E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz: "Güçlü Yalıtım, Güneş Enerjili Sistemler ve Bitkilendirilmiş Çatılar, Hava Kirliliğini Azaltır"

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz: "Güçlü Yalıtım, Güneş Enerjili Sistemler ve Bitkilendirilmiş Çatılar, Hava Kirliliğini Azaltır"

22 Ocak 2016 Cuma | GÜNCEL
454 kez okundu

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, Türkiye’nin birçok şehrinde son günlerde artan hava kirliliğine karşı çözüm alternatifleri arasında, yalıtım ile çevre dostu çatı ve cephe uygulamalarının da bulunduğunu söyledi.

Yoğun araç trafiği ve sanayi kuruluşları gibi konutlarda kullanılan farklı yakıtların da hava kirliliğini artıran bir unsur olduğunu belirten Yavuz, şöyle konuştu: “Birçok konutta, daha ekonomik olduğu için hava kirliliğini artıran kömür ve odun gibi katı yakıtlar tercih ediliyor. Binaların çatı ve cephelerinde yalıtım uygulanması halinde enerji tüketimi önemli ölçüde düşecek, faturalar azalacaktır. Böylece hava kirliliğine yol açan yakıtlar kadar ekonomik ısınma imkanları sağlanabilir. Yalıtımın önemini bugünlerde çok daha iyi görüyoruz. Enerji kaynaklarının daha verimli kullanılması amacıyla tüm binaların 2 Mayıs 2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi alması gerekiyor. Hükümetimizin açıkladığı 'Enerji Verimliliğinin Geliştirilmesi Programı' ile 'ısı yalıtımı olmayan mevcut binalarda yalıtım uygulaması için gerekli ruhsat işlemlerinin vergi, resim ve harca tabi tutulmamasını sağlayan ikincil düzenleme yapılması' planlanıyor. Bu düzenlemelerin hava kirliliğini azaltacağına inanıyoruz. Yalıtımı olmayan binalar, kat adetine bağlı olarak en az ortalama yüzde 20 ile 30 aralığında enerji israfına neden oluyor. Çatı ve binada yapılacak tadilat ve yalıtım uygulamaları ile enerji harcamalarında yüzde 50'den fazla tasarruf sağlanabilir. Yalıtım sistemi, sağlanan tasarrufla birkaç yılda maliyetini karşılayıp, binanın ömrü boyunca tasarruf sağlamaya devam ediyor. Buna bağlı olarak, hava kirliliği de azalacaktır.”

 

“Güneş; Bedava, Temiz ve Bitmeyen Bir Enerji Kaynağı”

Yavuz, hava kirliliğinin azalmasında yenilenebilir enerjinin de ihtiyaç haline geldiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Güneş enerjisi birçok ülkede giderek yükselen bir potansiyele sahip. Türkiye olarak henüz yolun başındayız. Endüstriyel yapıların çatılarında kurulan güneş enerjili çatı sistemleriyle, tesislerin enerji ihtiyacı ekonomik şekilde karşılanabiliyor. Bunun için ayrıca trafo, enerji iletim hattı gibi yatırım maliyetlerine gerek kalmıyor. 20-25 yıl verim ömrü olan sistem, 5-6 yıl içinde kendini amorti ediyor. Hem tesis, hem de ülke ekonomisi için çok büyük tasarruf sağlıyor. Hem de sanayi kaynaklı hava kirliliği azalıyor. Güneş bedava ve çevreci bir enerji kaynağı, Türkiye ise bir güneş ülkesi. Bu potansiyeli iyi kullanmalıyız. Bu süreçte devletin güneş enerjili sistem üretimine destek sağlayacak yasal düzenlemeler yapması da, sektörümüz ve ülkemiz için önemli bir konu.”

“Yeşil Çatılar Hava Kirliliğiyle Mücadele Ediyor”

Bitkilendirilmiş çatı uygulamalarının da hava kirliliğini azaltıcı etkiye sahip olduğunu hatırlatan Yavuz, sözlerini şöyle tamamladı: “Bitkilendirilmiş çatılar, oksijen üretimini artırırken, ısı adalarının ve yağış suyu taşkınlarının azalmasını sağlıyor. Ayrıca enerji tasarrufu, yalıtım ömrünü uzatma ve ses yalıtımı gibi faydaları da var. Ekolojik, estetik, psikolojik ve ekonomik birçok yararlar elde edilebiliyor. Fakat en önemlisi, oksijen üretimini ve toz emilimini artırmasıdır. Bugün Türkiye’de bitkilendirilmiş çatı uygulamaları hızla artıyor. AVM’lerden sanayi tesislerine, eski yapılardan konutlara her türlü binada bitkilendirilmiş çatı uygulaması yapılabilir.”


 


İlginizi çekebilir...

Teskon 2019 İzmir'de Sektörü Buluşturuyor

14. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi, TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şubesi yürütücülüğünde MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'...
5 Nisan 2019 Cuma

Türkiye'nin Partner Olduğu MCE 2020'nin Çalışmaları Başladı

Milano'da 17-20 Mart 2020 tarihinde düzenlenecek olan ve yepyeni yenilikleriyle zenginleşen iklimlendirme sektörünün en önemli fuarlarından MCE - ...
14 Kasım 2018 Çarşamba

Chillventa 2018 Katılımcıları Fuardan Memnun Ayrıldılar

İklimlendirme sektörünün önemli fuar organizasyonlarından biri olan Uluslararası Soğutma, Klima, Havalandırma ve Isı Pompaları Fuarı Chillventa, Alman...
7 Kasım 2018 Çarşamba

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.