E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

Avrupa Konutları Tem 2 Havalandırmasında AFS İmzası

Avrupa Konutları Tem 2 Havalandırmasında AFS İmzası

20 Ocak 2015 Salı | HABERLER
421 kez okundu

AFS, Avrupa Konutları Tem 2’nin havalandırmasını  egzoz, duman egzoz, merdiven basınçlandırma fanları, jet fanlar ve ısı geri kazanımlı taze hava cihazları ile karşıladı.

İnşaat sektörünün lider markalarından Artaş tarafından 17 bin metrekare üzerinde inşası gerçekleştirilen Tem 2 Avrupa Konutları projesinde; 3 blokta toplam 414 daire ve 34 ticari birim yer alıyor. Projenin sosyal olanaklarını açık ve kapalı otopark, açık ve kapalı yüzme havuzları, basketbol ve voleybol sahaları, süs havuzu, güneşlenme terası ve gölet oluşturuyor.

Avrupa Konutları Tem 2 otoparklarının yangın duman tahliyesi ve günlük havalandırmasının jet fanlı otopark havalandırma sistemleri ile sağlandığını belirten AFS Genel Müdür Yardımcısı Bahadırhan Tari, “  Jet fanlı otopark havalandırma sistemi ile, olası bir yangın anında oluşacak dumanı tahliye ederek, can ve mal güvenliğini arttırıyoruz. Otoparkın günlük havalandırma ihtiyacını da aynı sistemle sağlıyor, araç egzozlarından yayılan zehirli gazların insan sağlığına zarar verebilecek seviyelere çıkmasına asla izin vermiyoruz” dedi.

Havalandırma sistemlerinin insan hayatı için oldukça önemli olduğunun altını çizen Tari, “ Gerek yangın dumanından ve zehirleyici etkisinden korunmak gerekse sağlıklı ve konforlu bir yaşam için havalandırma sistemlerine ihtiyaç duyuyoruz.”  dedi. Yüksek yapılarda yangından kaçış ve bina tahliye koridorlarının havalandırma sistemleri ile basınçlandırılması gerektiğini vurgulayan Tari, “Bu hacimlerin dumanın giremediği, güvenli kaçış yolları haline getirilmesi gerekiyor. Bununla birlikte tüm kapalı mekanların havalandırılarak, günlük yaşam için gerekli olan oksijenin sağlanması ve karbondioksit miktarının belirli seviyenin altında tutulması sağlıklı bir yaşam için şarttır” şeklinde konuştu.

Taze hava sağlayan cihazların mutlaka ısı geri kazanımlı olması gerektiğinin altını çizen Tari, “Sağlığımızdan ödün veremeyiz. Soluduğumuz havayı her zaman taze tutmalıyız. Enerjiyi har vurup harman savurmamalıyız. Yüksek iç hava kalitesi için dışarıdan taze hava alırken içerideki kirli havayı tahliye ediyoruz. Tahliye ettiğimiz kirli ancak şartlandırılmış havanın ısısını veya enerjisini dışarıdan aldığımız taze havaya aktarmalıyız. Muhakkak ısı geri kazanımlı taze hava cihazları kullanmalıyız. Sağlıklı taze havadan vazgeçmeden enerji tüketimini minimum değerlere indirmeliyiz” açıklamasında bulundu.

AFS CFD Tasarım Ekibi tarafından gerçekleştirilen çalışmaların önemine değinen Tari, “CFD analizi ile hava hareketinin, duman davranışının simülasyonunu yapabiliyoruz. Yangın koşullarında  kapalı otopark içerisinde oluşacak hava hızı, duman yoğunluğu, ortam sıcaklığı ve görüş mesafesi verilerini  bilgisayarlarda zamana bağlı olarak izleyebiliyoruz. Kapalı otoparkların havalandırılması ve yangın dumanı egzozu ile ilgili tasarımlarımızı yüzde 100  CFD destekli yaparak,  jet fanlı havalandırma sistem performansını garanti ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Tem otoyolu üzerinde inşa edilen proje, Maslak-Levent hattına ve Atatürk Havalimanı’na 10 dakika mesafede yer alıyor. 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 olarak tasarlanan dairelerin,  Şubat 2015’te teslim edileceği öngörülüyor.


 


İlginizi çekebilir...

ISK-SODEX Fuarı Başarıyla Gerçekleştirildi

ISK-SODEX, 2-5 Ekim tarihleri arasında sektörü İstanbul'da bir araya getirdi....
7 Ekim 2019 Pazartesi

İSİB, ISK SODEX Fuarı'nda Alım Heyeti Organizasyonu Düzenledi

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), bu yıl 14. kez düzenlenen ISK Sodex Fuarı kapsamında, 43 ülkeden 133 firmanın katıldığı alım heyeti...
7 Ekim 2019 Pazartesi

İGDAŞ'ın Yeni Genel Müdürü Belli Oldu

İBB iştiraklerinden İGDAŞ'ın başına ekonomist ve siyaset bilimi konusunda çalışmaları olan Dr. Mithat Bülent Özmen atandı....
25 Eylül 2019 Çarşamba

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.