E-DERGİ
Tesisat 265.Sayı

 


E-Dergi Oku 

NORM TEKNİK
TERMOTEKNİK
VAILLANT
WILO
NIBE TÜRKİYE
ALARKO CARRIER
DANFOSS TÜRKİYE
FORM GROUP
ALDAĞ
ÇUKUROVA ISI

BİREYSEL VE MERKEZİ ISINMANIN KARŞILAŞTIRILMASI

BİREYSEL VE MERKEZİ ISINMANIN KARŞILAŞTIRILMASI

6 Temmuz 2017 Perşembe / 14:26 | MAKALE

Kültiğin Osman BİBER/ Şirket Yöneticisi - Boğaziçi Gaz Ltd.

Burada, TTMD(Türk Tesisat Mühendisleri Derneği) 2008-2010 Dönemi Enerji Komisyonu Etkinlikleri kapsamında; Komisyon ve Dernek üyeleri için Yazar tarafından hazırlanan, Bireysel ve Merkezi Isıtma Sistemlerinin karşılaştırma sunusunun makale olarak düzenlenmiş haline  yer veriyoruz

Bireysel ısınma kavramı, özellikle doğalgaz ile ülke ve sektör gündemine gelmiştir. Başlangıçta, kalorifersiz apartmanların doğalgaza dönüşümünde, hem karar hem de uygulama süreçleri bakımından sağladığı kolaylık nedeni ile tercih edilen bireysel ısınma ya da kombi kullanımı, giderek merkezi ısıtmalı bina dönüşümlerinde de yüksek oranlarda tercih edilir olmuştur.

Devamında da bilimsel bir nedene dayanmayan bu tüketici eğilimi kombi ve inşaat sektörlerince vazgeçilemez ve dayanılamaz bir pazarlama verisi olarak değerlendirilmiştir. Son 10-15 yıl içinde inşa edilen ve binlerce konut içeren siteler içinde merkezi ısınma, kullanılanı yok denecek kadar azdır. 30-40 m²‘lik bağımsız bölüm içeren konutlar da bile tereddütsüz bireysel ısınma uygulanmış ya da bireysel ısınma satılmıştır.

 

Makalenin devamına 259. sayımızdan ulaşabilirsiniz.