E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ALDAĞ
KARYER ISI DEĞİŞTİRİCİLERİ
KONUK ISI
ECOSTAR
ETNA
NIBE TÜRKİYE
MİRA ISI
SUMAK POMPA

Çevrimiçi Şebeke İzleme Çözümü: VAG LeakMonitoring 4.0

Çevrimiçi Şebeke İzleme Çözümü: VAG LeakMonitoring 4.0

10 Ekim 2016 Pazartesi / 16:18 | TEKNİK TANITIM
1 kez okundu

Sızıntılara göz kulak olur
VAG tedarik şebekeniz için size optimize edilmiş, tamamen otomatik bir izleme sunmak amacıyla yenilikçi teknolojiler kullanır. Sistem borularda hasara işaret eden akış modelindeki değişiklikleri derhal algılar ve hemen harekete geçmenizi sağlar. Sızıntıların algılanması ve hasarlı boruların araştırılması için harcadığınız uzun ve maliyetli zamanlar artık geçmişte kalıyor.
İzleme sisteminin kurulumu uzmanlarımız tarafından yapılır ve faaliyete hazır şekilde teslim edilir. Çalışanlarınıza yönelik eğitim ve güvenilir destek de kapsamlı hizmet paketimizin içindedir.
 
Donanım / Yazılım: VAG LeakControl
Şebeke yönetimi konusunda yılların tecrübesi VAG, ihtiyaçlarınıza uygun şekilde hazırlanmış, entegre bir şebeke izleme konsepti sunmaktadır. Ölçüm teknolojisi, ölçüm nokta ayarlaması, ölçüm veri analizi ve yazılım destekli sızıntı parametre belirlemesi gibi bileşenleri de içermektedir.
Tedarik sisteminizdeki ölçüm noktalarını doğru şekilde ayarlamak etkili bir izlemenin temelini oluşturmaktadır. LeakPositioner yazılımı, debi ölçüm noktalarını karmaşık kent şebekeleri içerisinde optimal pozisyonlarda tutmak için hidrolik şebeke analiz modeli kullanır. 
Sensörler sızıntı algılanmasına yönelik gece vaktindeki akışları tamamen otomatik olarak izler ve sonrasında cep telefonu şebekeleri üzerinden web sunucusuna ölçüm verisini gönderir. Veriniz şifreyle korunmaktadır ve internet üzerinden erişilebilmektedir.
Alternatif olarak, veri kendi altyapınız aracılığıyla da kontrol odasına iletilebilir (örn: telekomünikasyon kablosu veya SCADA sistemi)
 
Halihazırda mevcut olan ölçüm noktaları kapsamlı izleme konseptine entegre edilebilmektedir. 24 saat izleme prensibine geçiş kolaydır.
 
Etkili ve kolay kullanım
Sızıntı akış modeli içerisinde farklı ölçüm noktalarında farklı değişikliklere yol açabilir. VAG LeakControl gerçek akış model değişikliklerini gösterir, bunları değerlendirerek net günlük değer eğrilerini oluşturur.
Hidrograf denilen bu eğriler en küçük sızıntıların bile hemen algılanması için kullanılabilmekte, kaybedilen su miktarına bağlı olarak değerlendirilebilmekte ve şebekenin belirli bir bölgesi için tahsis edilebilmektedir. Böylece sızıntının araştırılması şebekenin etkilenen kısmı ile sınırlandırılabilmekte ve gerçek yer belirleme süreci için harcanan çaba en aza indirgenebilmektedir.
 
LeakControl sızıntıların algılanması için gerekli olan hazırlık zamanını azaltır, en küçük sızıntıların bile onarılması ve yerlerinin belirlenmesini ekonomik bir tercihe dönüştürür.
Web sunucusu ile yerel ölçüm birimi arasındaki iletişim sistemi ofisinizden uzaktan uzağa kontrol edebilmenizi sağlar. Bir yandan sorunlu konuma gidilmeden her bir ölçüm cihazına yönelik yeni ölçüm zamanları belirlenebilirken, bir yandan da hasarlar (güç kaynağı veya sensor kablosu kesintisi) web sunucusu üzerinden akıllı telefonlara veya tabletlere rapor edilebilmekte, böylece kısa sürede ölçümler başlatılabilmektedir.
 
