E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Avrupa Konutları Tem 2 Havalandırmasında AFS İmzası

Avrupa Konutları Tem 2 Havalandırmasında AFS İmzası

20 Ocak 2015 Salı / 09:06 | HABERLER
1 kez okundu

AFS, Avrupa Konutları Tem 2’nin havalandırmasını  egzoz, duman egzoz, merdiven basınçlandırma fanları, jet fanlar ve ısı geri kazanımlı taze hava cihazları ile karşıladı.

İnşaat sektörünün lider markalarından Artaş tarafından 17 bin metrekare üzerinde inşası gerçekleştirilen Tem 2 Avrupa Konutları projesinde; 3 blokta toplam 414 daire ve 34 ticari birim yer alıyor. Projenin sosyal olanaklarını açık ve kapalı otopark, açık ve kapalı yüzme havuzları, basketbol ve voleybol sahaları, süs havuzu, güneşlenme terası ve gölet oluşturuyor.

Avrupa Konutları Tem 2 otoparklarının yangın duman tahliyesi ve günlük havalandırmasının jet fanlı otopark havalandırma sistemleri ile sağlandığını belirten AFS Genel Müdür Yardımcısı Bahadırhan Tari, “  Jet fanlı otopark havalandırma sistemi ile, olası bir yangın anında oluşacak dumanı tahliye ederek, can ve mal güvenliğini arttırıyoruz. Otoparkın günlük havalandırma ihtiyacını da aynı sistemle sağlıyor, araç egzozlarından yayılan zehirli gazların insan sağlığına zarar verebilecek seviyelere çıkmasına asla izin vermiyoruz” dedi.

Havalandırma sistemlerinin insan hayatı için oldukça önemli olduğunun altını çizen Tari, “ Gerek yangın dumanından ve zehirleyici etkisinden korunmak gerekse sağlıklı ve konforlu bir yaşam için havalandırma sistemlerine ihtiyaç duyuyoruz.”  dedi. Yüksek yapılarda yangından kaçış ve bina tahliye koridorlarının havalandırma sistemleri ile basınçlandırılması gerektiğini vurgulayan Tari, “Bu hacimlerin dumanın giremediği, güvenli kaçış yolları haline getirilmesi gerekiyor. Bununla birlikte tüm kapalı mekanların havalandırılarak, günlük yaşam için gerekli olan oksijenin sağlanması ve karbondioksit miktarının belirli seviyenin altında tutulması sağlıklı bir yaşam için şarttır” şeklinde konuştu.

Taze hava sağlayan cihazların mutlaka ısı geri kazanımlı olması gerektiğinin altını çizen Tari, “Sağlığımızdan ödün veremeyiz. Soluduğumuz havayı her zaman taze tutmalıyız. Enerjiyi har vurup harman savurmamalıyız. Yüksek iç hava kalitesi için dışarıdan taze hava alırken içerideki kirli havayı tahliye ediyoruz. Tahliye ettiğimiz kirli ancak şartlandırılmış havanın ısısını veya enerjisini dışarıdan aldığımız taze havaya aktarmalıyız. Muhakkak ısı geri kazanımlı taze hava cihazları kullanmalıyız. Sağlıklı taze havadan vazgeçmeden enerji tüketimini minimum değerlere indirmeliyiz” açıklamasında bulundu.

AFS CFD Tasarım Ekibi tarafından gerçekleştirilen çalışmaların önemine değinen Tari, “CFD analizi ile hava hareketinin, duman davranışının simülasyonunu yapabiliyoruz. Yangın koşullarında  kapalı otopark içerisinde oluşacak hava hızı, duman yoğunluğu, ortam sıcaklığı ve görüş mesafesi verilerini  bilgisayarlarda zamana bağlı olarak izleyebiliyoruz. Kapalı otoparkların havalandırılması ve yangın dumanı egzozu ile ilgili tasarımlarımızı yüzde 100  CFD destekli yaparak,  jet fanlı havalandırma sistem performansını garanti ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Tem otoyolu üzerinde inşa edilen proje, Maslak-Levent hattına ve Atatürk Havalimanı’na 10 dakika mesafede yer alıyor. 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 olarak tasarlanan dairelerin,  Şubat 2015’te teslim edileceği öngörülüyor.


 


İlginizi çekebilir...

Mesut Eren'i Sonsuzluğa Uğurluyoruz

Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Birliği kurucu üyelerinden, Erensan Şirketler Grubu kurucusu, KBSB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Eren'in babası, Mak...
9 Nisan 2019 Salı / 16:27

İSİB'den İhracatçısına Hedef Ülke Araştırmalarında Bilgi Desteği

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), Türk İklimlendirme Sektörü'nün dünya pazarlarında rekabet performansını artırmak, pazar yelpaze...
5 Nisan 2019 Cuma / 14:29

ISH Frankfurt 2019

Sektördeki 'Dijitalleşme'nin ve 'Enerji Dönüşümü'nün gözler önüne serildiği ISH Frankfurt 2019'da, ısıtmada ileri teknoloji, iç ha...
5 Nisan 2019 Cuma / 10:17

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.