E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Çelik İhracatı 11 Ayda 14,7 Milyon Ton Oldu

Çelik İhracatı 11 Ayda 14,7 Milyon Ton Oldu

20 Ocak 2016 Çarşamba | GÜNCEL
386 kez okundu

Çelik İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2015 yılı Ocak-Kasım dönemi ihracat verilerine göre; Türkiye’nin çelik ihracatı 11 ayda geçen yılın aynı dönemine kıyasla değer bazında yüzde 24,1 düşüş ile 9,1 milyar dolar olurken, miktar bazında ise yüzde 7,2 azalış ile 14,7 milyon ton olarak gerçekleşti.

 

Çelik sektörünün direkt ihracatına diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde Türkiye’nin 2015 yılı 11 aydaki toplam çelik ihracatı değer bazında 11 milyar dolara, miktar bazında ise 15,5 milyon tona ulaştı.

 

Yılın 11 ayında çelik sektörünün miktar bazında en fazla ihracat yaptığı bölgeler; 5 milyon ton ihracat ile Ortadoğu, 2,5 milyon tonla Avrupa Birliği, 2,2 milyon tonla Kuzey Amerika ve 2 milyon tonla Kuzey Afrika olarak sıralandı.

 

Çelik sektörünün Ocak-Kasım döneminde geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında artışta ilk sıralarda yer alan ülkeler; Mısır, ABD, Suriye, Cibuti ve Kolombiya.

 

Kar marjlarının oldukça azaldığı bu günlerde, katma değeri yüksek ürünlerin dünya çelik sektöründeki önemi gün geçtikçe artıyor. Türk çelik sektörünün yüksek katma değerli ihraç ürünleri arasında yer alan alaşımlı teller, 11 aylık dönemde yüksek artış oranıyla dikkat çekti. Alaşımlı tel ihracatı, Ocak-Kasım döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla miktarda yüzde 170 artış göstererek 70 bin ton, değerde ise yüzde 72,5 artışla 57 milyon dolara ulaştı. Otomotiv yan sanayi de dâhil olmak üzere pek çok sektörde kullanılan alaşımlı teller özellikle AB gibi gelişmiş ülkeler tarafından talep ediliyor.

 

Çelik İhracatçıları Birliği’nin Kasım ayı ihracatı 2014’ün aynı ayına kıyasla değer bazında yüzde 25,8 düşüş ile 662 milyon dolar olarak gerçekleşti. Miktar bazındaki çelik ihracatı ise yüzde 0,5 artış ile 1,2 milyon ton oldu. 

 

Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci çelik sektörünün Ocak-Kasım dönemi ihracat verileri ile ilgili yaptığı değerlendirmede; “Sektörün yaşadığı sorunlar ve çelik fiyatlarının oldukça düşmesi sebebiyle ihracatımız geçen yıllardaki rakamların altında seyrediyor. 11 aylık dönemi geçen yıla göre miktar bazında yüzde 7,2, değer bazında ise yüzde 24,1 oranında düşüşle tamamladık. Sektör olarak ihracatta yaşadığımız gerilemeye rağmen özellikle son dönemlerde katma değerli ürünlerimizin uluslararası pazarlarda tercih edilmesinin bu ürünlerin ihracatını artırdığını görüyoruz. Ocak-Kasım döneminde yüksek katma değerli alaşımlı teller ürün grubumuzun ihracatı miktarda yüzde 170 oranında artışla 70 bin ton, değerde ise yüzde 72,5 artışla 57 milyon dolar oldu. Bu artış her zaman belirttiğimiz gibi Türk çelik sektörünün katma değerli ürünlere yönelmesi gerektiğini bir kez daha ortaya koydu” dedi.

 

Namık Ekinci, “Tüm sektörlerde olduğu gibi çelik sektöründe de talep alışılagelmiş ürünlerin ötesine geçerek katma değerli ürünlere doğru yöneliyor. Türk çelik sektörünün dünya ile rekabet edebilmesi ve ihracatında katma değeri yüksek ürünlerin payını artırabilmesi için cevher girdili üretime yönelmesi gerektiğini bir kez daha yineliyoruz. Çelik İhracatçıları Birliği olarak bizler de firmalarımızın bu son teknolojiyi üretimlerine entegre edebilmelerini sağlamak amacıyla teknik heyet gezilerimize devam ediyoruz. Çin’in ardından son olarak teknolojinin lider ülkelerinden Güney Kore ve Japonya’ya gittik. Burada çelik üretiminde kullanılan modern üretim yöntemlerini ve entegre tesisleri inceledik. Sektörümüzde gereken dönüşüm sürecini tamamlayana kadar çalışmalarımıza devam edeceğiz” diyerek sözlerine son verdi.

 

 

 


 


İlginizi çekebilir...

Teskon 2019 İzmir'de Sektörü Buluşturuyor

14. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi, TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şubesi yürütücülüğünde MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'...
5 Nisan 2019 Cuma

Türkiye'nin Partner Olduğu MCE 2020'nin Çalışmaları Başladı

Milano'da 17-20 Mart 2020 tarihinde düzenlenecek olan ve yepyeni yenilikleriyle zenginleşen iklimlendirme sektörünün en önemli fuarlarından MCE - ...
14 Kasım 2018 Çarşamba

Chillventa 2018 Katılımcıları Fuardan Memnun Ayrıldılar

İklimlendirme sektörünün önemli fuar organizasyonlarından biri olan Uluslararası Soğutma, Klima, Havalandırma ve Isı Pompaları Fuarı Chillventa, Alman...
7 Kasım 2018 Çarşamba

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.