, onlar ile aynı kalitedeki ürünü, daha iyi bir hizmet anlayışı ve daha uygun fiyat politikası ile sunarak gerçekleştirmek amacındayız. Türkiye pazarındaki en büyük iki yerli üreticiden biriyiz. Pompa sektöründeki en kurumsal firmayız. Hepsinden de önemlisi daha iyi olmak için önüne geçilemez bir istek, bilgi birikimi ve finansal gücümüz var.

 

“Dünya pompa pazarının büyüklüğü yaklaşık 50 milyar dolar civarında. Bunun yaklaşık % 50‘si bizim de üretimini yaptığımız santrifüj pompalara ait. Bu rakamın da yaklaşık % 50’sinde dünyadaki 7 büyük pompa üreticisi etkin. Bizim hedefimiz de Mas Pompa’yı bu 7 büyük global firmalar arasına sokmak”

 

Ar-Ge çalışmalarınız ile ilgili bilgi verir misiniz?

Kendi test istasyonlarına, kendi makinalarına ve yazılımlarına sahip tam donanımlı bir Ar-Ge ekibimiz var. Bütün ürünlerimizin Ar-Ge’sini kendimiz yapıyoruz. Mevcut ürünlerimizin kalite ve performansını belirli bir plan dahilinde sürekli geliştiriyoruz. Yeni ve mevcut pazarlardaki faklı ihtiyaçlar için de yeni ürünler geliştiriyoruz. Bunlarla alakalı da aldığımız patenler mevcut. Toplam bütçemizin yaklaşık %7,5 gibi bir oranı Ar-Ge’ye ayrılıyor. Dünyada elektrik motorları ciddi bir enerji sarf ediyor. Bundan dolayı da enerji tasarrufu noktasında elektrik motorlarında ciddi gelişmeler sağlanıyor. Biz de bunlara ayak uydurmak zorundayız. Ar-Ge ekibimiz de bunlar ile ilgili ciddi araştırmalar yapıyor. Elektrik motorlarındaki verimliliği dünya standartları ile eşdeğer halde kullanıp, makinalarımıza takıp bunlar ile beraber rekabet etmek için çabalıyorlar. Şu andaki en büyük trend enerji verimliliği ve daha da önemlisi sistem verimliliği. Bundan dolayı elektronik sistemler ile enerjiyi tasarruf etme konusunda araştırmalar var. Bu konuyla ilgili ciddi bir ekip yatırımı da planladık.

Şu anda 15 kişilik bir Ar-Ge ekibimiz var. Sektörümüzde Ar-Ge ekibine sahip bir firma bulmak çok zor zaten. Yaptığımız yatırımlar da bu bağlamda her zaman, “Mas yeniliklerin firmasıdır” imajını yaratmıştır.

Teknik üniversite işbirliği ile bir marka altında toplanıp pompa ile ilgili mühendis kitabı hazırlayan tek firmayızdır. Önemli ve ciddi bir kaynaktır bu kitap.

Yurtiçi ve yurtdışı servis ve bayi ağınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yurtiçinde yaklaşık 200’ün aşkın servis ve bayi ağımız var. Yurtdışında da 55’in üzerinde ülkeye satış yapıyoruz ve bu ülkelerin hepsinde de distribütörlükler aracılığı ile satış ve servis hizmet yapımızı kurduk. İhracat yaptığımız her ülkede bir distribütörümüz var diyebilirim.

Ürün gamınızdan bahseder misiniz?

Geniş bir ürün gamımız olduğunu düşünüyoruz. Uçtan emişli, ayrılabilir gövdeli, dikey ve yatay kademeli ve inline pompalarımız var. Her boyutta su tesisatlarının ihtiyacı olan tüm hidrofor sistemlerini de üretiyoruz. Bunların yanında genleşme tankları da lokomotif ürünlerimizden. Yangın sistemleri konusunda da Türkiye‘nin lider firmasıyız. UL/FM onaylı ve NFPA uyumlu yangın sistemlerini üretiyor ve hem ülkemize hem de dünyanın birçok ülkesine satışını gerçekleştiriyoruz. Temiz su temini yanında atık su tahliyesi de giderek önem kazanıyor. Bu nedenle ürün gamımızda atık su pompaları ve tahliye sistemleri de var.

Son dönemlerde enerji verimliliği nedeni ile ön plana çıkan pano içi ve motor üzeri frekans kontrollü GENiO isimli hidrofor ve pompa sistemlerini de üretiyor ve ülkemizde son dönemlerde gerçekleştirilen birçok önemli projeye veriyoruz.

Bu ürünlerimizin yanında her türlü endüstriyel uygulamaya hitap edecek paslanmaz çelik, bronz, değişik salmastra ve kaplin kombinasyonlu ürünlerimizde var. Bu ürünlerimizle de özelikle perol/petrokimya, maden/metal, enerji, kimya, tekstil, gıda gibi sektörlerin pompa ve pompa sistemleri ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

 

“Firmamız 5 yıllık büyüme planı çerçevesinde sanayi ve petro - kimya sektörlerinin ihtiyacı olan sistemlere daha büyük yatırımlar yapacak, konut sektörüne daha kaliteli ve enerji verimliliği daha yüksek ürünler üretecek”

 

Önümüzdeki dönemde kısa ve uzun vadeli hedefleriniz neler?

Önümüzdeki 5 yıllık dönemde, yurtdışı pazarlarda ciddi partnerler ile çalışıp mevcut pazarlarımızdaki pazar payımızı artırmak, aynı zamanda da yeni pazarlara girmek istiyoruz. Bununla alakalı da hedeflediğimiz 6 adet ülke var. Talebin yüksek olduğu bölge ve ülkelerde satış ofisleri açmayı planlıyoruz. Firmamız 5 yıllık büyüme planı çerçevesinde sanayi ve petro - kimya sektörlerinin ihtiyacı olan sistemlere daha büyük yatırımlar yapacak, konut sektörüne daha kaliteli ve enerji verimliliği daha yüksek ürünler üretecek.  Mevcut ürünlerimizi daha verimli hale getirip, üretim hatlarımızda maliyet düşürecek çalışmalar yapıp, şirketimizi endüstri 4.0 ’a yönelik hale getirmenin planlarını yapıyoruz. Aynı şekilde endüstri sektörüne yönelik daha verimli, daha katma değerli yeni pompalar ve sistemler üreterek ilerleyeceğiz. Sürekli geliştirilen, yüksek kaliteli ve verimli ürünlerimizin yanında müşterilerimize daha iyi hizmet vermek için katma değerli hizmetler de sunacağız. Bunların da çalışma ve planlamaları devam ediyor.


İlginizi çekebilir...

ISIDEM Yalıtım Genel Müdürü Murat Erenoğlu: "Hedefimiz Amerika Kıtasında Daha Etkin Olmak"

2017 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 50 büyüme yakalayan ISIDEM Yalıtım, 15'ten fazla yeni ülkeye giriş yaparak dağıtım kanallarını güçlendir...
3 Mayıs 2018 Perşembe / 10:05