VAG LeakControl çalışma prensibi
Sızıntı olması durumunda, bir bölgeye yerleştirilmiş olan çeşitli ultrasonik akış ölçerler akış oranlarındaki farklı artışları algılar. Farklılık gösteren bu ölçümler calibre edilmiş hidrolik model kullanılarak karşılaştırılır ve değerlendirilir.
Ultrasonik akış ölçümü: ses-geçiş zamanı farklılık gösteren ölçüm prensibi
Bu ölçüm prensibi, her ikisi de alıcı ve verici işlevi gören iki ses ötesi sensör kullanmaktadır. Akış sesi aynı ise, akış yönünde çoğalan ultrasonik sinyallerin geçiş zamanı akış yönünün tersine çoğalan ultrasonik sinyallerin geçiş zamanından daha kısadır.
 
Yazılım: VAG LeakFinder
Sızıntının büyüklüğünün ve coğrafi konumunun algılanmasını daha etkili hale getirmek için, VAG uygun araç olarak LeakFinder yazılımını sunmaktadır.  Kalibre edilmiş hidrolik ve şebeke analiz modeli ile matematiksel algoritmaların kullanımına dayanan bu yazılımda şebekenin davranışı istatistiksel olarak analiz edilmektedir.
 
Web tabanlı yazılım: Her zaman her yerden erişim
VAG'ın LeakFinder yazılımı sızıntıların büyüklüklerini ve coğrafi konumununu daha etkili şekilde haritaya dökmek için doğru bir araçtır. VAG'ın LeakFinder yazılımı web tabanlı bir yazılım aracı olup su kaynağı şebekesindeki sızıntıların hızlı ve net olarak algılanmasın ve yerlerinin oldukça yüksek hassasiyetle belirlenmesini sağlamaktadır. Şebeke koşulları,  kalibre edilmiş hidrolik ve şebeke analiz modeli ile istatistiksel olarak analiz edilmektedir.
Şebeke içerisindeki bir olay (sızıntı, inşaat işleri ...) akış modellerinde değişikliğe neden olursa, VAG LeakControl büyük bir veri yaklaşımı kullanarak bu veriyi ölçer ve analiz eder, sonrasında ise kullanıcıyı ikaz eder. 
Bulut tabanlı yazılım ise ilgili konum ve hesaplanan su kaybı miktarını gösterir. Sızıntının coğrafi konumu Google Earth kullanılarak net şekilde gösterilmekte ve en hassas şekilde konumlandırabilmeyi kolay hale getirmektedir. 
Bu da sızıntıların yerlerinin korelatör kullanılarak belirlenmesi için sarf edilen çabayı en aza indirgemektedir.
VAG LeakFinder'ın Faydaları
Büyük DMA'lar için uygundur.
İzole edilmemiş bölgeler için idealdir
Küçük sızıntıların algılanması
Sızıntının yerinin belirlenmesi için harcanan zamanın azaltılması
Sızıntının yerinin doğru belirlenmesi
Sızıntının büyüklüğünün  doğru belirlenmesi
Bütün boru malzemeleri için uygun
Tam akış ölçümüne bağlı analiz
Sanal DMA'larla uyumlu
Kullanıcı dostu web tabanlı araç
PC, tablet veya akılı telefonlarla veri erişimi ve kontrolü
Oldukça ekonomik bir yöntem
Ciddi anlamda zaman tasarrufu
Sensörler sızıntı algılanmasına yönelik gece vaktindeki akışları tamamen otomatik olarak izler ve sonrasında cep telefonu şebekeleri üzerinden web sunucusuna ölçüm verisini gönderir. Veriniz şifreyle korunmaktadır ve internet üzerinden erişilebilmektedir.
Geleneksel yöntemlerle karşılaştırma
Geleneksel su kaybı izleme yöntemlerinin aksine (soldaki resim), VAG LeakControl (sağdaki resim) karmaşık ve zaman kaybettirici DMA yapısı ile çalışmamakta, yüksek hassasiyetli akış sensörleri yardımıyla sızıntının çevre üzerindeki etkisini de ölçmektedir. Sanal DMA'lar ölçüm süreci boyunca otomatik olarak oluşturulmaktadır.
Doğrudan ve sürdürülebilir etkinlik
Şebeke bilginiz ve bizim ustalığımız ekonomik bir izleme konsepti geliştirmek için temel faktörlerdir. Yatırımlar, daha düşük faaliyet masrafları, hassas lokalizasyona yönelik doğrudan faydalar ve kayıpların en aza indirgenmesi sayesinde kendini kısa sürede telafi etmektedir. Ekstra olarak, LeakControl boru şebekenizin karanlığına bir ışık da yakmaktadır. Bu nedenle, gelecek odaklı olan bu su kaybı izleme sisteminden sizler de faydalanabilirsiniz
Ucuz Kurulum
LeakControl ultrasonik sensörlerin kurulumu – boru çapı veya malzeme gözetilmeksizin - borulara kolayca ve kısa sürede, faaliyetler kesintiye uğratılmadan yapılabilmektedir. Sensörlerin kurulumu mevcut şaftlara veya yer altına yapılabilmektedir.
 
 
VAG LeakMonitoring Çalışma Prensibi
LeakFinder Bölgesi sızıntı algılama alanına % 90'a kadar azaltır
 
VAG LeakFinder tarafından önerilen sızıntı noktası
 
İzlenen alan: LeakControl Bölgesi
 
 
Rapora bulut tabanlı erişim
 
 
Su kaybının katı DMA yapısı ile geleneksel yöntemlerle izlenmesi
 
 
Su kaybının DMA olmadan (sanal DMA) VAG LeakControl ile izlenmesi 
 
Kayıpların geleneksel yöntemlerle izlenmesi ve VAG LeakFinder ile izlenmesi arasında karşılaştırma
 
Kayıpların geleneksel yöntemlerle izlenmesi
Kayıpların VAG LeakControl ile izlenmesi
 
Günlük kayıtçıları ve korelatörlerin periyodik ya da vaka bazında kullanımı ile şebekeler ve izole şebekelerden (DMA) içeriye akış oranlarının sabit şekilde ölçülmesi
Su kaybının sızıntı süresinin sürdürülebilir şekilde kısaltılması amacıyla çevrimiçi olarak izlenmesi
 
İçeriye akış boru hatlarının hepsinin, hidrolik olarak ayrılmış bölgelerde veya bölgesel ölçüm alanlarında izlenmesi
Sanal bölge içerisinde belirlenen boru hatlarının izlenmesi
 
Akış ölçüm cihazlarının kurulumunun pahalı ve zaman kaybettirici olması
Faaliyet boyunca ultrasonik akış ölçerlerin kurulumu (kelepçe teknolojisi)
 
Hidrolik olarak ayrılmış şebeke yapısı – kapalı gate vanaları ve olası hareketsizlik nedeniyle hidrolik verim üzerinde etkisinin olması
Açık şebeke yapısı – Kapalı gate vanaları ve kör uçlu bölümlerin bir sonucu olarak hidrolik etkinlikte düşüş olmaz.
 
Gece vakti akış oranları arttığında kapsamlı sızıntı algılama faaliyetlerinin yapılması; periyodik izleme durumunda sızıntı tespiti genellikle uzun sürer.
Sızıntı algılandığında, sızıntı miktarı ve sızıntı noktasının coğrafi konumu ile ilgili çevrimiçi geribildirim.
 
VAG

 


İlginizi çekebilir...

Soğutma Sistemlerinde Kompresör Arızaları

'Soğutma sistemlerinde' meydana gelen bir kompresör arızasında kompresör değiştirilmeden veya tamir etmeden önce arızanın ne sebeple meydana g...
5 Haziran 2018 Salı / 13:37

Modüler Su Depoları Sektöründe Yeni Bir Bakış Açısı

Kayra modüler su depoları ve ısı sistemleri sektörde deneyimli uzman yönetim kadrosu ile 2017 yılında ticari yaşamına başlamıştır....
8 Şubat 2018 Perşembe / 10:21

©2018 Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | 17.12.2018 / 15:04:36